Pa kripë dhe sheqer


Getting shpëtoj e kg shtesë do të jetë më i suksesshëm nëse ju shkruani në sweeteners tuaja dietë dhe kripë - thotë PhD, kreu i diagnozës klinike dhe parandalimin e çrregullimeve ushqyese Klinika Clinical Nutrition Moskës Institutit të ushqyerit Alexander Kochetkov.
Pse ata që duan të humbin peshë, është vidyazykatysya e sheqerit? Për shkak se ai përmban një shumë të kalorive: 100 g sheqer 379 kalori, të rafinuar - 375 kalori. Për qartësi, ne japim një shembull: për të shpenzuar kalori që rrjedhin nga një copë e sheqerit, ju keni nevojë për 10-15 minuta që të angazhohen në një biçikletë stacionare. Mos u shqetësoni, nuk karamele në tavolinën tuaj, bllokime dhe pasta nuk do të sjellë dëm. Pas të gjitha, përveç sasive të mëdha të karbohidrateve dhe candies sheqerit nuk përmbajnë asnjë ushqyesve. Karbohidratet, natyrisht, të nevojshme për njeriun për të prodhuar energji, por ata më mirë të merrni me produktet ku ka substanca të tjera po aq të rëndësishme për trupin. Për shembull, bukë, fruta dhe perime së bashku me karbohidratet përmbajnë vitamina, minerale, fibër dietik. Por si të bëni në mëngjes pa një filxhan çaj të ëmbël, dhe drekë nuk trajtoni veten në cookie-t? Nëse ju jeni në gjendje për të kapërcyer zakon të ëmbël, të shkojnë për sweeteners. Sot në farmaci, dyqane ushqimore dhe disa supermarkete varg mjaft të gjerë të sweeteners. Megjithatë, jo të gjithë prej tyre mund të ndihmojë në luftën kundër peshë të tepërt. Për shembull, përmban 367 kalori xylitol, sorbitol dhe fruktoza - 354. Kjo është, në përgjithësi, këto sweeteners nuk janë më pak kalori se sheqerit. Por në tsyklamate vetëm 110 kalori. Ata që luftojnë me mbipeshë, mund të zgjedhë për këtë sheqer diabetik. Por ka më efikase në aspektin e alternativave humbje peshe - një sakarinë dhe aspartame. Ata kanë absolutisht asnjë kalori. Megjithatë, sakarinë ka një shije të hidhur që shumë njerëz nuk e pëlqen atë. Shije e aspartame këndshme. Përveç kësaj, nuk ka efekte anësore aspartame dhe Anëshkrim, vetëm një - sëmundja, phenylketonuria. Ky sheqer diabetik nuk ndryshon vetitë e tyre kur të vluar, në mënyrë që ata mund të gatuaj komposto, bëni pasta. Me të gjitha këto cilësi aspartame është sot konsiderohet si zëvendësim të mirë për sheqer. Në shitje është pluhur aspartame dhe tableta.Prodhuar edhe pasta, e cila përmban sheqerit në vend të sheqer diabetik artificial. Zgjedhja e një delikatesë dietë, kërkoni çfarë lloj të një zëvendësim për të paraqesë këtë informacion duhet të jetë në pako. Mbani mend: për të humbur peshë kanë tendencë të përshtaten vetëm ëmbëlsi me aspartame ose sakarinë, në më të keq - me cyclamate. Vidyazykatysya e sheqerit dhe kaloni me zëvendësues duhet të jetë jo vetëm kur problemet e trashje, por diabeti, sëmundjet e sistemit kardiovaskular. Tani kripë. Kjo është 39% përbëhet nga natriumi dhe 61% - me klor. Kripë Disclaimer promovon humbje peshe, sepse natriumi mban ujë në indet. Vetëm imagjinoni se sa kripërat e tepërta peshë formuar nga faj, nëse nuk lejon gram 100 gram ujë për të lënë trupin. Një person konsumon në ditë në 8 gram kripe. Por nga ana tjetër, natriumi është e rëndësishme për tretje normale dhe ruajtur ekuilibrin acid-bazë në trup. Klor është e nevojshme për formimin e stomakut lëng. Kështu, duket se nuk e braktisë kripëra të dëmshme. Dhe ajo do të vijë si asnjë përpjekje. Edhe në qoftë se ju nuk bëni vet gatim kripë, kripë ju ende merrni djathë, salcice, mish të konservuar, bukë. Si mund që të jetë? Është shumë e thjeshtë. Blerja është tashmë ushqime të kripura nuk kanë nevojë të heqin dorë - përveç nëse, natyrisht, nuk është një kilogram harengë. Çdo gjë është e mirë në moderim. Për të reduktuar sasinë e natriumit që është, në fakt, të rëndësishme për humbje peshe, ju mund të zëvendësojë kripë tryezë "parandalim" ose "universal". Dhe kjo dhe një tjetër në dispozicion mbi counter. Në "parandalim" natriumi 30% më pak se zakonisht. Përveç kësaj, ajo përmban kalium dhe magnez, pronat e të cilit janë pronat e kundërta e sodiumit. "Universal" me përjashtim të kaliumit dhe kripë magnezi nuk përmban jod - një element gjurmë që siguron funksionimin normal të gjëndrës tiroide. Gëzojnë "parandalim" kripë mund të jetë çdo gjë nga të vogla në të mëdha. Veçanërisht e dobishme është për ulcera peptike, osteokondroza, diabet, hipertension, sëmundje të veshkave. "Universal" gjithashtu nuk ndërhyjnë në këto sëmundje. Por vuan hypothyroidism është i kundërindikuar. Përdorni zëvendësues të sheqerit dhe kripërat e nevojshme për një kohë të gjatë - ose të përfitojnë nga ata nuk do të. Por ajo duhet të mbahet mend se zëvendëson sheqer dhe kripë - vetëm një shtojcë të përbërë kompetencë dietë dhe ngarkesat atletike.

Elizabeth Kropotkini
Burimi: medinfa.ru