911 Pasojat dietë e overeating


Dëgjoni rekomandimeve të ekspertëve në fushën e të ushqyerit se si për të mbajtur peshën tuaj ose të humbasin peshë.


Relax


Ekspertët besojnë se darkë nuk do të shkaktojë dëm në qoftë se nuk do të ha tepër, ushtrimi i rregullt dhe të mos kthehet në lakmi. Në mënyrë për të fituar 05 kg peshë, një person ka nevojë për të marrë 3500 kalorive, e cila është pothuajse e pamundur për të bërë në një kohë, madje edhe gjatë vakt më të bollshme.
"Askush nuk është i përsosur në pasionet e tyre kuzhinës. Në këto situata themi për timeout. Por, duke lejuar veten nga koha në kohë "Dobësia Gatim"Ne nuk duhet të harrojmë kthimin në rutinë normale të të ngrënit"- Thotë dietist Rebecca Reeves.


Sipas Profesor Allen Dollar, mjek shefi i departamentit të kardiologjisë të spitalit në Atlanta, overeating - një problem shumica e amerikanëve. Shumë prej tyre "të renditura" ditë nga 500 deri 1.500 kalori, e cila përfundimisht çon në mbipeshë.


Mos qorto veten


"Shpesh personi përjeton dhimbjen e slabovolyya, duke u përpjekur për të bindur veten se është vetëm për festat pushim dietë dhe kështu mbarë lakmi mbaruar. Në qoftë se kështu ka ndodhur sot, nuk e fajësojnë veten. Provoni të nesërmen për t'u kthyer në dietë normale me pjesë të arsyeshme masë"- Këshillon dietist Kathleen Lakel nga Massachusetts.
Mendoni për fundjavë


"Zakonisht javë është marrë brenda kufijve të arsyeshëm, por ju mund të përballojë një kalori pak më shumë në fundjavë"- Thotë Joanne Blake, profesor në Universitetin e Bostonit.
Pra, nëse ju shkoi mbi kalori në javë, e konsiderojnë atë ditë, respektivisht, si "festë".
"Me fjalë të tjera, në qoftë se keni pasur një parti të mrekullueshme të martën, konsiderojnë se ajo ishte e shtunë. Por mos harroni se "orgji kuzhinës" një ditë jave reflektuar në rutinën e përhershëm të javës është shumë më serioze se sa ishte planifikuar për fundjavë"- Vazhdon Dr Blake.Rrinë në një dietë të arsyeshme


Ndonjëherë një është i tunduar për të kompensuar për kalori të tepërta shkarkim mbrëmje nesër pasdite. Por mëngjes humbura apo drekë do të bëjë që ju të ndjeni uri dhe dëshirë "kap".
Dr Blake këshillon vakte të ndarë gjatë gjithë ditës në pjesë të vogla, theks në fruta dhe perime të pasura me fibra:
1. Mëngjes i parë.
Një pa yndyrë pak kos me manaferrat.
2. mëngjes dytë.
Fruta dhe disa feta djathë të ulët yndyrë.

3. Dreka.
Një pjesë e madhe e sallatë me peshk ose pulë. Ose sanduiç me marule dhe ton apo turqi.
4. çaj.
Një shërbim i supë perimesh dhe portokalli.
5. Darka.
Një copë peshk ligët me perime.


A nuk peshojnë veten shpesh


Besohet se pas festave sigurisht fituar peshë. Por shtim në peshë nuk është për shkak të rritjes së pads yndyrë, dhe për shkak të mbajtjes fluide në trup për shkak të më shumë kripë se zakonisht.
"Pesha e përhershme të bëjnë të ndjeheni pakëndshëm. Peshojnë veten të premteve, kur pesha juaj është afër pjatë e saj të poshtme,"- Thotë Dr Blake.Ndiqni ushtrimin zakonshme komplekse


"Kompensimi i kalorive të tepërta ushtrimit të tepërt mund të dëmtojë trupin. Rritja e stresit mund të shkaktojë dëme për muskujt, nyje, ligaments dhe, rrjedhimisht, ndjesi të dhimbshme në të gjithë trupin. A duhet për të ndaluar në të gjitha. Mos krijoni praktikat precedentë"- Thotë Dr Lakel.


Ndiqni dietë


Sipas Dr Allen Dollar, duke llogaritur kalori në ditë dhe të konsumuar një rekord të çdo produkteve ditë lejojë të kontrollojnë dietë të bilancit. E vetmja mënyrë për të fituar - kalorive të ndershëm të numërimit për javën. Nëse jo miratojë lokalin si bazë, beteja është ngadalë por me siguri do të jetë e humbur. Kjo duhet të kujtohet gjithmonë, sa më shpejt që dora arrin për pllaka.