Çfarë pilula ndihmojë dhimbje koke në zonën e qafës


Dhimbje koke në qafë - një gjendje shumë të keqe. Shumë njerëz ankohen në lidhje me të, për shkak të shpëtoj nga këto ndjenja të pakëndshme nuk është aq e thjeshtë. Ju duhet të dini se çfarë do të thotë për të ndihmuar në këtë lloj dhimbje. Tringëllimë në veshët, ndjesi shpimi gjilpërash dhe ashpërsia dhimbje - kjo nuk është e gjitha tiparet që karakterizojnë dhimbje koke në shpinë. Shkaqet e kësaj gjendje mund të jenë të ndryshme. Ajo mund të jetë traumë fizike, vasospasm trurit vuaj nervore dhe një numër arsyesh. Shpesh është e vështirë për të dalluar këtë dhimbje nga dhimbje qafe. Në fazën fillestare të dhimbjes është e rëndësishme për të kuptuar se ajo dhemb: kokën, qafën. Kuptojnë se është shumë e vështirë për shkak të pranisë së një numri të madh të mbaresa nervore në këtë dhe në departamentet e tjera. Pra, shpesh një person nuk është në gjendje për të përcaktuar vendndodhjen e dhimbjes. Për të ndihmuar në këtë rast mund të jetë një acupressure veçantë. Por ekspertët thonë se dhimbje koke - atë shumë seriozisht. Në këtë rast nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj, por kërkojnë një neurolog i cili jo vetëm që do të krijojë vendndodhjen e dhimbjes, por shkaqet e tyre. Specialisti duhet të dërgojë pacientin të testeve shtesë nëse është e nevojshme. Ndonjëherë dhimbje prapa mund të jetë shumë e rëndë që një mjek mund të përshkruajnë trajtim të pacientit në spital. Shumë shpesh në të moshuarit dhemb dhimbje koke në shpinë. Presioni në këtë rast luan një rol të rëndësishëm. Ky person mund të vuajnë nga dhimbje koke, si një arsye rritur, dhe si rezultat i reduktuar presionin. Hipertensionit është e shoqëruar shpesh nga të shtënat dhimbje, dhe hipotension karakterizohet nga letargji, lodhje, compression në qafë. Nëse pacienti është diagnostikuar refuzimin e njeriut e presionit të gjakut nga norma, atëherë ndoshta kjo do të jetë e mjaftueshme për të marrë disa pilula për të ndihmuar në normalizimin e presionit të gjakut. Në çdo rast, vetëm një specialist mund të bëjë diagnozën e saktë dhe të bëjë në destinacionin e duhur.


Nëse dhimbje koke për të parë një mjek nuk është e mundur, ju mund të përpiquni për të pirë një pilulë nga dhimbje koke në një farë mënyre të zbutur gjendjen e tyre. Një nga drogat më të zakonshme që ndihmojnë kundër sëmundjeve të tilla është aspirina thjeshtë. Ajo ka veti të forta qetësues dhe është shitur në të gjitha farmacitë. Për blerjen e tij nuk kanë nevojë për një recetë. Zakonisht ajo është e mjaftueshme vetëm për të marrë 1-2 tableta për dhimbje ulur. Me dhimbje koke të madhe ndihmon analginum. Ky ilaç është edhe një analgjezik dhe antipiretik agjent. Nëse një person dhimbje koke shumë, ndërsa presioni i tij në gjak është ulur, do të tsytromona tabletë. Tsytromon - një droge që përmban kafeinë. Ajo është konsideruar hypotensive më efektive shpesh vuajnë nga dhimbje koke. Në qoftë se një person ka një dhimbje koke të fortë, por në të njëjtën kohë, ai vuante nga ethe, paracetamol mund të ndihmojë atë. Ajo është ideale në rastet kur dhimbje koke është shkaktuar nga sëmundje të ndryshme infektive. Kur sulmet migrenë shumë mirë për ibuprofen. Ashtu si të gjitha drogat jo-steroidal, ajo është shumë efektive dhe të sigurt. Mjaft i një pilulë të vetme për të mpirë dhimbjen e shkaktuar nga vrull e enëve të gjakut. Nga sulmet e cluster dhimbje koke ndihmon ergotamine, por ajo nuk mund të blejnë në farmaci counter, si ajo është një drogë shumë e fortë dhe pini atë të panevojshme nuk ka nevojë. Duhet të theksohet se të gjitha këto mjete kanë contraindications tyre. Para se të marrë droga duhet të shqyrtojë me kujdes të përdoruesit, dhe pastaj të vendosë për të filluar trajtimin. Veçanërisht të kujdesshëm që ju duhet të jenë njerëzit që vuajnë nga ajo që disa sëmundje kronike. Është e mundur që kjo apo ajo sëmundje do të jetë në listën e contraindications. Kohët e fundit, në raftet e farmacive ishte një shumë e barnave me kompozime komplekse dhe emrat. Në të shumtën raste, përbërës aktiv në tyre është se cila është pjesa kryesore nga mjetet e mësipërme. Kështu, droga, të bëra mbi bazën e aspirina me shtimin e ekscipientëve dhe të paketuara në paketim ngjyra në fuqinë e ndikimit të saj do të jetë pak më ndryshe se aspirina zakonshëm. Por droga të tilla do të kushtojë shumë më të shtrenjtë. Kjo është arsyeja pse nganjëherë neurologë këshilluar për të lexuar depo para për të blerë një mjekim të caktuar. Zahlushyvshy dhimbje sa më shpejt të jetë e mundur duhet të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar shkakun e vërtetë të dhimbjes. Ekspertët thonë se jo të gjithë është në dijeni se sa serioz pasojat mund të kthehet në një dhimbje koke në shpinë. Pllakat vetëm mund të mbyten nga dhimbjet, dhe trajtimi kompetent do të eleminojë sëmundjen.