Cilat janë pasojat perevyazky tubave në gratë


Lidhur tuba në gratë është një nga metodat e shumta të kontracepcionit. Duhet të theksohet se kjo metodë i atribuohet shpesh mjeku, duke folur për indikacione të rëndësishme mjekësore. Në praktikë, tuba lidhurit lejuar ato gra të cilët ose nuk mund të ketë fëmijë në shëndetin e tyre, ose ata nuk mund të përdorin kontraceptivë tjera. Duhet të theksohet se një operacion i tillë mund të bëjë një mjek kur ajo e merr vendimin e tij. Por ajo e lejuar atë kategorinë e femrave të moshës 35 vjeç dhe të cilët kanë fëmijë, të paktën një. Pas tubave ligation në gratë, efektet e të cilat mund të ndryshojnë kërcënon varfëri, dhe çdo gjë kthehet do të jetë e pamundur. Pra, para se të bien dakord për një procedurë vullnetarisht, për të nënshkruar dokumente të caktuara. Çdo grua duhet të dinë se pas tubave fallopiane e saj janë të lidhura në fëmijën e ardhshëm do të jetë pothuajse e pamundur, pasi që sipas praktikës, vetëm një numër i vogël i grave rozhalo pas kësaj procedure kirurgjikale. Tuba ligation reagime cila nuk është shumë pozitiv, i kryer si më poshtë: në mënyrë që të mos hyjnë vezën në mitër, një kirurg lidhet tuba ose shoku i tyre ishte i nxehtë. Në disa raste, hiqet tub. Operacioni kryhet nga laparoscopy, me prerje shumë të vogla, pothuajse i padukshëm. Gazi i parë është në lulëzim në bark, për lehtësimin e procedurës. Pastaj tubat fallopiane veshur unazë, një klip të veçantë ose duke përdorur një aktuale elektrike.


Nëse metodë është përdorur minilaparotomii gjysmën hequr pastaj të tub, dhe bilanci i saj është mbyllur seams dhe shirita. Kjo është arsyeja pse një grua nuk mund të shqetësuar në lidhje me faktin se shtatzënia mund të ndodhë. Kjo metodë është konsideruar të jetë 100% nga kontraceptivëve. Nuk është metodë vaginale ligation tub, dhe është kryer nga kolpotomiya. Në mënyrë që të bëjë një operacion të tillë, mjeku prerje mur pasmë vaginale në mënyrë që të merrni në zgavrën e barkut. Pas kësaj mbresë operacion është lënë në të gjitha, por ju duhet të monitorojnë me kujdes higjienës së organeve gjenitale për të shmangur infeksionin. Përveç kësaj, rreth gjysma e muajit nuk mund të jetojnë jetën seksuale. Këto vezë që piqen zhytur me sukses në bark dhe jashtë natyrisht. Shpesh përdorimit të kësaj procedure pas lindjes, kështu që është quajtur pas lindjes sterilizimi. Në mënyrë që të merren në mënyrë më efikase të mbajtur, në kohën e tanishme kanë zhvilluar implantet veçanta tub, e cila në pamje të kujton burimet metalike të cilat janë instaluar në tubat fallopiane pa autopsi e tyre për shkak se metoda kirurgjike në këtë rast nuk është trajtuar. Pas një periudhe të caktuar kohe rreth implantit formuar mbresë ind që parandalon spermës kalojë përmes tubave, kështu që shtatzënia nuk ndodh. Si rezultat, efekte serioze anësore apo pasoja pas operacionit u vu re. Që në këtë rast, një anestezi lokale dhe në funksionimin kohë zgjat jo më shumë se gjysmë ore, të njëjtën ditë një grua mund të kthehen në shtëpi. Çfarëdo ajo ishte, disa gra mund të përjetojnë efekte anësore karakter të tillë dhe të ketë: - dhimbje të lehtë në vendin ku është kryer operacioni; - Bloating vogla dhe dhimbje barku në të; - Neveri dhe i trullosur; - Mungesa e humor dhe ndjenjë të sëmurë. Shumica efektet lindin kur operacioni është kryer keq ose kirurg trajtuar atë me seriozitetin maksimal dhe përgjegjësi. Rezultati mund të jetë një infektimi i gjakut, gjakderdhje ose do të fillojnë një reaksion alergjik të anestezi të kryera. Por këto reagime ndodhin në raste të izoluara dhe pasoja të tjera të rënda kanë tendencë që të lindin. Një grua nuk mund të shqetësuar në lidhje me tërheqjen seksuale, të gjitha funksionet janë mbajtur në mënyrë të plotë. Vlen të përmendet fakti se hormonet të mbetet normal, gruaja nuk është duke fituar peshë, dhe menstruacioneve janë në një dhe të njëjtën kohë. Gjëja kryesore - që mundësia për t'u bërë një nënë përsëri reduktohet në zero, nëse ajo dëshiron të lindë - ajo do të jetë e pamundur. Përveç kësaj, ekziston një rrezik për të pasur një shtatzëni ektopike, e cila është jashtëzakonisht e rrezikshme. Tuba ligation vetëm atëherë konsiderohet i paefektshëm kur lidh gypat me njëri-tjetrin dhe formoi një korridor të vogël përmes të cilit mund të depërtojnë spermës vezë dhe kur sterilizimi është kryer në mënyrë korrekte. Ne duhet të kujtojmë se kjo metodë kontraceptive është i pavlefshëm në qoftë se gruaja ka ndonjë sëmundje që janë një rrezik për shëndetin. Shkenca moderne nuk qëndrojnë ende, kështu zhvillimin e metoda të tilla të cilat nuk duhet të ndërhyjë në zgavrën e barkut. Gjatë operacionit nuk janë droga të veçanta që përkohësisht dëmtimin e indeve, kështu indit lidhor rritet, dhe tuba fallopiane depërtojnë jashtëzakonisht e vështirë. Nëse ju merrni një kohë të gjatë, një grua do të përjetojnë dhimbje barku ose spazma e përsëritura, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun për X-rrezeve. Nëse gruaja do të ndjeni simptoma shtatzënisë - vjellje, marramendje apo ndjeshmëri të gjirit, ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj për të parandaluar shtatzëninë ektopike. Pra, para se të vij me vrap të kësaj procedure duhet të diskutojnë të gjitha çështjet e rëndësishme, pasi që shumë gra i vjen keq që e bëri tuba ligation. Por ata që janë të vetëdijshëm për një veprim të tillë mund të bien dakord për këtë operacion.