Përdorni qumësht kujdesit të lëkurës


Pronat e vlefshme e qumështit dhe ndikimi i saj rinovimin ndikuar shumë kohë përdorimin e qumështit në cosmetology. Edhe Kleopatra, mbretëresha egjiptiane, lahen me qumësht dhe mori banjot qumësht. Ajo e dinte shumë mirë që procedurat e tilla do të bëjë lëkurën tuaj të butë dhe të shëndetshme atë. Tani nuk ka asnjë kompani prodhon kozmetike që nuk bëjnë produkteve të bazuar në këtë produkt. Parfume, bazuar në ose me shtimin e produkteve të tjera të qumështit (krem, kefir, kos) janë një seri të tërë kujdesin e lëkurës. Përdorimi qumësht kujdesit të lëkurës ka qenë prej kohësh i njohur, por jo të gjithë e përdorin procedurën e mëposhtme.


Në natyrë, ka lloje të ndryshme të qumështit, por prodhimi i qumështit i kozmetikës përdorura lopë, dhi, deve odnohorboy dhe qumësht kokosit. Ndër banorët e Azisë Qendrore, qumështi Kaukazi është një mjet i sëmundjeve të ndryshme dhe eliksir i jetëgjatësisë. Substancat që janë të përfshira në përbërjen e tij, me veprim të fortë ripërtëritëse. Aminoacidet parandaluar plakjen e parakohshme dhe rinovimin e lëkurës, duke hequr shtresa e qelizave të vdekur. Laktofermentы japin elasticitet lëkurës dhe qëndrueshmëri, hidratues atë. Nuk është çudi shumë kompani që prodhojnë kozmetike, kryesisht prodhimin e produkteve të bazuar në qumësht dhie.


Një tipar karakteristik përbërjen e qumështit kokosit është se ajo është edhe moisturizes dhe ushqen lëkurën. Fytyrës cleanser, shkume, xhel butë dhe me kujdes të pastruar trupin. Me një qumështin thjeshtë kokosit mund të bëjnë vaj, si përmbajtja e tij yndyrë është më shumë se 20%. Më i shtrenjtë në botë e njohur deve qumështore odnohorboy. Ajo përmban më shumë lactose sheqerit, i cili siguron kabllo të energjisë, por më pak kazeinë, që e bën mastering produktet e qumështit. Ky lloj i qumështit - një burim i hydrokyslot alfa të cilët janë të njohur për efektin e tyre rinovimin, në gjendje për të mbrojtur dhe moisturize lëkurën dhe e bën atë të butë. Përveç kësaj, pijet janë proteina që mbrojnë lëkurën dhe ymmunoukreplyayuschye substancë. Në përgjithësi, zgjedhja e kozmetikës që përmbajnë qumësht dhe përdor të gjerë. Është si mjete të specializuara që eliminojnë defektet e ndryshme kozmetike dhe mjetet për përdorim të përditshëm. Ata mund të blej atë, ata që si lehtësi dhe rehati të cilët ndjejnë mungesën e kohës. Preferojnë kozmetike në shtëpi ne ofrojmë versionet përdorni qumësht për të përgatitur objektet e tyre për kujdesin e paraqitjes.


Qumësht Lavatrice
Përdorimi locion cleanser duhet ata me lëkurë të ndjeshme dhe të thatë. Larë të pastër qumësht fytyrë lëkurës holluar me ujë, të paturit e një palë. Shto gëlqere ose kamomil çaj në vend të ujit, nëse lëkura bëhet i përflakur. Laget, fshij fytyrën me një shtupë pambuku dhe aplikoni në moisturizer të lagur të lëkurës.

Qumësht Bath Care
Jo për të përmendur këtu e njohur banja Kleopatra. Aplikimi mjaltë dhe qumësht në cosmetology luan një rol vendimtar. Shkrihet në një litër qumësht të nxehtë dhe një filxhan të vogël të nisjes mjaltë përzierje në dush. Uji në banjë duhet të ketë një temperaturën e trupit që është 36-37 gradë. Këto banja duhet të merren të paktën 15 minuta. Ju mund të bëni para se një pastrim dush me një gjysmë filxhan krem ​​rëndë y300 g njëpasnjëshëm kripë deti në qoftë se ju doni për të forcuar efektin në qumështin e lëkurës. Është e vështirë të përballojë një dush qumësht, por vaskë për duar - plotësisht. Gjithashtu llokoçis 1 h. Litër. mjaltë për litër të qumështit. Kjo metodë është e mirë zbut lëkurën, duke e bërë atë të zhdërvjellët. Për të ruajtur rezultat të mirë. Ne duhet të bëjmë dush 2 herë në javë. Në fund të fundit, çdo ditë duart tona janë të sulmuar detergjenteve të ndryshme.


Maska qumështit
Maskë, recetë të cilit gjithashtu meritën Kleopatra, të përshtatshme për çdo lloj të lëkurës. Ajo duhet të jenë të përziera në proporcione të barabarta e qumësht dhe mjaltë për 30 minuta për të vënë në fytyrë dhe del me të larë. Do të ndihmojë lëkurën të pastër dhe zbardh Kjo maskë: përzierje në proporcione të barabarta qumësht, mjaltë, salcë kosi, lëng limoni dhe balta. Dërgo në lëkurë për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Ndihmon probleme të lëkurës gjizë maskë. Ju duhet të përzierje 2 lugë. l. ky produkt është mjaltë 1 lugë çaji dhe vaj vegjetal. Butësisht fshij të gjithë komponentët dhe të aplikojnë përzierje në fytyrë. Maskë pije me ujë të ngrohtë pas 30 minutash. Kur ju mund të fshij fytyrën ngjyhet në një zgjidhje me disa pika lëng limoni kamomil me një shtupë pambuku. Gjithashtu një mjet i shkëlqyer në trajtimin e puçrra fytyre është kos. Në mëngjes, të aplikojnë atë në fytyrën tuaj për 5 minuta, pije zierje e kamomil ose Calendula. Para se të lani flokët tuaj, flokët me vaj mund të lyej qumësht i thartuar ose kos. Pas 15-20 minuta pastaj lani flokët tuaj. Në cosmetology ndihmuar në luftën kundër humbjes së flokëve, problemi i ndarë mbaron qumësht maskë.


Qumësht Body Scrub
Dërgo butësi lëkurës dhe shlyerjen e mahnitshme për pastrim të saj qumështit. Të bëjë të mundur në këtë mënyrë: ju keni përzierje 4 orë L.. qumësht, 3 lugë gjalpë (ullirit përshtatshme, bajame, kokosit), 1 tbsp. sheqer dhe disa pika lëng limoni të freskët. Ju mund të shtoni disa pika vaj esencial të trëndafilit. Lëvizjet masazh vënë përzierje në trupin tuaj, pastaj pije me ujë. Jo e rëndësishme, e cila duhet të bazohet në qumështin në mënyrë që të bëjë të gjitha këto shpenzime. Por dallimi në përdorimin e produkteve të qumështit të natyrshme janë. Qumësht përdorur kryesisht për gatim maska ​​qetësues dhe ushqyes, sepse ajo përmban bakteret e acidit laktik që shkaktojnë fermentimi dhe ka më pak yndyrë se është e vështirë transferuar për lëkurë të ndjeshme, delikate. Dhe, për shembull, krem ​​mund të jetë bazë për thata, përtëritje, maska ​​çngjyrosje. Kjo do të ndihmojë plakjes dhe lëkurë të thatë plotësoj komponentin e saj yndyrë, lëkurës me vaj do të ndihmojë të lëvizë procesin e fermentimit. Në përgjithësi, përdorimi i qumështit dhe produkteve të ndryshme si kozmetike, të cilat nuk do të listojnë të gjitha.