Bezbilkova dietë për sëmundje të veshkave


Një njeri që ka sëmundje të veshkave, dietë emëruar ashpër, bezbelkovaya. Gjatë sëmundjeve të saj të marrë të tilla si glomerulonefriti kronik ose akut, nefrit kronike pa rëndim. Pas diagnostikimit të kujdesshëm (Shuma e ndarë urinë koncentrim të ure në gjak dhe t. E.) Mjeku zgjedh llojin e dietës, në varësi të faktorëve të caktuara (mosha, aktiviteti fizik, mënyrën e jetesës) dhe shëndetin e pacientit. Natyrisht, parimet themelore janë të ngjashme me dietat e tjera. Ajo gjithmonë duhet të jetë i veshur natyrën fiziologjik, të jetë një burim i ushqyesve thelbësore për të ruajtur ekuilibrin acid-bazë, të rritur nivelin e imunitetit. Parashikojnë veshkave dietë sëmundje, e cila synon të lehtësimin e tensioneve në trupin e pacientit. Para së gjithash, kjo është një proteinë përjashtim. Ai gjithashtu rrit prodhimin e urinës, dhe për këtë arsye përdorin diuretics në këtë rast nuk është e nevojshme. Ky lloj dietë nuk është i dizajnuar për humbje peshe, sepse nuk ka djegie yndyrë të tepërt, dhe largimin e lëngjeve nga trupi. Dietë subjekt bezbilkovoyu dhe punë e vështirë fizike, mund të "fitoj" disa sëmundje. Pavarësisht nga fakti se dietë bezbelkovaya, nuk do të thotë një refuzim të plotë të proteinave. Konsumi i lejuar i moderuar i proteinave të lartë të keq kafshëve (raporti i yndyrnat dhe karbohidratet -. 80.350 ons, respektivisht). Ai vetëm e nevojshme për të rifilluar këtë trup. Shpesh, mjekët rekomandojnë normë ditore të konsumit të llogaritur proteina - 1 oz. 1 kg peshë pacientit (rreth 50-70 oz.). Nëse sëmundja është e vështirë ose shtrirë pacientin, numri i tij do të reduktohet në 30-40 gram.


Ky lloj dietë nuk e kufizojnë sasinë e konsumimit të karbohidrateve dhe yndyrave, por ata duhet të jenë të tretshëm (krem, krem ​​kosi, vaj gjalpë, vaj vegjetal). Sigurisht, ju keni nevojë për të eliminuar yndyrë, margarinë, derri mish yndyrë, proshutë, sallam, qentë e nxehtë (përmbajtjen e të tilla të dëmshme për veshkat e kripës në këto produkte rrotullon). Për të siguruar bilanci acid-bazë të pacientit duhet të hani të paktën 600 gram. një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve në ditë (patatet janë konsideruar). Alkooli është i ndaluar, dhe kripë është i kufizuar, megjithatë, si vëllimin e lëngjeve - më pak se 350-500 ml në ditë. Ju nuk mund të marinoj dhe të gatuar. Kohëzgjatja e dietë varion nga 5 deri 7 ditë. Recommended ushqimi ndahet vakte të vogla 5-6 herë në ditë. Lista e Ndalohet përdorimi i produkteve: bukë të thjeshtë, e zezë (thekër) bukë, pasta, vezë dhe përmban kripë; rrepkë, daikon (rrepkë bardhë), rrepkë, rrikë, mustardë dhe hudhër (seasonings pikante në përgjithësi); ëmbël, krem, vaj, krem ​​qumësht; ëmbëltore (të gjitha ushqimet, e cila është ngritur ose sode); -horoh, thjerrëzat, chickpeas (pulses), kërpudha dhe ushqime që përmbajnë soje; -shokolad, kakao, kafe, çikore, çaj i fortë; supave -molochni, mish, peshk, supë pule; fara -horihy; -salo, deleje, mish yndyrë përhapet; -ryba, mish, shpezë - kufiri (duhet të bien dakord me mjekun); -syr; uji -hazovana, pije e butë; Produktet -konservovani. Ushqimi për sëmundje të veshkave lejon të konsumit: -hlibtsi gatuar pa kripë; crepes -domashni ose pancakes (brumë maja e lejuar), por pa shtimin e kripës; Produktet -molochni (me përjashtim të djathë), gjalpë, krem, krem ​​kosi - për të kufizuar (përdorimin e moderuar); -krupy; -ovochi zier ose të freskëta (qepë të ziera); -varennya, mjaltë, jam, dehja; -frukty në çdo formë (shalqi përjashtuar); -kartoplya ziera; -kompot të thata fruta, pelte, pelte; -pidlyvy i frutave dhe perimeve pa shtuar miell skuqur; -jo çaj të fortë, lëng frutash, hips supë. Sipas dietë zakonisht rekomandohet regjim shtrati, pasi ajo është një kalori të ulët (2100-2200 kcal). Dietë duhet të jetë e mbushur me vitamina, ndryshe reagimet e mundshme të organeve të tjera. Ushqimi duhet të ziej, merak, piqem, por në çdo rast nuk gatuaj. Salt mundësisht nuk shtoni ose të zvogëlojë shumën e saj. Në sindromës nefrotike tregojnë një refuzim të plotë të kripë dhe vaj perimesh. Me respektin e duhur për dietë dhe përjashtimin e plotë e ndaluar, është tërheqja e slags azotike, e cila nga ana ndikon pozitivisht në qarkullimin dhe normalizimin e presionit. Kjo kurative dietë dhe e përdorën atë jo më shumë se 7 ditë! Kur shenjat e para të shërimit duhet të kthehen në dietë vjetër gradualisht: proteina administruar në 125 gram. ditë, dhe kripa - jo më shumë se 3 gramë. Kështu, një pacienti ka sëmundje të veshkave, dietë mjekun emëruar ekskluzivisht. Kjo do të ndihmojë për të përballuar me përpunimin e proteinave ndihmon në veshka dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.