Cilat janë sëmundje të mukozës orale


Sëmundjet e mukozës orale mund të ndodhë për arsye të ndryshme, më të zakonshme të cilat janë konsideruar fungale, virale ose bakteriale patogjene. Shpesh lezioni duket si një manifestim të disa sëmundjeve njëkohshëm i organeve të tjera dhe sistemet e trupit. Inflamacion i membranës së gojës nuk do të rekomandojë për të trajtuar veten, sepse vetëm një mjek të kualifikuar mund të identifikojë sëmundje specifike e dhjetëra simptoma të ngjashme. Sëmundjet gojë në lidhje me lloje të ndryshme, por shumica janë mjaft të rralla. Llojet e ndryshme të kërpudhave janë shkaku më i shpeshtë për paraqitjen e lezioneve. Mëllenjë është një sëmundje mjaft e zakonshme dhe të manifestohet në të gjithë trupin, ajo gjithashtu mund të ndikojë në mukozës e gojës. Zhvillimi i sëmundjes është shoqëruar me ndalimin e sistemit imunitar, e cila është arsyeja pse ajo fillon të bie në zona të reja. Faktorët e rrezikut janë konsideruar disa sëmundjeve, duke përfshirë jo vetëm të gjitha format e diabetit, por si sëmundja Addison-së, mangësi imune dhe vitaminë mangësi. Provokojnë lezione infektive mund të drogës me orientim të ndryshëm. Këto përfshijnë antibiotikë (zakonisht në aplikimin sayazytsilnomu) dhe kortikosteroidet dhe fondet ymmunopodavlyayuschye. Gjatë ekspertë të hulumtimit të hequr disa marrëdhëniet në mes të përsëritura mëllenjë gojë dhe yyazytsirnistyu anomalitë në funksionimin e эedokrynnoy dhe sistemet imunitare.


Një simptomë tipike është shfaqja e thekon bardhë në sipërfaqe të gjuhës, mishrat dhe qafë. Gjithashtu, pacientët mund të përjetojnë siklet, djegie, dhimbje, më keq kur të hahet. Fenomene shoqërues konsideruar thatësi në gojë dhe një dëshirë për cik obvetryvanyyu. Masat më të mira parandaluese konsiderohet pajtueshmërinë me rregullat e higjienës orale, dietë të përshtatshme dhe imunitetit ruajtjen. Mjekët rekomandojmë që të mos marrë ndonjë hap të tyre, dhe për të trajtuar problemin nga specialistët. Sëmundjet që ndodhin në mukozës, duke përfshirë, mund të jetë personazhi virale-herpesnыy. Përfaqësuesit konsideruar sëmundjeve të shkaktuara nga cytomegalovirus dhe virusi Epstein-Barr. Siç e dini, manifestime herpetike ndodhë në shumicën e popullsisë së botës, por jo gjithmonë të çojë në zhvillimin e sëmundjeve. Ndër faktorët që çojnë në inflamacion të mukozën e gojës shënim: immunosuppression (të përhershme ose të përkohshme), dhe faktorë të ndryshëm që mund të kontribuojnë në mënyrë (djegiet, hipotermi, dhe më shumë). Inflamacion brenda cheeks, me natyrën herpetike gjithashtu mund të manifestohet si ethe, dhimbje koke e intensitet, ënjtje të dhimbshme të fytit ose shlatыvanyya, skuqje të lëkurës apo skuqje, i cili zbuloi veten pas një ditë mesatare ndryshme. Ajo mund të formojnë ulcerat, të cilat zhvillohen në disa javë. Mjekësisë tradicionale ofron këto trajtime: krem ​​dhe ointments me efekt anti-virale dhe terapi imunitar-stimuluese komplekse. Nga sëmundjet orale gjithashtu renditet si avtoznыe ulcerat të cilat kanë aftësinë për të dalë erozionit si të vogël të verdhë me madhësi të lehta (ndonjëherë të përzier me të bardhë) ngjyra, i rrethuar nga një shirit të hollë të kuqe paqartë. Shkaqet e përbashkëta të shfaqjes së tyre janë konsideruar reaksione alergjike apo lezione mekanike të mukozës, por atyre gjithashtu përfshijnë furnizimin e pamjaftueshëm të mineraleve në trup dhe vitaminë mangësi. Kohët e fundit shkencëtarët kanë treguar, megjithatë, se dëmi i tillë mund të ndodhë edhe në duhanpirësit. Sëmundja mund të jetë psikosomatike në natyrë ose të zhvillohet në një shtet të paqëndrueshëm emocionale, apo stres të vazhdueshëm për shkak të depresionit të zgjatur. Më efektive janë metodat e ndikimit lokal, duke përfshirë jo vetëm përdorimin e ointments të ndryshme, por edhe shpëlarje, të parandaluar përhapjen e inflamacionit. Megjithatë, ia vlen të kujtohet se në qoftë se ulcerat nuk janë shtyrë për një kohë të gjatë, ajo mund të flasim për shkelje të rënda jo vetëm në rrjedhën e proceseve metabolike, por edhe në mungesë të prodhimit të hormoneve ose çrregullime të tjera serioze. Një duhet të nxjerrë në pah rrezikun e formacioneve të kancerit, jo vetëm në gojë, por edhe në zonat më të largëta dhe organet e trupit të njeriut. Ndër sëmundjet e gojës zë një vend të veçantë liken planus se në dekadat e fundit është shumë më tepër se më parë. Shkaku i saktë i shkencëtarëve të zhvillimit vendosur ende, por hipoteza e tyre më të njohura në lidhje me ndikimin e faktorëve psiko-neurologjike dhe autoimune në proces filtrim. Kundërshtarët e tyre, megjithatë, besojnë se sëmundja është virale në natyrë. Vetëm specifikat e - treguesit mesatare të gjinisë dhe moshës. Që nga faktorët e rrezikut janë përkasin femra dhe bashkohet me moshën e pjekur (40-45 vjet). Manifestime të lënë në mukozën orale zakonisht shfaqen si pllaka relativisht të mëdha në një rrjetë, dhe më saktë - pika karakteristike purpurt dhe linjat që lidhin ato. Manifestimet më të zakonshme janë gjetur në sipërfaqen e brendshme të një prej cheeks, dhe më pas transferohet në një tjetër. Që nga sëmundje që ndikojnë në mesin e faktorëve të tjerë psikologjikë, heqja e tyre së bashku me të marrë qetësues, ju lutem është shtyllë e trajtimit. Numëroj sëmundjet e mukozës orale mund të jetë mjaft e gjatë, sepse përveç më të zakonshme, ka edhe simptoma mjaft të rralla. Është e rëndësishme të theksohet se në të gjitha rastet e shkeljeve të shkaktojnë mënyrë jetese të shëndetshme (numri i pamjaftueshëm i orëve të gjumit, të hahet të parregullt) ose rregullat bazë të higjienës.