Ndikimi i çajit të gjelbër në trup


Nga kohët e lashta, i njohur efektet pozitive të çajit të gjelbër në trup. Gjatë gjithë kohës ajo është përdorur për të forcuar forcat e brendshme do, si një mjet për të reduktuar dhimbje koke. Çaji jeshil gjithashtu ka ndihmuar të përmirësuar vizionin.
Në ditët e sotme vetitë shëruese të saj shkenca e konfirmon, duke shtuar atë së bashku të gjitha pronat e reja të shërimit. Vënë re se çaji jeshil ofron efekte komplekse në trup. Ajo ndikon në të gjitha sistemet e trupit, rrit funksionin adaptive dhe shkallën e qëndresës njerëzore të sëmundjeve të ndryshme.Për një grimë e fillimit të gërmoj nëpër libra në përbërjen e këtij produkti mrekulli. Në shekullin e 19 ajo ishte e njohur vetëm pesë substanca themelore që përbëjnë çaj jeshil, dhe sot numri i tyre ka 300 komponimet kimike. Më i rëndësishëm i tyre - kjo teyin (çaj kafeinë), theobromine dhe theophylline. Një tjetër e çajit të gjelbër është tanin - është tanin, e cila përmirëson procesin e tretjes dhe normalizes proceseve të traktit gastrointestinal. Përveç kësaj, tanin forcon muret e enëve të gjakut dhe ndihmon të shpëtoj prej mikrobeve, dhe mund të shpëtoj trupin e njeriut e substancave radioaktive, të tilla si stroncium-90.


Përveç përbërësve të çajit të gjelbër janë catechins - substanca me pronat antimicrobial. Nga 16% në një të katërtën e çajit të gjelbër zënë aminoacidet dhe proteinat, dhe me një efekt të pasur në trup nuk është inferiore çaj lë bishtajore. Në mesin e 17 aminoacidet që gjenden në çaj jeshil, duhet të sigurojë glutamine - ajo mbështet sistemin nervor.

Çaji jeshil përmban minerale të tilla si fluori mbron dhëmbët nga prishja, fosfor, e cila është thelbësore për funksionimin e duhur të indeve nervore, jod, ka efekt anti-sklerotike. Në çaj jeshil ka edhe acide organike: limoni, malic, oksalik dhe sukcinik që rrisin vlerën e çaj.

Ndikimi i çajit të gjelbër nuk mund të jenë të ekzagjeruara. Kjo i jep kurajo, heq lodhjen dhe rrit efikasitetin. Në çaj përmban kafeinë, e cila operon në lidhje me alkaloide të tjera, dhe kjo lejon çaji jeshil të ushtrojë ndikimin e saj në trup më të gjatë dhe të butë.

Çaj jeshil rrit proceset ngacmues në sistemin nervor duke rritur shpejtësinë e reagimit të njeriut. Kjo, nga ana tjetër, është arritur nëpërmjet përshpejtimit të përpunimit të informacionit nga truri. Çaji jeshil përmirëson durimin, rrit rezistencën gjatë infeksioneve, stresi, duke zgjeruar enët e gjakut të trurit dhe përshpejtimin oxygenation. Me çaj rrit mprehtësi vizuale, rrit shpejtësinë e të mësuarit dhe duke kujtuar informacion të ri.


Nëse jeni të sëmurë çaj të ftohtë jeshil gjithashtu të ju ndihmojë. Nëpërmjet ndikimi i tij rrit djersitje dhe urinim, ajo heq ngrohjes, ventilimit rritur në pacientët rrit thellësinë e mbytje dhe për të zgjeruar rrugët e frymëmarrjes. Prandaj, çaji jeshil është shumë i dobishëm për të përdorur me bronkit, pneumoni, tracheitis.

Ndikimi i çajit të gjelbër në mënyrë të konsiderueshme dhe nasopharynx ai vepron mbi të dhe dezynfytsyruyusche ngrohjes, gjethe çaji të ngrohtë është e rekomanduar për të larë hundën, lëng për gargarë me anginë dhe grykët. Por në qoftë se ju keni një temperaturë të lartë, në çdo rast nuk do të abuzojnë çaj të nxehtë pasi ajo do të shkaktojë stres të tepruar në zemrën dhe veshkat. Nëse hipotermi ndihmon çaj jeshil me mjaltë dhe bimëve. Edhe nëse ka ngrohjes padurueshme, edhe në këtë rast, çaji jeshil, sepse ajo ka një tipar unik - avullim heq ngrohjes nga trupi më shumë se vetë qytetit.


Konsideroni efektin e çajit të gjelbër në enët e gjakut. Dhe për ta ajo vepron si antispasmodic, zgjerimin e tyre dhe reduktimin e kështu presionin e gjakut. Kërkuesit japonezë studiuar efektin e çajit në pacientët me hipertension të cilët vuajnë 1 dhe 2 gradë të sëmundjes. Ato janë rezultat i konsumit të rregullt të presionit të gjakut të gjelbër çaj në enët ulur me 10-20%. Për të rritur efektin, ajo është e rekomanduar për të marrë çaj jeshil në kombinim me acid Askorbik. Presionin e lartë të gjakut në të nxehtit shuaj etjen vetëm kërkojnë infuzion të çajit të gjelbër. Vënë re një efekt shëndetësore të çajit të gjelbër në trup: ajo forcon muret e capillaries dhe enëve të gjakut, normalizes funksionin e zemrës.


Çaji jeshil parandalon depozitimin tepërt të yndyrës dhe lipideve (substanca yndyrë-si në muret e enëve të gjakut dhe madje shkatërron depozitat yndyrë janë shtyrë. Për shkak të numrit të madh të kripërave TEAS hekur, kalium, përmirëson gjakut formua shpejt qelizat e gjakut, funksionin normal të muskulit të zemrës. Catechins të kontribuojë në rivitalizimin e shpretkës mëlçisë, dhe duke zgjeruar enët e gjakut të zemrës dhe trurit rrjedhjen e gjakut është përshpejtuar, dhe si rezultat, reduktuar të trurit pas goditje.


Sistemin e tretjes ndikon çaj jeshil si një agjent antiseptik dhe antibacterial. Me taninet që ai përmban, proceset e pengonte prishjen ndodhin në zorrë janë bakteret shkatërruara dhe toksina janë neutralizuar. Përveç kësaj, çaji jeshil cilësi më të lartë (më të lartë klasën e saj), aktiviteti më i madh antimicrobial ajo është e ndryshme. Taninet (taninet) në mëngjes të nxitur shërimin e ulçerës gastrike dhe zorrëve. Por nëse ju krijoj çaj jeshil shumë i fortë, ai, në të kundërtën, rrisin aciditetin e stomakut lëng, dhe ajo nuk do të mira për sëmundjet e stomakut gastrit dhe ulcerat.


Në të gjitha këto prona të dobishme të çajit të gjelbër, të ketë një efekt të veçantë në trupin e njeriut, ai në mënyrë të përkryer pastron stomak, mëlçisë, veshkat dhe parandalon ngathtësi të traktit digjestiv. Në qoftë se trupi ynë është vrarë shllak, nikotina helmuar, alkool ose drogë, jo domosdoshmërisht nxitojnë tek mjeku dhe të hedhin një shumë të holla për trajtim në qoftë se ju nuk e kanë provuar trajtim me çaj jeshil. Për shkak se çaj jeshil - një mjet gjithëpërfshirës shëndetësor që ndihmon për rinovimin dhe madje edhe redukton rrezikun e kancerit.