Ushqimi për të rivendosur metabolizmin


Të gjithë ne ishim mësuar që nga fëmijëria për të ngrënë, por jo të gjithë prej nesh kanë mësuar prindërit mësime. Si rezultat i dietës dhe të ushqyerit nuk do të bëhet pjesë e jetës së përditshme të njerëzve modernë. Dhe herë pas here ne të mbështeten në programet e të ushqyerit të veçanta. Prandaj, banorët e harrojmë shumë komponente të dobishme të një dietë të plotë, dhe si rezultat, shumica e burrave dhe grave ishin probleme shëndetësore duke përfshirë çrregullime metabolike.
Por më tepër ndiqni udhëzimet e thjeshtë për ushqim ishte një mik, jo numër armiku një! Ushqimi për të rivendosur metabolizmin siguron rregull të rëndësishëm: mos përzierje në mes të produkteve të ndryshme.Çdo ditë, trupi ynë duhet të konsumojnë proteina, por këto substanca nuk janë në përputhje me disa elemente të tjerë. Po, ju mund të përdorni përbërësit e ushqimit proteina, të cilat nuk janë komponimet niseshte. Përveç kësaj, proteina dhe me gjethet e të lashtave rrënjë, fasule, bishtaja, kungull i njomë, selino, spinaq, qepë dhe kulturave tjera bimore pa niseshte. Por ushqime proteinike herë së bashku dhe perime për të përdorur të dhënat nuk është e nevojshme, një përjashtim mund të jetë vetëm perime "të lehta" (lakër, radishes, bell peppers, domate, tranguj). Nëse nuk ka patate në dietë nuk mund të bëjë, ajo është e mirë për të ngrënë pas 2 - 3 orë pas administrimit të proteinave. Rastësisht, ekspertët dietë proteina nuk do të rekomandojë produkte të mbushur me salcë kosi ose majonezë. Është më mirë për të bërë sallatë me komponente proteina, perime dhe vaj luledielli. Me këtë ndarje të metabolizmit mund të normalizohen në disa javë!


Është thënë se produktet niseshte nuk duhet të ndërhyjë me furrë, si me produkte të tjera, të cilat janë të përbëra nga niseshte. Pavarësisht ngjashmërisë në strukturën, këto substanca janë të tretet në trup në mënyra të ndryshme. Dhe në disa raste mund të ndikojë në procesin e duhur të tretjes. Për të rifilluar ushqime traktin gastrointestinal që përmbajnë niseshte duhet të tërësisht të bëj. Fakti është se ushqimi i tillë duhet të kalojë një përpunim i mirë enzimat pështymë. Përveç kësaj, produktet niseshte duhet të konsumohen në mesditë. Nuk ka as edhe një dietë patate e cila ndihmon jo vetëm për të rivendosur sistemin e tretjes, por edhe të humbni peshë.


Produktet e drithërave gjithashtu përmbajnë niseshte, kështu që duhet të hani qull në formë të lëngshme, dhe në disa suhovatom. Por të jetë i sigurt për të drithërave deri në fund të vlim, përndryshe ata formojnë një masë të ngjitet në stomak, e cila çon në kapsllëk ose diarre.

Metabolizmi do të jetë më e lehtë dhe më i shpejtë në qoftë se proteina apo niseshte ushqime të shtoni perime. Sa për fruta, ata të sjellë më shumë përfitime për rifillimin e organeve të tretjes, pa përzierjen me proteina dhe yndyrna. Manaferrat dhe fruta të kombinuara edhe me arra dhe të dobishme në kombinim me perime dhe të lashtave rrënjë. Frutat janë të mira për mëngjes dhe në mbrëmje ngrënies, si dhe snacks, snacking në mes të ngrënies. Një dietë e bazuar në fruta shpesh në mënyrë efektive normalizes metabolizmin, dhe kjo është kombinim pranueshme - një konsumin e frutave një sezon. Konsiderohet sallatë e pazakontë dhe e shijshme të selino me agrume dhe pineapple. Lëngje frutash nuk duhet të zëvendësohet, si pulpë frutash ka një shumë të pasura me vitamina dhe substanca të tjera të nevojshme për tretje normale.


Pikëpamja më parë ishte se mish, peshk, fasule dhe prodhimet e qumështit më të mirë të marrë në kohën e gjumit. Tani nutritionists thonë se tretje natë dhe metabolizmi ngadalësohet, kështu që vështirë tretet proteina. Si rezultat, pjesa tjetër e duhur nuk është parë si të rivendosur plotësisht pushtetin. Prandaj, këto produkte duhet të konsumohen për mëngjes apo drekë. Për më tepër, ajo është e mirë për të ngrënë me bollëk 12-14 pm, siç kërkohet vakt të rëndë të paktën 4 orë tretje. Vakt bujar nënkupton një shëtitje të shkurtër në sistemin nervor mbetur në gjendje të mirë, dhe organet e tretjes filloi të punojë më shpejt. Por në mënyrë aktive lëvizin pas një drekë të përzemërt nuk është e rekomanduar, e cila mund të shkaktojë stomak mërzitur, si të shkaktojë sëmundje të rënda të zorrëve.