Dereza goji kineze


Dereza Kinezisht (Goji), sipas mjekëve, naturopaths, bimë unike që mund të kuruar pothuajse të gjitha sëmundjet. I pari vesh në lidhje me atë në Lindje. Ne gjithashtu jemi të interesuar në këtë kokrra të kuqe disa vite më parë.

Goji - shkurre për të na sjellë nga rajonet malore të Tibetit. Manaferrat janë të vogla në madhësi (rreth gjysmë një centimetër) vetëm si barberry. Njerëzit nganjëherë i quajtur "Daphne". Përdorin atë në formë të papërpunuara është e ndaluar, siç mund të jetë helmues. Kjo është një shumë e substancave biologjikisht aktive, e cila përfshin pashëm-looking Berry. Megjithatë, në formë të thata, Goji jo vetëm i sigurt - ajo është edhe më e dobishme.Shije e goji (dereza kinez) shumë e shumë si helmarinë. Në shërimin unike pronat e bimëve filloi të flasë, pasi studiuesit studiuar përbërjen e tij. Ajo rezulton se një kokrra të kuqe e vogël përmban një numër të madh të substancave të ndryshme që mund të shërojë njerëzit nga sëmundje të ndryshme dhe zgjasin jetën.

Eksploruar shkencëtarët kokrra të kuqe kanë zbuluar se përveç vitamina B1 B6 C dhe E, goji kokrra të kuqe përmban tetëmbëdhjetë aminoacidet, tetë prej tyre me trupin e njeriut nuk prodhojnë. Përmbajtja e mineraleve të mëdha. Rezultatet në kokrra të kuqe e vogël përmban njëzet e një mineral, duke përfshirë edhe njeriun e nevojshme jod, hekur, zink dhe të tjerët.


Gjithashtu polysaccharides Goji janë të nevojshme për jetën e njeriut. Për më tepër, këto polysaccharides nuk janë gjetur në çdo ushqim. Kjo është arsyeja pse kjo kokrra të kuqe janë të quajtur produkt mrekulli, të shëruar një person.


Dr A. Mindell pas manaferrat studimit të gjatë, shkroi një libër në të cilin përshkruan Tridhjetë e tre arsyet pse njerëzit duhet t'i kushtojnë vëmendje të këtyre manaferrat. Ai thotë se duke pirë goji ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të kancerit, ndihmon kolesterol më të ulët, përmirëson shikimin, normalizes e mëlçisë, zemrës, veshkave, lufton pagjumësi, etj Përveç kësaj, manaferrat goji mund të ndihmojë në trashje, të forcuar muskujt dhe për të rritur rezistencën e përgjithshme ndaj sëmundjeve.


Në Kinë, manaferrat goji janë përdorur si Viagra natyrore sepse me përdorim të rregullt, ajo ka një efekt pozitiv në potencë.

Përdorimi goji më i përshtatshëm si një tretësirë ​​ose çaj shtuar. Megjithatë, manaferrat thata mund të shtohet në smoothies ose enët e mishit, si një erëza.

Prona unike e goji mund të llogarisë në pafundësi. Por në fund, bëhet e qartë se kjo kokrra të kuqe të vogël - një antioxidant fuqishme që mund të përdoret edhe si një parandaluese dhe si një agjent terapeutik.


Pavarësisht nga unike dhe dobia mbidozë manaferrat mund të ndikojë negativisht në shëndetin e njeriut. Prandaj, të marrë ushqim goji duhet të përdoren me kujdes.