Luftuar trashje mbipeshë


Nuk është sekret se obeziteti ka një ndikim negativ në shëndetin e njeriut. Në ditët e sotme, mjekët quajtur trashje epidemi moderne që përfshiu botën dhe nuk kufizohet nga ndonjë kufijve territoriale. Vendndodhja e kësaj sëmundje është mjaft i gjerë, të tilla si Shtetet e Bashkuara janë përballur gjatë këtë problem dhe të zgjidhur atë ndryshe nga të reklamave masive jeteses shëndetshme për përdorimin e risive të ndryshme kirurgjikale. Luftuar trashje është mbipeshë në botën e qytetëruar me sukses të ndryshme.


Për fat të keq, shkaku i trashje si një problem masiv ishte jo vetëm cilësinë e jetës, por edhe eksperimentet e ndryshme me burimet e ushqimit, të cilat, siç e dimë, në dekadat e fundit, shumëllojshmëri mjaft të pasur të kimisë, eksperimente gjenetike të kryera në bimore dhe shtazore ushqim. Ky është një rast i madh për të ndarë për të blerë në mbipeshë, por, megjithatë, shkaku kryesor i trashje është mungesa e ushtrimit dhe overeating.

Për një kohë të gjatë mjekët në mbarë botën filloi të alarmin, pasi sipas disa burimeve, u zbulua se më shumë se 90% e sëmundjeve të ndryshme që dalin kundër mbipeshë, trashje, shumica e njerëzve të cilët janë të trashë, ju mund të gjeni një bandë e tërë e comorbidities, ndonjëherë shumë të rënda. Ky diabeti, artriti, artriti, osteoporozën në femra rrit rrezikun e kancerit të gjirit, i cili nga ana e tij rrit rrezikun e pasur një fëmijë pezulluar. Dhe mundësia shumë e konceptim normal, shtatzënisë dhe lindjes në gratë që vuajnë nga mbipeshë ulur ndjeshëm. Kështu, lufta me trashje apo mbipeshë - një luftë e njerëzimit si një e tërë dhe çdo individ në veçanti. Si për të bërë këtë betejë u fitua?


Për të zgjidhur problemin e tyre, një person vuan nga obeziteti duhet së pari të gjetur se çfarë mundësi që arsenali "i armëve" është në duart e tij. Si më pa dhimbje për të humbur peshë që të parandaluar jetojnë? Menjëherë obyazykamosya se kjo betejë nuk është e lehtë dhe ajo është shumë e lehtë për të humbur. Për të filluar për të mbledhur të gjitha informatat në lidhje me armikun dhe se si ajo mund të luftohet në mënyrë më efektive. Njerëzit që vuajnë nga shumë kg shtesë, ju duhet të dini se ne nuk duhet të presim rezultate të menjëhershme, këto metoda magjike nuk ekzistojnë. Get gati për një pune të gjatë, e vështirë, e cila do të jetë shumë e vështirë, sepse lufta kundër trashje, luftuar trashje - një proces mjaft i mundimshëm.


Pasi të keni mbledhur informacion në lidhje me sëmundjen, mënyrat e gjetjes shpëtoj prej tij nuk mund të dëmtojë për të blerë peshë në qoftë se për ndonjë arsye ju nuk e bëni. Ky do të jetë hapi i parë drejt shërimit, pasi kjo çështje është e nevojshme për të kontrolluar peshën e trupit të tij. Edhe në qoftë se norma juaj është tejkaluar vetëm 3 ose 4 kilogramë, duhet të shpëtoj prej tyre menjëherë.

Ne nuk do të reinvent timon dhe unë duhet të them se mënyra më efektive për të hequr qafe trashje do të rrisë kostot e energjisë dhe të reduktuar futje kalori. Ajo është e mirë për të filluar uljen futje me kalori nga yndyrnat tuaj të përdorura dhe karbohidratet. Janë ata - numri juaj armiku një, dhe kështu shpëtoj prej tij. Megjithatë, ajo duhet të jetë e arsyeshme - proteinat dhe vitaminat duhet të jetë i pranishëm në dietë domosdoshmërisht për shkak se të gjitha dietat që japin refuzim të plotë të ushqimit, nuk duhet të merret seriozisht. Më e dobishme është refuzimi i ëmbël, ushqime niseshte, yndyrë, mos abuzojnë patate dhe bukë. Akute min dhe erëza - për shkak se ata janë të oreksit. Luftuar trashje përfshin përdorimin kryesisht ushqime bimore, të tilla si zarzavate, perime, fruta, ballafaqimin mbipeshë këqija ditëve ndonjëherë të bëni agjërimit, të tilla si qumësht të pastër apo fruta, me përjashtim të produkteve të tjera.


Ende nuk pushojnë debat, duke përfshirë edhe në komunitetin mjekësor, pasi ajo duhet të bëhet në luftën kundër trashje, shumë të ofrojnë pikëpamjet e tyre mbi çështjen e mbipeshë. Megjithatë ndalem në se ndonjë mënyrë për të luftuar nuk duhet të dëmtojnë trupin e njeriut. Ekziston edhe një masë e mete për këtë temë, për shembull në përdorimin e yndyrave, shumë besojnë se në qoftë se ne të përjashtuar nga dietë të gjitha yndyrna, por vetëm hani vaj perimesh, kjo do të konsiderohet si një ushqim diete. Ky është një gabim, sepse në vaj perimesh të përmbajë edhe më shumë kalori se sa sallo. Por më saktë që të përfshijë në dietë e ushqimeve të ndryshme të pasura me fibra dhe është kryesisht perime. Për më tepër, në ushqime të tilla në krahasim me yndyrë, qëndron një sekret të vogël: ajo ka nevojë për shumë më të gjatë për të përtyp, dhe kjo i jep një efekt të madh psikologjik, sa më gjatë që të përtyp ushqimin më shpejt vjen një ndjenjë të ngopjes. Small mashtrimit trurin, është e mundur për të shkuar për atë në luftën kundër peshë të tepërt.


Mos shkoni në truket të ndryshme dhe të përdorë metoda radikale për të luftuar trashje, formula për marrjen shpëtoj peshë të tepërt është e thjeshtë: të kufizojë konsum kalori, e cila është arritur duke balancuar përdorimin e saj, si dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, ndarja aktivitet fizik.

Së fundi për të thënë në lidhje ku personi nuk është në gjendje për të frenuar zakonet e tyre të këqija, të detyruar veten që të angazhohen në ushtrime fizike, sa më shumë njerëz për arsye të ndryshme thjesht nuk mund ta bëjë atë që bëni ju, sepse njeriu është i dobët. Në raste të tilla, ju mund të përdorë disa lloje të drogës, por vini re se shkalla e terapi të drogës duhet të jetë recetë. Kjo është, duke u shpëtoj peshë të tepërt me ndihmën e mjekësisë duhet të apelojnë për një mjek i cili do të bëjë kursin e duhur ilaçeve dhe të shpëtoj nga trashje.