Avokado dhe përfitimet e saj për shëndetin


Avokado - një nga ushqimet më të dobishme dhe të shijshme. Falë shijen e saj të këndshme, kujton e naftës arre dhe erë të veçantë, avokado gjithmonë të gjejnë një vend në tryezën tonë. Interesin e tij është ngjyrë gjelbër-verdhë do të shtojë shkëlqim çdo gjellë.
Avocados - është një gjelbërim të përjetshëm fabrikë deri në 20 m është atdheu i Meksikës. Por tani ajo është rritur me sukses në Argjentinë dhe Brazil, Australi dhe Shtetet e Bashkuara, Kuba dhe Kaukaz. Për vitin një pemë sjell në 150-200 fruta vaj zgjatur se shije të kujton arra.Përveç pamje tërheqëse dhe shije të këndshme, avokado është shumë i dobishëm për shëndetin. Ajo është përfshirë në listën e 29 produkteve më të dobishme. Çfarë është kjo fryt fituar këtë njohje?

Fakti që Avokado - një burim i vitaminave dhe mineraleve. Prandaj, përfitimet e saj të dukshme shëndetësore. Ajo përmban sasi të mëdha të vitaminave B, dhe vitamina A, C, E, D, P, dhe se një shumë e saj dhe kripëra kaliumi (shumë më tepër se një banane), kalcium, fosfor, natrium dhe magnez. Përveç kësaj, nuk është i pranishëm një numër të mjaftueshëm të hormoneve të cilat janë në gjendje për të parandaluar plakjen. Përmbajtja e lartë e acidit oleik dhe yndyrna të pangopura të ulur nivelet e kolesterolit në gjak. Substanca të dobishme të përfshira në avokado në gjendje për të përmirësuar kujtesën dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Në Amerikën Qendrore ajo është përdorur gjerësisht si një nxitës. Përmbajtja e lartë e proteinave në avocados promovon ndërtimin e shpejtë të muskujve. Ai është konsideruar analoge me vezë bimore dhe mish. Kjo nuk është një listë të plotë të të gjitha avantazhet e mysafirët tanë ekzotike.


Kjo përbërje e bën avokado konsiderueshëm është konsideruar si një mysafir i mirëpritur në tryezën e atyre njerëzve që kujdeset për shëndetin e tyre.

Avokado ka një avantazh të rëndësishëm. Ai praktikisht i lirë i alergeneve, duke e bërë atë veçanërisht e dobishme për fëmijët e vegjël të ushqyerit. Shumë shpesh ajo është e rekomanduar si një nga ushqimet e para në dietën e fëmijëve.

Kërkoi frytin në ata që janë të shikuar dhe bukurinë e fytyrës së tij, trupit, flokët dhe thonjtë. Ajo është përdorur gjerësisht si një përbërës në një shumëllojshmëri të maska.


Sa interesante shije avokado dhe përfitimet e saj shëndetësore të kombinuara? Për shkak të pronave të saj të dobishme, ajo është përdorur me sukses në një kompleks të masave për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Ajo do të jetë shumë i dobishëm dhe diabetit, dhe thelbi. Përmbajtja e pasur e acideve yndyrore të pangopura të ndihmuar në parandalimin arteriosklerozës dhe shkeljen e metabolizmin e kolesterolit. Konsumi i rregullt i avokado ul presionin e gjakut. Një sasi e madhe e kaliumit në këto fruta rregullon metabolizmin me ujë kripë. Të gjithë këta faktorë kanë një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular.


Avokado domosdoshëm me anemi mangësi hekuri, e cila është e lidhur me kontributin e saj në të bakrit dhe të hekurit. Siç dihet, hekur - elementi kryesor në procesin e hematopoiesis. Dhe kjo është zhytur veçanërisht mirë nga ajo me bakër.

Ky frut është administruar në dietën e njerëzve me sëmundje të traktit gastrointestinal, mosfunksionim tiroide, çrregullimet e kujtesës dhe vëmendje. Fiber përfshira në avocados, normalizes zorrët, përmirëson peristaltikės dhe për të parandaluar kapsllëk. Për më tepër, ajo ndihmon në përmirësimin microflora zorrëve, i cili është i domosdoshëm në dysbacteriosis. Kjo është bllokim i dobishëm terapeutik. Për përgatitjen e saj duhet të marrë 30 g fiq, kajsi të thata dhe prunes vuri përballë thith fruta dhe fiksime përmes një mulli mishit. Shto 30 g avokado copëtuar dhe një lugë gjelle mjaltë. Për parandalimin e sëmundjeve të zorrëve të marrë këtë barishte 1 lugë gjatë natës, dhe si ilaç - 3 herë në ditë për 1 st. l. pas vakt. Mbani përzierje në frigorifer duhet në enë të mbyllur fort qelqi.

Me rëndësi të veçantë është cilësitë e tij të dobishme për parandalimin e kancerit. Nga kjo dhe përfitimet e tij shëndetësore është në rritje. Dhe sigurisht, avocados nevojshme për të mbushur në trupin e ushqyesve dhe vitamina.
Ne nuk mund të injorojë shëndetin e jo vetëm i brendshëm, por edhe në shëndetin e lëkurës sonë, e flokëve dhe thonjtë. Avokado këtu për të ndihmuar.

Në cosmetology gjerësisht përdoret avokado naftës ka shqiptuar veti terapeutike dhe kalori. Ajo përmban shërimin vitamina A, D, E, absorbohet lehtë nga lëkura, përshpejton plagë dhe marrjen e shpëtoj ekzemë, ndihmon shëruar djegiet, mbron kundër ndikimit negativ të rrezeve ultravjollcë.


Vaj avokado lejon pasurojnë çdo kozmetike. Për ta bërë këtë, shtoni 10 pika vaj e avokado në '10 krem ​​ose 10 ml tonik ose locion në 10 ml. Ju gjithashtu mund të marrë 7-10 pika vaj për 100 ml shampo ose balsam për flokët. Ky vaj jep flokëve një shkëlqim të shëndetshme dhe parandalon prerje flokësh dhe heq brishtësinë e tyre.

Vaj avokado nuk është përdorur vetëm për maska ​​si fytyrës dhe flokëve. Njohur dhe përfitimet e saj për shëndetin e mishrat. Kjo mund të përdoren si në formë të pastër ose në një përzierje me vajra vegjetale të tjera në raport 1: 1. Apliko për mishrat e përflakur me një shtupë pambuku ngjyhet në çdo përzierje 1 - 2 herë në ditë jo më shumë se 20 minuta.

Në natyrë, ekzistojnë rreth 400 lloje të avokado. Si në një shumëllojshmëri të tillë të zgjedhur të mos bëjë një gabim dhe fruta të vërtetë të dobishme?

Kushtoj vëmendje për dendësinë e avokado. Pavarësisht nga shumëllojshmëri, frutat pjekur është e butë në të prekur. Por mos u shqetësoni nëse ju keni blerë një avokado të vështirë. Është e lehtë për të rregulluar, në qoftë se keni vënë atë në një qese letre me banane dhe mollë dhe të lënë paketën në temperaturë dhome. Disa ditë më avocados piqen.

Avokado shkon mirë me të dyja ëmbël dhe me enët djegëse, me lëng portokalli. Provoni atë në sanduiçe në vend të majonezë për të vënë një copë e frutave.


Për të mbajtur të gjithë përbërësit në avocados, është më mirë për të ngrënë të freskëta, si edhe, dhe shumica e frutave.

A mos i lënë enët me avokado për një kohë të gjatë. Ajo është e mirë për të ngrënë menjëherë pas gatim është tul aq shpejt obvitryuyetsya dhe e zezë.

Avocados gjithmonë kanë kënaqur shijen tuaj, pamje të ndritshme dhe peshë cilësitë më të vlefshme, duke i lejuar për të mbajtur trupin tuaj në formë të mirë.