Cilat janë llojet e ndryshme të diabetit dhe se si për të kompensuar


Diabet - një nga sëmundjet më të njohura. Në të gjithë botën, shkencëtarët janë në kërkim të metodave për të luftuar atë. Megjithatë, duke përdorur të gjitha masat për të ruajtur nivelet normale të sheqerit në gjak, një person mund të jetojë një jetë të plotë dhe të gjatë. Shkaqet e diabetit, aktualisht nuk është kuptuar plotësisht, por është vërtetuar se ka dy lloje të diabetit: insulinës dhe insulinë. Llojet e diabetit kanë një cilësi të përbashkët - mungesa e insulinës. Arsyet mund të jenë të ndryshme, por kryesore është aktiviteti i zvogëluar i pankreasit. Kjo mund të ndodhë në rast të lëndimit, tumorit, pancreatitis. Në pankreas mund të ndikojë stresin dhe sëmundjet e kaluara të tilla si gripi, difterisë, fruthit. Ata janë të rrezikshëm që mund të shkatërrojë qelizat që formojnë insulinë. Shkaku mund të jetë një faktor i trashëguar. Në të gjitha rastet, të shqetësuar metabolizmin e karbohidrateve. Për shkak të kësaj dhe rritjen e sheqerit në gjak. Nuk është një sëmundje - diabet. Llojet e diabetit janë insulinë - lloji i parë dhe ynsulynnezavysymыe - lloji i dytë. Insulinë të varur tip i diabetit është më pak e zakonshme, por është e vështirë për pacientët që kërkojnë përdorimin e vazhdueshëm të insulinës për jetën. Një person me diabet tip 1 duhet të jetë gjithmonë i gatshëm për të futur një dozë të insulinës, diçka tjetër mund të ndodhë pandreqshëm. Diabeti i tipit të dytë është kryesisht karakter laik kur pankreasi është dobësuar. Diabet tip 1 mund të dëmtojë të dy fëmijët dhe të rriturit.


Lloji i parë i diabetit - insulinës. Gjatë insulinës tij ose ndalon plotësisht, ose prodhuar shumë pak. Në këtë rast, janë marrë masa urgjente për të parandaluar gjendje kome diabetik. Futur një produkt që përmban insulinë, ose insulinë në formë të pastër. Pacientët me tip 1 - të rinjtë e 30 vjet. Ata janë nën mbikëqyrje të vazhdueshme dhe duhet të jenë në gjendje të ofrojnë ndihmën time, në kohë për të futur insulinë. Ata janë të trajtuar me insulinë për jetën. Simptomat shfaqen Lloji i parë i diabetit që një person e ka reduktuar në mënyrë drastike në peshë, gjithmonë mendonin Etje, dobësi dhe urisë. Kruhet shqetësuar dhe urinim i shpeshtë. Si praktikë mjekësore, diabet tip 2 njerëz të ndryshëm sëmundje e zakonshme më moshë të pjekur - pas 40 vjetësh. Rreziku i diabet tip 2 në njerëz në moshë të vjetër më i lartë. Me moshën, veprimtaria e pankreasit është shumë më e dobët. Si rezultat, prodhimi i insulinës është i zvogëluar, dhe sheqerit në gjak të njerëzve në gjak. Faktor rreziku është trashje. Prandaj, për të trajtuar dietë të rëndësishëm. Pacientët me diabet tip 2 mjekët rekomandojnë duke marrë drogë veçanta, biguanid, dyazolydyndyonы atë sheqerit në mënyrë të konsiderueshme më të ulët të gjakut. Pacientët të rëndësishme për të monitoruar peshë, hani e drejtë. Të përjashtuar nga dietë e disa produkteve të dëmshme apo kufi maksimal. Këto janë: mish yndyrshëm, krem, akullore. Dhe ëmbëlsira, candies, biskota, arra konservuar. Çdo gjë - të cilat merrni yndyrë. Është e rekomanduar për të pirë në një bosh buding tërshërë stomak, ekstrakt nga rrënjë të artë dhe u rrit hips. Në kohën zyyazykay - Shabelnik infuzion. Summer - hani luleradhiqe sallatë, barëra të këqia, hithrat. Helpful produktet e mëposhtme: në krye panxhar, qepë, majdanoz, rrikë, dhe çikore. Gjinjtë, e rekomanduar është vetëm nga drithërat, krunde. Ju mund të hanë djathë, gjizë, soje. Çaj të pijshëm - vetëm e gjelbër. Në mënyrë që të ketë sukses në trajtim duhet të marrë parasysh llojet e diabetit. Trajtimi i tipit të dytë - në varësi të moshës, peshës, simptomat. Nëse diabet tip 2 duhet për të humbur peshë, atëherë e parë - në rritje në kundërshtim. Megjithatë, në trajtimin e të dy llojeve kanë shumë gjëra të përbashkëta. Ne duhet të monitorojë vazhdimisht nivelet e glukozës në gjak dhe urinë. Pacientët ushtrime të dobishme terapeutike, dietë e duhur, emocione pozitive. Disa receta janë të rekomanduara për pacientët me diabet dhe 1 dhe 2 lloj nd. Për shkak se ata kanë për qëllim trajtimin kryesore. Mbajtja e sheqerit normal të gjakut, duke e çuar pankreasit për prodhimin normal të insulinës. Në mjekësinë popullore përdoret me sukses koktej kundër çdo lloj të diabetit. Ajo është e përgatitur me një përzierje e vezë të freskëta dhe lëng i një limoni. Koktej pije me stomak bosh në mëngjes tri ditë me radhë. Pasi koktej i miratuar nuk duhet të hani për një orë. Procedura përsëritet dy muaj më vonë. Sipas studiuesve Korean çaj shumë i dobishëm luleradhiqe, e cila trajton të gjitha llojet e diabetit. Ajo redukton efektet e dëmshme të radikaleve të lira dhe rrit funksionin e pankreasit. Ky organ është përgjegjës për prodhimin e insulinës. Çaji Luleradhiqe është vendi atyre këtë: tre teaspoons e rrënjëve të thata derdh tre gota ujë dhe çiban. Pastaj tendosje supë dhe pirë gjatë gjithë ditës. Për të arritur sheqerit normal të gjakut, disa healers popullore, hirit pisha përdorur. 120 gr. hirit, këmbëngul natën në një litër ujë të valë. Hiri zgjidh në pjesën e poshtme, dhe bashkon ujit të mbetura dhe pini tre lugë tri herë në ditë. Kursi zgjat dy javë. Pastaj bëri një pushim pesë-ditore dhe trajtimi përsëritet pesë herë në vit. Për trajtimin e diabetit pa dietë detyrimisht karbohidrate. Thekre ose bukë e bardhë pa sheqer të shtuar. Dy herë në ditë është i rekomanduar, ka një lugë çaji mjaltë. Pini hips supë, lëng frutash, hani një mollë. Mirë për të trajtuar mumje. Një pjesë e saj me një kokërr të orizit, tretur në gjysmë gotë të dehur me ujë në mëngjes në një stomak bosh. Në mbrëmje - para gjumit. Kjo është bërë dhjetë ditë. Pas një pushimi javor, të përsëritur trajtim. Kur pacienti diabet sëmundje mëson për të përballuar me të dhe është në rezultatet pozitive. Suksesi është aftësia për të futur me kohë veten insulinë, gjithmonë përdorni pajisjen matjen e sheqerit në gjak dhe durim.