Linjat e çajit të gjelbër dhe pronat e saj të dobishme


Ashtu si të dobishme çaji jeshil është i njohur mirë për shumë. A është e vërtetë se ai është aq e dobishme dhe të gjithë pinë atë? Që nga kohët e lashta, i njohur pronat e dobishme të çajit të gjelbër, dhe për shumë shekuj pirë çaj jeshil si një kurë dhe si një masë parandaluese. Medicine gjithashtu beson se çaji jeshil është e mirë për shëndetin, por ju duhet të dini se çaji dhe se si për të pirë. Dini llojet e çajit të gjelbër dhe pronat e tyre të dobishme.
Cilat janë përfitimet e çajit të gjelbër?
Përfitimet e shumicës së llojeve të çajit të gjelbër qëndron në përbërjen e tij. Nuk është e vështirë të besohet, por çaji jeshil përmban përfshin qindra e elementeve kimike dhe komponimet organike dhe vitamina praktikisht të njohur të gjithë. Historinë e plotë në lidhje me përbërjen e çajit të gjelbër do të marrë një kohë të gjatë. Le të shqyrtojmë disa komponentë.Alkaloide përfshira në çaj jeshil, kanë pronat e dobishme. Më të famshme - është kafeina që ka fuqizuar efektin, siguron energji, ky është avantazh i saj, dhe kjo është dëm të tij. Kafeina ndikon negativisht në sistemin nervor dhe kardiovaskular, nxit sistemin thyerje të kockave. Por, që nga çaji jeshil përmban kafeinë ka të pastër dhe teyin, performanca e saj është shumë më e butë, ai shpejt të eliminohen nga trupi, nuk është stimuluese dhe gjallërues efekt. Përmirëson performancën mendore dhe fizike.


Chaq mirë përmban shumë catechins. Ajo i përket grupit të flavonoids, ka një veti të forta antioxidant dobishme. Catechins të ndihmojë për të ruajtur të rinjtë, për të mbrojtur sistemin kardiovaskular është diabeti profilaktike dhe osteoporozën, të përmirësuar metabolizmin. Çaj jeshil shkak të veprimit të saj antimikrobial edhe përdorimin në trajtimin e çrregullimeve të zorrëve. Një element i rëndësishëm në vitaminë çaj P është e nevojshme për jetën e duhur dhe paaftësisë. Vitamina P i përket një grupi të bioflavonoids bimore, të cilat na mbrojnë nga radikalet e lira, të parandaluar inflamacion të ndryshme, alergji, forcimin e sistemit imunitar, të mbrojtur kundër kancerit.


Tipari më i famshëm i vitaminës P - është forcimi kapilarët. Ndër vitamina të tjera të njohura dhe vitaminë C. dhjetë herë e saj më shumë se çaj jeshil në krahasim me të zezë. Për përmbajtjen e proteinave të çajit të gjelbër mund të krahasohet me fasule. Numri i tij është 25 për qind. Çaji jeshil përmban 17 aminoacidet, duke përfshirë edhe acid glutamik, e cila është e nevojshme për funksionimin e duhur të sistemit nervor. Çaji jeshil përmban shumë minerale, acide organike. E gjithë kjo e bën këtë pije është e dobishme dhe të përshtatshme për dietë. Ende ende nuk dihet plotësisht përbërjen e plotë të çajit të gjelbër. Për shkak të përbërjen e lë çaj quhen laboratorike kimike, në të cilën disa komponentë janë vazhdimisht duke lëvizur në të tjera.


Nuk është një tjetër çaji jeshil cilësi. Kur është pirja e çajit, ushqyesve të shpërndarë në sasi të mëdha, por të dëmshme për të vogla. Ju duhet të blejnë çaj të cilësisë, krijoj atë nga rregullat, dhe pastaj ju mund të vlerësojmë plotësisht shijen e saj dhe pronat e shërimit. Na vjen keq, çaji jeshil është prona negative. Ato zakonisht ndodhin me përdorimin e tepruar. Kjo ndodh për shkak të akumulimit të polyphenols, i cili në sasi të vogla janë pozitiv në trup, dhe shkaktojnë helmim e tepruar. Prandaj, ne duhet të përputhet me konsumin e çajit të gjelbër. Megjithatë, cilësitë pozitive të çaj jeshil më shumë.


Çaji jeshil ndihmon për të përmirësuar vizionin, normalizes sistemin nervor, rrit reagimin e trupit të njeriut, ndihmon në proceset Aktivizo mendimit dhe rrit efikasitetin. Ndihmon pastruar trupin e toksinave, kripëra të metaleve të rënda, redukton lodhjen, ngadalëson procesin e plakjes. Dermatologists rekomandojmë çaj jeshil për të pastruar poret, për të reduktuar inflammations dhe irritations e lëkurës. Kompani kozmetike futur në përbërjen e fondeve të tyre çaj jeshil. Çaj jeshil ndihmon në luftën atherosclerosis, hipertensionit, kolesterolit shkrin pllakë në enët e gjakut. Përdorim të mirë çaj jeshil për maska ​​fytyrë, kremra dhe produkte të tjera. Për toning lëkurën e trupit është e dobishme për të marrë një dush me çaj jeshil. A keni nevojë për atë një herë në javë. Merrni 6 lugë fletë të çajit të gjelbër, i hedh një gjysmë litër ujë të vluar, le të krijoj, tendosje dhe derdh në vaskë. Opsionale mund të shtoni rose petals ose vajra jasemini aromë. Kjo dush jo vetëm siguron tonin, por edhe promovon rinovimin e qelizave të lëkurës.


Çfarë për të blerë çaj?
Në qoftë se blerësit nuk preferojnë paketa bukur. Llojet e çajit me cilësi të nuk ka. Është e mirë për të blerë një çaj të veçantë në departamentin çaj, çaj ku është shitur nga pesha. Nëse ju nuk mund të blejnë peshë çaj pastaj të shohim se paketa është shkruar "krupnolystovyy." Çaj paketuar është prodhuar nga mbetjet pas përpunimit të të lë çaj përzier me bimë të tjera. Me cilësi të lartë çaj jeshil hije të lehta. Mos blej errët çaj, jeshile të pista, ai ose overdried ose ruajtje uyazyka shkelur dhe ai skaduar. Gjej më të mirë çaj cilësi fëstëk ngjyra, me një ngjyrë të artë. Në çaj jeshil ka contraindications dhe kufizimet për pranim. Ka njerëz që pijnë çaj jeshil janë të lejuar shumë pak ose absolutisht e ndaluar. Në mënyrë që të mos shkaktojë aritmi kardiake apo rënie të papritur në presionin e gjakut, nuk duhet të pini çaj të gjelbër pacientët hipotension dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Gjithashtu, çaji jeshil nuk është e rekomanduar për të pirë ulçerë stomakut dhe 12 ulçerë duodenale. Kjo mund të shkaktojë urth, dhimbje barku dhe dhimbje akute.