Shampanjë Verë


"Në Veritas Vino!"
("E vërteta në verë!")
Verë atdheu, e cila paraardhësit tanë pinin nga kohra të lashta, shkencëtarët e quajnë Detin Kaspik, ku Persianët jetuar. Besohet se prej tyre në mijëvjeçarin e tretë para Krishtit. d. Egjiptianët miratuar artin e verës. Njerëzit e botës së lashtë ka krijuar historinë e vet, duke vlerësuar hardhi hyjnore dhe duke shijuar shijen e tij të lëng thartuar. Më vonë, duke e quajtur në ndihmësve perëndi të mëdha Dionisit dhe Bacchus, përveç grekët dhe romakët zotëruar metodën e fermentimit të gatimit dhe verë infuzion.


Pothuajse të gjitha fiset dhe kombet kanë mësuar "marr" alkoolit. Në Rusi Mead famshëm. Aborigjenëve australianë përgatitur pije dehëse dërrmuese të bimëve gojën veçantë dhe pështymë stsezhyvaya në butet. Në Grenlandë borë pirë supë nga mishi i dre majme kërpudha helmuese. Koncepte të tilla si "përmbajtje - normë"Duket njerëzimi nuk është kurrë e njohur, por alkooli ishte ndoshta një fenomen i rrallë. Në Greqinë e lashtë, Roma dhe Bizantit, për shembull, vetëm piu verë holluar - në një raport të një verë të pjesshme në tre pjesë ujë. Në Rusi "fun dhe të pijshëm" i njohur edhe si, dhe kjo masë ka qenë gjithmonë punë e vështirë e bujkut. Duke pasur parasysh se vera është bërë një pjesë integrale e shumë ritualeve, abuzimi me pije dehëse u konsiderua si një mëkat.

Parë mësuar për të marrë alkool nga distilim arabëve, duke e përdorur atë për gatim droga të ndryshme. Në Evropë, kjo metodë është bërë një teknologji e alkoolit shpejtë dhe mënyra më ekonomike se fermentimit, gatim ose infuzion.

Ekziston një legjendë sipas të cilit djalli, duke marrë formën e një gjarpër e gjelbër nga shishe, për të nënshtruar njerëzimin qesharake dhe ta hedhim në ferr. Por të jetë i saktë, djalli nuk erdhi nga një shishe, dhe me vetë njeriu. Trupi ynë vazhdimisht për gram të alkoolit. Ajo është e formuar nga niseshte ndarjen dhe sheqer.

"Duke pasur provuar supë sterlyazhey, ai filloi të patë tru. Pas byrek dhe djathë tavë ndjerë si të nxehtit përhapet të gjithë anëtarëve dhe një sy gjumë hareshëm mbyllet përgjithmonë" Provoni diçka kaq të mirë dhe mjaft për të ngrënë dhe ju jeni në përvojën tuaj, jo vetëm duke lexuar klasike, sigurohuni që ushqimin nuk e ka sp'yanyaye më pak energji se sa një gllënjkë verë.
Kjo është arsyeja pse mungesa e oreksit mjekësisë më të mirë ka qenë gjithmonë alkool, e cila duke stimuluar receptorët Mukoza e gojës dhe të fytit, promovon pështymë dhe lëng stomakut. Ajo gjithashtu ndikon në aktivitetin e muskujve të trupit. Puna fizike mund të bëhet shpejt dhe me efikasitet, por pas një farë kohe, aktiviteti i lartë në mënyrë të pashmangshme ndryshimin e dobësi të muskujve. Prandaj, duke marrë kufirin alkoolit si forcë më të mirë dhe qejf, si mjekët e këshilluan të antikitetit, që doza të vogla dhe pini pak, nuk kënaq në të pijshëm. Pastaj pak më të rritur presionin e gjakut, norma e zemrës më të shpeshta, të lëkurës porozheviye. Ky efekt i alkoolit si një ilaç. Por si çdo të drogës, ajo humbet vetitë e tij medicinale dhe të bëhet e dëmshme, është vetëm humbur masë. "Hold e mesme - e quajtur kineze urtë Konfuci - dhe ju e dini se çfarë shëndet dhe lumturi".Pronat e dobishme e verës dhe të metat e tij


"Për një njeri verë të shëndetshme dhe të sëmurë dhe mjaltë janë mjetet më të mira, në qoftë se ata janë të natyrshme dhe në qoftë se merret në mënyrë korrekte".
Hipokrati
Në pronat terapeutike dhe dietetike e verës ka shkruar në shkrimet e tij të famshme të mjekut të lashtë Galenit. Autorët e shekujve të fundit konsideratë kushtuar vëmendje të madhe për rolin e verërave të ndryshme në pushtet. Çdo udhëzues i respektuar për të ushqyerit e përfshirë kapitullin mbi verën. Po, DR Kanshin në "Ushqimi Enciklopedia" shkroi: "Wine - erëz, erëza por fisnike të gjitha aromat, promovimi më të mirë dhe të kuptuarit, dhe zemra e njeriut. Gllënjkë verë të mirë stimulon jetën në të moshuarit dhe të sëmurët, ndihmon të mbajë zanepadannya forcë"

Ne e dimë se tonet e verës, heq lodhjen, lodhje. Sipas shkencëtarëve, vera ka veti antibacterial. Por unë dua të theksoj se ne po flasim për përdorimin e pije në sasi të arsyeshme. Ndonjëherë ajo fjalë për fjalë "këllëf" verë ose raki për lehtësimin e tensioneve pas stresit shumë të zënë ditë pune.
Një herë në një klinikë të ushqyerit klinike në Institutin e trajtimit të ushqimit Pam menu përfshirë, për shembull, 50 gram verë e bardhë e thatë për ata të cilët rregullisht punuar zorrë; 50 g verë të thatë e kuqe administruar për ata që e shqetësuar çrregullime të zorrëve. Në dietën e pacientëve ankesat e dobësia e përgjithshme e të cilave kanë qenë të lidhura me hipotension, përfshirë 25 gram konjak.

Në trupin e ulët dinjitoz, i shoqëruar nga hipotension (presionin e ulët të gjakut), ndonjëherë efekt terapeutik është arritur duke shtuar një gotë çaj vetëm 1-2 lugë raki.
Duke zvogëluar funksionin motorike të zorrëve që të çon në kapsllëk, është e dobishme që të përfshihen në dietën e 50 gram verë, të tilla si fruta, mollë, rrush pa fara ose tretë e bëra nga. Në çrregullime të zorrëve mund të jenë të dobishme 50 gram verë të kuqe, e cila ka veti astringent.
Përmbajtja terapeutik përdorim në verë përcaktuar prej saj jo vetëm alkool, por edhe pjesë të tjera. Përbërja e verërave janë të glukozës dhe fruktoza të përfshira në rrush. Ata gjithashtu kanë acide organike (tartaric, malic dhe të tjerët), minerale (kalium, natrium, kalcium, magnez, fosfor), për rrezitje, për t'u ngjyrosur, aromatizues substanca.

Në verë ka disa sasia e hekurit, dhe më e rëndësishmja, ajo ndihmon trupin të absorbuar hekur nga ushqimi, nëse pini atë për ushqim.
Sheqerna natyrore rrushit - glukozës dhe fruktoza - pothuajse tërësisht perebrazhyvayutsya në zhvillimin e verërave të thata. Verërat Tabela e thatë përmbajnë doza të papërfillshme sheqer (jo më shumë se 1-12 gram për litër).
Në vera e kuqe pak më shumë ushqyesve sesa të bardhë. Ata kanë vitamina B1 B2 C (në sasi të vogla), vitaminë P, e cila forcon muret e enëve të gjakut dhe normalizes metabolizmin e vitaminës C, taninet, duke siguruar veprime astringent.

Përbërja e shampanjë dhe verëra të tjera të gazuar është dioksidi i karbonit, kështu që këto pije të japë një efekt stimulues në qendër të rrugëve të frymëmarrjes, të stimuluar qarkullimin, dilates enët e gjakut të trurit.
Vera e thatë kalori 100 g verë e bardhë e thatë dhënë i vetmi organ 60-70 kalori; verë të kuqe të thatë pak më të lartë kalori, 100 gram ajo përmban 70-80 kalori. Krahaso: mollë peshon 200 gram është një furnizues i 90-95 kalorive. Vera e ëmbël dhe të fortifikuara të japë më shumë, në varësi të përmbajtjes kalori të alkoolit dhe sheqerit.

Ajo ka qenë prej kohësh përdorur për ftohjet mulled verë - verë të nxehtë me sheqer dhe erëza. Ai përfshin: një tryezë verë e kuqe, sheqer, karafil (erëz) dhe kanellë. Pini atë të nxehtë, sips ngadalshëm, ajo është çaj i fortë i nxehtë.
Shumë trajtim vjetër vera është e rekomanduar si një narkotik. Ajo mund të jetë 30 gram verë Cahors ose port. Sigurisht, nuk duhet të pijë verë çdo mbrëmje. Por në qoftë se ju perevozbuzhdenы dhe mendoni se nuk është në gjumë, gotë Cahors verë do të bëjë që ju të mirë.

Kohët e fundit duke u bërë gjithnjë e më e qartë se konsumi i moderuar i verës, sidomos e kuqe, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ai përmban antioksidant i cili disi redukton koagulimit të gjakut. Megjithatë dyshohet se disa prej komponimeve të përfshira në verë, kanë veti kancerogjene. Kanceri i zgavrën me gojë dhe faring zakonshme në Francë, dhe ndoshta kjo është për shkak të konsumit të verës. Kushdo që pi një sasi të madhe të verës dhe gjithashtu pirja e duhanit është rrezik veçanërisht i fortë i kontraktimit të këtyre kancereve.

Ajo duhet të kihet parasysh se vera stimulon sekrecionet e gjëndrave të pështymës, nxit prodhimin e lëngjet e stomakut, rrit oreksin. Prandaj, mbipeshë, si dhe sëmundjet e stomakut, i shoqëruar nga aciditet të lartë, verërat janë të kundërindikuar. Ata janë të ndaluara në sëmundjet e veshkave, mëlçisë, Ulçera në stomak, pancreatitis dhe sëmundjeve të tjera. Pra, para se të angazhohen enoterapija (vynolechenyem), të konsultoheni me një mjek.
Ajo gjithashtu duhet të kihet parasysh se ndonjëherë shkakton dhimbje koke verë të kuqe. Supozohet se arsye për këtë mund të jetë polyphenols. Studimet gjithashtu tregojnë se disa njerëz kanë reaksione alergjike verës shoqërohet me marramendje, skuqje, dhe vanitet.

Në verë janë substanca që mund të shkaktojnë një sulm astmë. Një prej tyre - dioksidi i squfurit, e cila është përdorur për të shtypur përhapjen e maja dhe shkon pas verës vidkuporyuvannya. Të tjera - histamine (trupi është i liruar nga qelizat direk në alergji), gjenden kryesisht në verë të kuqe.


Shampanjë


Atdheu sot dinastia pushtet në botë ishte kuvendi i qetë Manastiri krahinë franceze e shampanjë. Këtu, në një nga abbeys benediktin Rendit, i cili është i famshëm për përparimin e saj, blaholyepiye dhe punën e madhe, korotav shikojnë House-Pierre Perignon. Në 1679 ai tronditi inflamator botërore, me gaz, të lumtur, si fishekzjarre, pije, së pari detyruar eksitohet lëng rrushi dy herë dhe duke e kthyer atë në një gaz të artë, fun verë shkumë - verë e rinisë dhe dashurisë. Pasardhësit mirënjohës përjetësuar emrin e abati argëtim në emër të njërit prej varieteteve më të çmuara të shampanjë.

Franca ka të drejtën ekskluzive për emrin "Shampanjë". Ajo ishte e regjistruar në 1909. Dhe nga 1985 ndaloi EEC përdorin këtë term për të gjithë prodhuesit e tjera evropiane dhe amerikane. Prodhimet e tyre, madje edhe me cilësi të lartë dhe e shijshme - ajo merr vetëm verë e gazuar, pothuajse bastard - i paligjshëm, edhe pse fëmijët fat të mbretit të verërave. Vërtetë shampanjë - vetëm se pjekur në bodrume në brigjet e Marne.
Heroi i dashur nga shumë film pohoi se duke pirë shampanjë në mëngjes vetëm aristokratike dhe degjeneron. Aristokratike Biznes - Champagne. Dhe sot e kësaj dite në Champagne pohribkamy kemi shumë isha i vogël e familjes lashtë fisnike. Verëbërësit e para, duke krijuar verë me gaz rus, ishin lightest Princi Vorontsov, kështu Golitsyn. Megjithatë, pavarësisht nga fakti se nga fundi i in XIX shekulli ishte paragjykim i tij e mrekullueshme shampanjë se nuk do të thonë përbuzje, për "e tij" fisnikët ishte aq e madhe se çdo vit blihen gjithnjë e më shumë verë e gazuar franceze. Kjo është pavarësisht nga fakti se çmimi i një shishe arritur 5 - 6 rubla - një pasuri në ato ditë e shumës. Vera jonë është shitur modeste në frëngjisht shishe njëjtë me etiketa franceze. Vetëm pas Ekspozitën Botërore të Parisit në 1900 holytsыnskyy "Bota e Re" mori çmimin më të lartë - Çmimin e Madh, inkonjito janë zbuluar me gaz rus.

"Sipas përzierje remyuazh dhe dehorzhazh" - Një magji magjike të zbuloj të gjitha Verëbërësit, kolduyuschye për të krijuar të gazuar. Për tre qepallat, "dehur në llumin e njerëzimit, pasi ajo u shpik verë pushim të përjetshëm, ajo nuk ka ndryshuar shumë. Ndërsa ai nuk shampэnuaz ndryshuar - proces i vështirë dhe i gjatë shampanjë lindjes.
Tradicionalisht "i dedikuar" konsiderohet vetëm tri varieteteve të rrushit. Ata, si tregime të mira zanash e Perrault, flashes çdo pasardhës të ri të dhuratave të familjes mbretërore mbretërore të çmuar. Chardonnay ofron pije hijeshi, freski dhe është thënë ekspertëve, tingëllimë. Plotësia aristokratike shije të merrni atë nga Pinot zezë dhe Pinot Meunier shampanjë ndihmon për të pjekur periudhë. Ajo duhet të jetë në këtë mënyrë të paktën 3 vjet, më tsenyascheesya lëngojnë koleksion shampanjë në bodrumet e shampanjë në 5 - 7 vjet.

Marr rrushi zgjedhur pikërisht 4 orë para se të përpunimit. Pra, në bandë dhe ai do të lëng, grimcuar shtypit druri. Pas disa muajsh fermentimi vera është shtuar në përmasa të caktuara në vend të vjetra, me shije të butë fisnik dhe shije delikate - kupazhuyut. Pas misterioze, të komplikuara dhe të zgjatur për një vëzhgues të jashtëm për të manipuluar përfunduar shishe qafën poshtë (nuk ka tanke!) Për të lënë fermentimi mesme në makina të veçanta, tavolinë, vendosur në tokë rreth 50 °. Për disa kohë dado për të duhur (! Familjare) Shijoni ri, duke fituar dhe aroma e shampanjë do të jenë të trajnuar posaçërisht punëtor - remyuer. Ditë-për-ditë, jo më shumë se gjysmë centimetër ringjallet dy shishe në të njëjtën kohë, ajo është e lehtë dhe të shpejt të shkundur ato si duart dhe ndikoj butësisht rrahje në lidhje me qëndrimin e muzikës, të kthehet në vend, duke u kthyer disa gradë akrepave të sahatit dhe herë për me rritjen kënd. Së shpejti shampanjë "tërheq" - Shishe elegante frëngjisht, të cilat gjuha nuk kthehet quajtur enë do të marrë pozicion gati vertikal.

Pastaj vjen një fazë e re në jetën e mbretit të verërave. Tani ajo do të puth dehorzher. Nga ajo ka nevojë jo vetëm aftësi të madhe, njohuri dhe aftësi, por edhe gatishmërinë e pazakontë. Detyra e tij - për të liruar krijimin fisnike e një amëz të pakëndshme. Vetëm një të dytë, ai duhet të hapë shishen. Momenti - presioni dioksidit të karbonit, e cila e bën verë "luaj", Sedimenteve të mbledhura në afërsi të plug, topi fluturon jashtë. Por jo një rënie e pije të çmuar nuk mund të thyejnë të lirë - nuk ora e tij goditi. Një Dodgers moment do të duhet për të vlerësuar cilësinë e shampanjë shishe tape përsëri. Kjo dehorzhera art.

Denjë kurorë nder të lartë verë shumë të zakonshme, metodik, asnjë pompë, fre tela - surrat. Ato ndihmojnë shampanjë në gjendje për të shtrënguar kokën për të gjithë, mos e humbni kokën tuaj në kohën kur, më në fund, të jetë në gjendje për të dekoroj tryezën tuaj pushime.
Pra afrohet moment solemn. Ora revole dhe nuk mund të presim që të hidhen në vitin e ri. Pra, ne bye në vitin e vjetër (çfarëdo qoftë ajo ishte, ju falënderoj për atë që ishte) e plotë të shpresave dhe pritjeve të reja, mendërisht potoraplyvaem tyre. Unobtrusively dridhje TV, posverkyvaet xhingël Krishtlindjeve, pema erë, lëngojnë në tavolinë sallatë pandryshuar. Është koha për të ngritur dolli re.

Le kumbues syze,
Le verë e gazuar,
Le Stars natën
Para se të trokasin në dritare.
Në këtë natë mbuluar me dritë hëne
Jo nuk buzëqesh,
Dhimbje dhe pikëllim - larg!
Gëzuar Vitin e Ri, miq!
Champagne është e bardhë, rozë, të kuqe. Shumica e thatë (Brut) - thatë, këto varieteteve mund të hapni festë, gjysmë-thatë, e cila është e rekomanduar për të paraqesë hollë enët kryesore, semisweet dhe e ëmbël - ata pranohen darkë gala të plotë apo drekë, kombinuar me Desserts, ëmbëlsirat, djathrave dhe fruta.

Nga rruga, ekspertët thonë se palë të mirë për verë aristokratike - mangoes ëmbël pjekur. Dhe në restorant famshme parizian "Parim"Si në ditë të mira e vjetër kur ata pinë shampanjë dhe havjar bajame. Ajo është shërbyer në pritje dhe një shuplakë la, dhe madje edhe jo të lidhura me ushqimin, në plazhet dhe verande, komod që strehohen pishinë.
Për mirësjelljes nuk të jetë verë e gëzuar gllënjkë vetëm gjatë zi. Por, kaq të çuditshme të mjaftueshme, markave më të famshme dhe të shtrenjta të shampanjë janë vetëm emrat e veja: "Veuve Clicquot" dhe "E veja Vernet". Funny, unë shoh, ishin të veja!

Jo kombinuar me supave fisnike pije, snacks djegëse dhe të kripur, të tilla si harengë, vezë dhe më e rëndësishmja, me pijet e tjera alkoolike. Monarkët gratë nuk fal tradhtinë. Prandaj shampanjë në tryezën e Vitit të Ri duhet të zgjasë tërë natën, të vetme-handedly kryerjen topin! Dhe një komandë supreme: e di masën dhe nuk familyarnichatyi megjithëse me alkool të ulët, por pije. Paracelsus të drejtat ishte: "Çdo gjë është helm dhe çdo gjë është mjekësi, dhe vetëm doza e bën çdo substancë ose helm ose drogë". Dhe ata normë të cilëve - seriozitet absolut edhe një hop të vogël Vitit të Ri mund të zgjidhni një verë të veçantë me gaz, shkumës, frymëzuese, por gradë plotësisht i lirë.

Artikulli pjesërisht përfituar artikuj PhD H.Holmohorovoy, Y.Klymovskoy dhe O.Shustovoy.


Diçka interesante


Si për të pirë shampanjë
Champagne kërkon një kulturë të caktuar. Ashtu si të gjithë mbretër, ajo capriciously dhe kërkuar. Shërbyer ajo mund vetëm siç duhet (nga 6-8 °) ftohur. Por jo në frigorifer, ku ftohtë mund të "vras" verë mendje, më të mirë të të gjitha - një kovë të veçantë të mbushur me kube akulli dhe ujë të ftohtë në proporcione të barabarta (1: 1). Heqin dorë nga zakoni, në qoftë se ju keni "gjuaj" ndalues. Jo si keq derdhur çmuar verë pika mëshirë mbetur në shishe: vzbalamuchennoe dhe frothed, ajo do të humbasë fisnikërinë e saj lindur.

Ndërgjegjshëm për origjinën e lartë të këtij shumëllojshmëri të verës dhe zhburrëri, një xhami nga të cilat ajo është e dehur, ekspertët e quajtur nganjëherë fronin. Unë ju ofrojmë një zgjedhje të dy llojet e saj: ose elegante, të lartë në këmbë, në formën e qelqit mezi hapur tulipani, e cila shampanjë gjatë "duke luajtur" dhe mban energjinë tuaj ose qelqi të gjerë dhe galiç, si një vazo. Që nga ajo shpejt avullohet flluska, kështu connoisseurs dhe të dashuruar mund të ndjehen më mirë shije të hollë e pije.
Në të aksit të parë të shampanjë në pjesën e poshtme e anijes. Admirojnë si ajo rritet, "flirtim"Dhe kur e saj bie larg, të mbushur gotë 2/3 plotë.

Champagne, sipas përdorues të veçantë Académie verë, nuk pi - ajo vetëm mund të shijoj. Pas një gllënjkë, të mbajë "i gjallë" Gjuha verë të jetë pampered, të kënaqur shijen tuaj.
Në tavolinë duket festive dhe e bukur e Vitit të Ri në koktej origjinal shije "Belle Champagne". Në lartë pour ftohtë gota vere verë, shtoni qershi apo komposto kumbulle pa manaferrat, përzierje, derdh shampanjë dhe të vënë një copë akulli. Në një kompani me 10 njerëz ju do të duhet 1 litër lëng, komposto 300 g, 05 litra shampanjë.

Edhe pak
Spanjollët gëzuar ngritur një monument me gaz fajin. Lartësia rritja gati e njeriut ngrihet mbi jetën e përditshme të një shishe të madhe të shampanjë.