Si artriti reumatoid prek trupin


Edhe pse kjo sëmundje është e gabuar shpesh për osteoarthritis, artrit reumatoid (RA) është një sëmundje autoimune që çdo vit prek rreth 13 milionë njerëz në SHBA vetëm.
Tha Dr Eric Maltsev se me dhimbje të përbashkët dhe ënjtje, rreth katër nga dhjetë njerëz me probleme përvojë RA me pjesë të tjera të trupit.
Rheumatoid arthritis mund të shkurtojnë jetëgjatësinë. Megjithatë, me trajtimet moderne, mjekët janë më pak të ngjarë të hasin në manifestimet e artritit reumatoid jashtë nyjeve, dhe pacientët të jetojnë më gjatë.


Më poshtë janë renditur mënyrat në të cilat RA ndikon në trup dhe çfarë mund të bëni në lidhje me të.


Nyjeve


Çfarë po ndodh: Rheumatoid arthritis shpesh fillon në nyje të vogla të duarve dhe këmbëve, por mund të përparojë në pjesët e tjera të trupit. Dhimbja është përkeqësuar shpesh në mëngjes dhe ndonjëherë manifestohet simetrike (të dy duart, për shembull).
Çfarë ndihmon: Ka shumë ilaçe që mund të ndihmojnë, dhe shumica e drogës që synojnë reduktimin e aktivitetit të sistemit imunitar. Trajtimit të përfshijnë kimioterapia dhe drogë anti-reumatike dhe anti-inflamator.

Sipas Dr Maltseva më e rëndësishme - është për të filluar trajtimin menjëherë pasi u diagnostikua me artrit reumatoid


Zemër


Çfarë po ndodh: Njerëzit me RA dy herë rrit rrezikun e problemeve të zemrës.

Tendenca për sëmundje kardiovaskulare krijon proceset kronike inflamatore që dëmtojnë enët e gjakut dhe, rrjedhimisht, rrisin rrezikun e sulmit në zemër, goditje, sëmundje të zemrës dhe të dështimit të zemrës.
RA gjithashtu mund të shkaktojë atë cipë e zemrës, membrana rreth zemrës, zemërimi. Komplikime të tilla mund të shkaktojë dhimbje të mprehtë gjoksi dhe ethe, dhe në qoftë se ky kusht nuk trajtohet, mund të çojë në trashje dhe dhëmbëza të cipë e zemrës.

Çfarë ndihmon: Për trajtimin e problemeve të zemrës dhe më komplikime të tjera të RSH rekomanduar ilaçe që redukuar inflamimin. Nëse problemi vazhdon, një stimulues kardiak mund të jetë e nevojshme.


Dritë


Çfarë po ndodh: Përafërsisht 10% e pacientëve RA zhvillim probleme serioze të mushkërive. Procesi më i zakonshëm është inflamacion i membranës së mushkërive (pleurit) duke shkaktuar dhimbje kur të frymëmarrjes; dhëmbëza të indeve të mushkërive (fibrozë pulmonare) dhe një rritje të rrezikut emfizemë, edhe në pacientët jo-pirja e duhanit.

Çfarë ndihmon: Trajtimi më i mirë është ai që zvogëlon ndezjen themelore.


Humor


Çfarë po ndodh: Njerëzit me sëmundje kronike, duke përfshirë RA shpesh përjetojnë depresionin apo humor të tjera çrregullime - një dukuri e zakonshme dhe të kuptueshme.
Inflamacion kronik është e lidhur edhe me mosfunksionim e neurotransmitters dhe hormonet që mund të ndikojnë në mënyrën se si një person ndjen.
Çfarë ndihmon: Nëse një person është duke vuajtur nga RA është në depresion ose nëse ka ndryshime të rëndësishme humor, për të trajtuar këto simptome mund të jenë të ilaqet kundër depresionit të përdorura.Enët e gjakut


Çfarë po ndodh: Pasi enët e gjakut bëhet i përflakur, ngushtuar, dhe hyrjet e reduktuara, atje vasculitis. Kjo gjendje mund të bllokojë rrjedhjen e gjakut në fusha të tilla si krahët dhe këmbët. Vasculitis nganjëherë mund të jetë një shkak i sëmundjeve koronare të zemrës.
Çfarë ndihmon: Nëse ngushtimi i vazove është mjaft i rëndësishëm, pacientët mund të kenë nevojë për të marrë steroid ose të marrin disa lloje të kimioterapia të ndihmojë në uljen e inflamacion dhe dëmtimin e indeve.


Nerv


Çfarë po ndodh: Në disa pacientë me RA zhvilluar nevropati periferike, ose dëme nervore që shkakton kruarje dhe mpirje në këmbë dhe të armëve. Përveç kësaj, kur enët e gjakut bëhet i përflakur, nervat nuk kanë rrjedhjen e mjaftueshme e gjakut, e cila mund të çojë në dëmtimin e mëtejshëm nervore.

Çfarë ndihmon: Metoda e mirë është që të zvogëlojë inflamacion dhe perdorimin themelore e barnave destinuara per trajtimin e nevropati.


Sytë


Çfarë po ndodh: Në pjesë të ndryshme të syrit mund të zhvillojë inflamacion - një ndërlikim shkatërruese që mund të çojë në verbëri. Problemet lindin në iris e syrit (uveitis), sy proteina (scleritis) dhe membranës që mbulon pjesën e bardhë të syrit (эpyskleryt). Simptomet përfshijnë paqartë vizion, dhimbje, skuqje dhe ndjeshmëri ndaj dritës. Inflamacion gjithashtu mund të rrisë rrezikun e glaukoma dhe cataracts.

Çfarë ndihmon: Për trajtimin e sëmundjeve të lidhura me të syrit artritit reumatoid, duke përdorur pika në sy përmbajnë substanca aktive anti-inflamatore.


Lëkurë


Çfarë po ndodh: Nëse ka inflamacion i enëve të gjakut që ndodhen në lëkurë, ajo mund të shkaktojë skuqjen, ulçerë e lëkurës dhe nodules ose lezione të lëkurës, sidomos duart, këmbët dhe bërryla. Dr Maltsev tha se ky lloj i dëmit mund të shfaqen dhe zhduken, dhe mjekët nuk e di se çfarë shkakton ato.
Çfarë ndihmon: Ndihmë për sëmundjet e lëkurës që kanë për qëllim trajtimin e sëmundjes themelor - artyryta reumatoid. Heqja kirurgjikale e nyjeve është gjithashtu një nga opsionet.Dore


Çfarë po ndodh: Inflamacion në joints vë presion mbi nervore që shkon nga parakrah për dore, duke shkaktuar sindromi i kyçit të dorës. Njerëzit me këtë sindrom zakonisht ndihen mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, dobësi dhe një dhimbje të mprehtë në dorën e tij.
Çfarë ndihmon: Trajtimi i inflamacionit të themelor, pjesa tjetër ose immobilization e dore pacientit duke përdorur autobusin dhe aplikoni kompresa të ftohjes. Nëse problemi përsëritet dhe shkakton vështirësi në jetën e përditshme, operacioni mund të konsiderohet si një opsion.Shpretkë


Çfarë po ndodh: Disa njerëz me RA zhvillojnë sindrom FELTEN - një gjendje në të cilën shpretkë është zgjeruar. Numri i qelizave të bardha të gjakut është zvogëluar, e cila i bën njerëzit më të ndjeshëm ndaj infeksioneve. Por për shkak RA mund të jetë mjaft i kontrolluar mirë me trajtimet aktuale, komplikime të tilla janë shumë të rralla, i mrekullueshëm më pak se 1% të pacientëve me RA.
Çfarë ndihmon: Trajtimi RA e sëmundjes themelore, dhe, nëse është e nevojshme, futja e injeksioneve për rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut në gjak.