Çfarë ju duhet për të ulur temperaturën e sëmundjes


Absolutisht të gjithë njerëzit vendosmërisht besojnë në drejtësinë e tyre personale mbi çështjen e cila duhet të sjellë poshtë temperaturën e sëmundjes. Dikush i bindur se nevoja për të "presë" derisa kolona e termometër merkuri crawled në tridhjetë gradë tetë e gjysmë, duke pritur për dikë dhe tridhjetë e shtatë gradë, fillon të përtypë drogë fuqishëm ul temperaturën. Padyshim, paraqitja e gjendjes febrile shkaktuar nga ethe, jo më të këndshme. Unë dua të shpëtoj prej tij sa më shpejt të jetë e mundur për të ndjehen më mirë.


Megjithatë, ajo duhet të kuptojnë në mënyrë të vendosur ethe - një shenjë e qartë se trupi filloi një proces inflamator ose infektive. Kur sëmundja në trup marrë viruset dhe bakteret, të cilat me të cilat ballafaqohen menjëherë me qelizat e imunitetit. Fillon lufta në mes të qelizave të shëndetshme dhe viruseve që shkakton ethe.

Ethet mund të tregojë jo vetëm sëmundje virale. Nëse ka mosfunksionim i sistemit nervor, ajo është e shfaqur gjithashtu nga simptomave. Para se të vendosni që ju duhet për të ulur temperaturën e nevojshme për të përcaktuar shkakun e paraqitjes së saj. Dhe për të bërë këtë është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur, derisa arriti një pikë kritike. Edhe droga fuqishëm të destinuara për largimin e ngrohjes mund të jetë i pafuqishëm, nëse trupi do të mbetet dhe të veprojë burimin e shfaqjes së saj.


Kur sëmundja sidomos panik perceptojnë përfaqësuesit ethet e gjysmës së fortë të njerëzimit. Edhe tridhjetë e shtatë gradë për ta është simptoma e tmerrshme të gripit. Para kohe të vënë një diagnozë nuk është e nevojshme, dhe në këtë temperaturë dhe të drejtuar në farmaci për pilula. Edhe në kohët e lashta ka jetuar mjekët të tilla të cilët ishin pionierët e shumë sëmundjeve, shpikësit e barnave të mrekullueshme, hulumtuesit trupi i njeriut. Që ata të cilët e kanë gjetur atë person për të ruajtur të gjitha proceset e saj jetësore duhet të ketë temperaturën e trupit është 37 gradë. Dhe ata ishin thjesht personale, opinioni i informuar mbi atë që ju duhet për të ulur temperaturën dhe se si ta bëni atë të drejtë.


Sot, siç e dimë, një numër i studimeve dhe dëshmive mjekësore është konsideruar si temperatura normale e barabartë me 36,6 gradë. Nëse kjo ka ndodhur gjatë ditës në rritje për 37,2 gradë, ndërsa nuk ka simptoma të tjera, të tilla si ftohjet, inflamacion, dhimbje, atëherë nuk mund të rrahur poshtë. Ajo mund të rritet si pasojë e mbinxehjes pas tensionit të tepërt nervor dhe stresi pas stërvitje intensive.

Nëse temperatura nuk ulet në 36,6 për ditë apo javë, kjo sugjeron se ka neurozë, ka qenë një dëmtimi traumatik i trurit, ose u shqetësua ekuilibrin hormonal. Për të normalizuar e temperaturës, ajo nuk duhet qëllimisht të xhiruar poshtë, dhe të kthehet për mjekët për të krijuar arsyet e vërteta për rritjen e tij.


Në qoftë se ju flisni për atë që ju duhet për të ulur temperaturën e fëmijëve, duhet të marrë parasysh shumë faktorë të tjerë. Fëmijët, sipas mjekëve, temperatura zakonisht bartin sëmundje në 38 gradë. Ajo është mbi arritjen e këtij vlerësimi duhet të marrë masa për të zvogëluar atë. Indikacionet për marrjen antipyretics për fëmijët mund të shërbejë një-vjeçare sëmundjet kardiovaskulare, përçarje e sistemit nervor.

Kur sëmundja është e rekomanduar për gratë shtatzëna për të përqëndrohet kryesisht në shëndetin dhe gjendjen e përgjithshme të gruas. Nëse temperatura është habitur në qoftë se ajo mund të lëvizur dhe xhiruar poshtë duke përdorur mjetet juridike popullore, ju nuk duhet të marrë ilaçe, sepse prej tyre mund të jetë më keq se një fëmijë. Si antipyretics popullore shërbejnë çaj me jam butë, komposto ferrë, komposto e frutave të thata, u rrit hips supë në moderim.


Të rriturit që e ndjejnë veten të dobët në 375 gradë, nuk mund të presim për të përmirësuar atë edhe më shumë, që të mos prisni dhimbje kur ai fillon të largohem vetë. Të rriturit janë të lejuar për të ulur temperaturën në këtë kuptim. Një temperaturë shumë të lartë, për shembull, ka arritur një vlerë prej 39 gradë, ju nuk mund të lëvizin pa drogë në çdo rast. Së pari, temperatura mund të vrasin të gjithë proteinat në trup që kërcënon komplikime të rrezikshme të reja. Përmirësim të paktën një shkallë për shumë njerëz mund të jenë kritike. Temperaturë shumë të lartë e sëmundjeve të trupit shkakton spazma dhe kontraktimet e muskujve vrullshëm. Në proceset më të rrezikshme e trurit që mund të jetë i pakthyeshëm, duke filluar nga ora 41 gradë. Kjo mund të japin komplikime të rënda edhe pas sëmundjes.


Si për të moshuarit, ata janë rritur rrallë temperaturën e trupit, pa arsye të dukshme. Në trupin e njerëzve të cilët kaluan kufirin pesë dekada, proceset e ndryshme mund të ndodhë, por zakonisht ato janë të shoqëruara rrallë me ethe. Nëse njerëzit më të vjetër për ndonjë arsye kundërindikuar drogës, ajo mund të jetë si mjete popullore për të marrë çaj me nenexhik, gëlqere, kamomil. Një zierje e dobishme e manave hips. Në qoftë se këto metoda nuk japin efekt, ju mund të kontaktoni një mjek për të pikërisht ai emëruar trajtim dhe droga të përshtatshme.


Temperatura e rritur trupi nuk është më shumë se 37 gradë, është një tregues se forcat e trupit u bashkuan për të mbrojtur atë. Në qoftë se trupi bie drogë fuqishëm, ata shkelin procesin natyror të viruseve luftën sistemit imunitar. Dhe mbani mend, rritja trupi temperatura nën maskën e lë të kuptohet që ju duhet për të ndryshuar një mënyrë e jetës, të zvogëlojë nivelin e aktivitetit që është i çlodhur, të kujdeset për veten mendërisht të shërohen dhe të fle!