Si të njohin simptomat e sëmundjes së mëlçisë


Shumë "nxehtë" organ i trupit të njeriut - jo zemrës, dhe mëlçisë. Në këtë punëtor të përjetshëm, një temperaturë prej rreth 42 gradë, trupi vzvaleno shumë funksione të ndërlikuara. Detyrat kryesore të këtij trupi, zyrtari i vërtetë "fabrikës" për prodhimin e shumë hymsoedynenyy - transformimin marrë nga përbërësit e nevojshme për jetën e ushqimit në substancat e trupit të njeriut të përfshira në proceset metabolike, prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, disa funksione hormonale dhe kështu me radhë z. Por ndoshta detyra kryesore kryer nga mëlçisë është filtrimin substanca hyjnë në trup, neutralizimin e toksinave dhe të tjerët. Për të përballuar me këtë mision ajo mund të ndërhyjë me vetë njeriun, duke zgjedhur - të ndërgjegjshme ose të pandërgjegjshme - jo fare një mënyrë jetese të shëndetshme. Kur trupi është fjalë për fjalë mbytje në aplikuesve për të helmuar atë, dhe organi kryesor pengesë janë shumë të vështirë për t'u marrë me to, mund të ketë dështime në punën e saj. Atëherë ai do të jetë më i prirur për patologjitë e ndryshme, dhe kështu të jenë të vetëdijshëm se shenjat e sëmundjes së mëlçisë dhe simptomat e tij nuk janë aq të lehtë për të zbuluar në fazat e hershme (kur terapia nuk është vetëm e mundshme, por do të jetë më efektive). Problemi kryesor është se në këtë organ shumë pak mbaresa nervore, kështu që "vigjilent" mënyra e tyre e njohur e vuajtjeve njerëzore - dhimbje - ai nuk mund. Mëlçisë, ku toksina të vazhdojnë të grumbullohen për arsye se "rozbovtanomu" shteti nuk është më në gjendje është për të përballuar plotësisht me ta, vazhdon të kokëfortë "heshtje" një shtet i tyre - madje edhe kur ajo ka filluar të shkërmoqet.


Megjithatë, mund të themi se nuk ka marrë ndonjë "këmbanat alarmuese"Se problemet sinjal ekzistuese shëndetësore. Përgjithshëm për çdo simptome sëmundje të mëlçisë do të flasim së bashku për problemet e mundshme që kërkojnë trajtim të detyrueshëm për mjekun. Kështu, një gatishmëri e parë ka dispepsi. Sigurisht, nëse diç e tillë ndodh një herë dhe rrallë (ose nga Sëmundjet më të dukshme), nuk ka gjasa për t'u shqetësuar në lidhje me këtë. Por kur kapsllëk ose stol çrregullim të bëhet i përhershëm, kjo situatë mund të jetë dëshmi indirekte e shkeljes së funksionit të mëlçisë. Në çdo rast, kërkojnë kujdes mjekësor menjëherë. Është karakteristike për këtë lloj të njollë patologji stol. Cal është blednovatoho shumë e pazakontë si argjila, ngjyrë (në vend "tradicional" dritë - ose ngjyrë kafe të errët). Kjo është e rëndësishme nga pikëpamja që sugjeron prodhimin e biliare të varfër, e cila jep fron pigment saj normale. Rastësisht, kapsllëk në mosfunksionim hepatik të ndodhë edhe në mungesë të biliare. Prania e saj rrit lëvizshmëri zorrëve dhe fron niset ndryshe me vështirësi të mëdha, dhe kjo do të erë si kalb. Për të njëjtën arsye zakonisht të ndryshojë pamjen dhe urina. Bile që vjen prej saj, duke i dhënë asaj një ngjyrë të çuditshme - birrë portokalli ose të errët, dhe shkumë e tij bëhet e verdhë (në vend të bardhë ose pa ngjyrë). Për më tepër, kjo rroba shumë lëngun njollë në qoftë se ajo merr - kjo duket spote gjelbër-verdhë. Karakteristika të tjera karakteristike të sëmundjes së mëlçisë - të përzier (në mungesë të arsyeve të tjera për të - shtatzënisë, helmim, etj), retching dhe urth. Sigurisht, me veten e tyre, këto simptoma shpesh shoqërojnë shumë sëmundjeve të cilat organi kryesor filtrimin e trupit të njeriut nuk mund të jenë të parëndësishme, megjithatë, në qoftë se të tjera "shënuesit"Ata plotësojnë gjendja e përgjithshme është e mirë. Pavarësisht nga fakti se, siç u përmend më lart, funksion jonormal të mëlçisë, ose do të shkaktojë dhimbje, disa parehati ende do të ndihet. Më karakteristike të këtij lloji të dhimbjes e patologjive nën brinjë në anën e djathtë të barkut. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se të mëlçisë vuan. Mund të arrijë lehtësisht zjarr dhe organet e tjera, por jo në çdo rast prekje e barkut do të shkaktojë përforcim dhimbje (jo aq të mprehta sa apendiksit, por ende mjaft tipike). Shkelja e daljeve të biliare dhe mëlçisë sëmundje do të shkaktojë simptoma përkatëse. Pasi në qarkullon gjakut në të gjithë trupin, ajo otravlyayusche vepruar mbi të, dhe personi ndjen dobësi të pazakontë, lodhje, dhe shpesh disponimin. Kjo e fundit mund të quhet të paktën dy arsye - në fakt lodhje të përhershme dhe lodhje, nervozizëm dhe e gjendjes dhimbshme. Nuk është e habitshme, për shkak të dhimbje koke biliare të shpeshta, presion në rritje, marramendje, takikardi, shqetësime gjatë gjumit dhe çrregullime shpesh seksuale. Si nuk mund të bien në agresion, ose anasjelltas - të bëhet fyese dhe mosbesues! Megjithatë, vetëm kjo fatkeqësia nuk është i kufizuar. Shenja më e sigurtë e çrregullimeve të mëlçisë është yellowing e lëkurës dhe mucous membranes (ra fjala, e njëjta ndodh me organet e brendshme, por vetë njeriu është, natyrisht, do në heshtje). Gjallërisht kjo simptomë manifestohet në hepatitit (viral ose akute) dhe degjenerim të mëlçisë. Kjo ndodh si kjo me faktin se shkatërrimi i qelizave janë lëshuar bilirubin. Ajo bie direkt në limfatike dhe përhap në të gjithë trupin. Në kushte të ndryshme patologjike të mëlçisë mund të duket diatez hemorrarhycheskyy - si shpesh ka ka shkaqe të dallueshme bruising, bruising, gjakderdhje spontane dhe kështu me radhë N. Nëse një person të vrarë cerozë, ai ka të tillë një tipar karakteristik duket si edemë ose ascites.. Bark është fryrë me neyyazytsirnyh në madhësi. Interesante, sëmundje të tjera diçka si kjo zakonisht nuk ndodh. Gjetja e të paktën një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme, nuk presin që ata "shpërndajë veten. Vonesa vetëm do të çojë në një përkeqësim për shkak të vonesës që aplikon për ndihmë mjekësore e pamundur.