Sa është dridhje atrial e zemrës


Aritmia Termi kuptuar ndonjë normë të zemrës shkelje. Dridhje më të zakonshme atrial, e cila mund të çojë në infarkt miokardi, 30% e rasteve janë fatale. Dridhje atrial (dridhje atrial, dridhje atrial) - kjo është një ritëm shqetësim në zemër, aty ku ka, aktiviteti i shpeshtë kaotike atriale, për shkak të asaj shqetësuar ata tkurrje të koordinuar. Ventricles në këtë gjendje është zakonisht zvogëlohet pak dridhje, sepse ato pengojnë rrjedhën e impulseve të parregullta në sistemin e kryerjes së zemrës. Faktorët e rrezikut që mund të çojë në dridhje atrial, një shumë, por në shumicën e rasteve, ky kusht është i lidhur me shumë sëmundje kardiovaskulare:. Sëmundje ishemike të zemrës, dështimit të zemrës, defekte të lindura dhe të fituara, hipertension, tumoret e zemrës, dhe kështu me radhë Një . Megjithatë, ka faktorë të tjerë që nuk janë të lidhura me sëmundjet e zemrës. Dridhje atrial shpesh në njerëz që vuajnë nga sëmundje tiroide, diabeti, obeziteti, sëmundje kronike të veshkave. Predispozicion trashëguar edhe ndodh. Përveç kësaj, rreziku i dridhje sëmundjeve të zemrës rritet në mënyrë të konsiderueshme me moshën. Ka tre forma kryesore të dridhje atrial: - konvulsiv, në të cilën sulmi zgjat më shumë se një javë në të shumtën e rasteve të zbuluara në mënyrë spontane;


- këmbëngulës kur sulmi zgjat më shumë se një javë; - Constant, kur sulmi zgjat më shumë se 1 vit. Në mënyrë tipike, forma e përhershme e dridhje atrial mund të flisni me cardioversion paefektshëm dhe më pak kur kjo nuk është bërë në të gjitha. Simptomet e dridhje atrial varet nga forma e saj, gjendjen e miokardit dhe karakteristikat individuale të trupit të njeriut. Në disa pacientë dridhje sëmundja mund të ndodhë pa simptoma të tjerët vjen për manifestime të rënda të dështimit të zemrës. Në shumicën e rasteve, aritmia atriale karakterizuar nga rrahje zemre të shpejtë dhe parehati, ndonjëherë dhimbje gjoksi. Sulmi mund soprovozhdtsya urinim i shpeshtë. Nëse dështimi i zemrës ndodh, ajo manifeston gulçim, dobësi, marramendje dhe nganjëherë i dobët. Për të diagnostikuar sëmundjen e dridhje atrial, në shumicën e rasteve kjo është e mjaftueshme për një EKG standarde. Në disa raste emëruar monitorimi Holter EKG, të vazhdueshëm për 24 orë apo edhe 7 ditë. Për të identifikuar sëmundje të jetë e mundur zemra echocardiography kryer. Ciliar aritmia rrezikshme të zemrës që mund të shkaktojë ngecje e gjakut, duke rezultuar në atria (zakonisht majtas) janë formuar clots gjakut - clots. Më pas emboli, copa të vogla të ngjizur mund të shkëputet dhe të depërtojnë me gjak në enët koronare, duke u bërë shkak për sulm në zemër dhe kur ata të arrijnë të arrijnë arterie karotide, goditje cardioembolic. Nëse embolus është në sistemin mezenteriale enëve të gjakut që furnizon zorrët, ajo mund të çojë në nekroza e trupit ndjekur nga peritonit. Emboli firë në enët e gjymtyrë të ulët mund të ndodhin shkelje të furnizimit të tyre të gjakut nga zhvillimi yyazytsirnym e gangrenë. Mbajtur shpesh ilaçe aritmia. Sëmundjeve të përpiqet të fitojë përdorimin e drogës antiarrhythmic për të parandaluar tkurrje tepër të shpejtë, por nuk ndikojnë në frekuencën e aritmive, të mbajtur antytrombotsytarnaya terapi që përfshin marrjen anticoagulants të zvogëlojë rrezikun e clots gjakut dhe dezohrehantov, promovojnë thinners gjakut dhe, natyrisht, të rekomanduara medikamente që mund të kontrollojnë rrahjet e zemrës dhe për të mbajtur atë në 60 rrahje në minutë. Nëse terapi të drogës ishte i paefektshëm, pacienti është rekomanduar të radiofrekuencave larguarit - minimalisht kirurgji pushtuese, në të cilën burimi ritëm jonormal në zemër nëpërmjet një enë gjaku kryhet kateter fleksibël përmes furnizuar RF zonën impuls pryzhyhayuschyy e indeve që ishte shkaku ritmi i pasaktë. Pas kësaj procedure, zakonisht nuk ka më nevojë ndonjë trajtim shtesë për shkak se ritmi zemra është e saktë. Rastësisht, të radiofrekuencave larguarit nuk është vetëm një faktor që shkatërron qeliza jo normale mund të jetë një lazer, dhe oksid nitrik (faktori i ftohtë). Shpesh ulur normën e zemrës duke përdorur pacemakers kardiake, pajisje speciale mjekësore që janë futur nën lëkurë pranë klavikul. Duke kardyostymulyatoru elektrodë bashkangjitur e cila është dhënë në zgavrën e zemrës përmes venë subclavian dhe nëpërmjet saj të muskulit të zemrës janë pulses periodike, kështu që është ulur me disa frekuencave. Dridhje atrial, një parandalimin e sëmundjes e cila është për t'u kujdesur për shëndetin, refuzimi i shprehive të këqija, ushtrimin e rregullt dhe kryerjen e mbështetur peshën e trupit, glukozës dhe nivelin e kolesterolit janë normale.