Dietë për fëmijë me sëmundje të sistemit urinar


Nëse një fëmijë është i urinës me çdo shkelje nëse ai ankohet për dhimbje kur ju shihni se ënjtje dhe, përveç kësaj, ankesa periodike dëgjoni të flitet për marrje mendsh dhe dhimbje koke, është koha që të fillojnë të shqetësohen për atë që një fëmijë është i pranishëm sëmundje të sistemit urinar. Shoqëruar, ndonjëherë, simptoma të tjera të tilla si dyspnea, dhimbje gjoksi, të përzier, të vjella dhe humbje e oreksit si dhe vizionin e paqartë dhe ethe, shenja të ngjashme në mënyrë të qartë tregojnë se nevoja për të nxitojnë te mjeku. Dhimbje në zonën më të ulët mbrapa mund të them se dhimbja impresionuar veshkave vetëm mbi pubike paralajmërojnë për rrezikun e fshikëzës, por në qoftë se dhimbja endet, shemb në zonën bigëzim, karakteristikat e mëposhtme janë karakteristikë e urolithiasis. Për fat të keq, fëmijët nganjëherë e vogla të paaftë për të shpjeguar në mënyrë të arsyeshme se çfarë është dhe ku dhemb, veçanërisht e vështirë nëse një fëmijë ka hyrë në moshën kur trupi bëhet zonë intime per njeri pak. Ndodh që e bën më të vështirë, dhe sëmundja nuk është njohur gjithmonë për prindërit dhe mjekët në kohë.


Statistikisht, sëmundje të veshkave mund të ndodhë në njerëz të çdo moshe, në shikim të parë, krejt spontanisht, për asnjë arsye të dukshme. Dhe në qoftë se të rriturit, dhe më të moshuar, më shumë ose më pak të qarta (mosha, diku nga plagë nuk shpëtojnë, për fat të keq), pse të tilla ndodhin problemet me fëmijët e vegjël, trupi i të cilit është ende mjaft i ri, jo të korruptuar të ardhmen? Po në qoftë se një fëmijë goditur papritur nga kjo sëmundje se ata duhet të trajtohen, dietë për fëmijët me sëmundje të sistemit urinar, sepse me siguri me këtë sëmundje do të ketë kufizime të caktuara në dietën e tyre të përditshme, si edhe.


Të gjitha arsyet për të pasur sëmundje të veshkave nuk mund të vendosen edhe shkencën moderne. Për fat të keq, sëmundja nuk kurseu as foshnjat, se ai, si dashuria, përgjithmonë subjekt. Në mënyrë të qartë, ka një sërë faktorësh që janë të aftë për të provokuar sëmundje të sistemit urinar, por kjo nuk ndodh gjithmonë. Këtu janë disa arsye kryesore:

A) trashëgim i keq është në listë, sipas numrit të parë, për shkak se shkenca ka provuar se një e treta e rasteve të sëmundjeve të sistemit urinar të totalit, me statusin e lindjes. Në qoftë se prindërit e fëmijës kanë sëmundje të caktuar në këtë fushë, nuk është një yyazytsirnist madh se trashëgimtari i sistemit urinar janë në rrezik të veçantë.

B) se sëmundja mund të ketë rrënjët që nga viti zhvillimit intrauterine të fëmijës, keqformime e cila mund të rezultojë në sëmundjet e organeve të brendshme. Përveç kësaj, gjatë shtatzënisë apo të komplikuara patologjitë e cila gjithashtu ka potencial për mosfunksionim të këtyre organeve.
B) Mos harroni se një përqindje e madhe e pacientëve u "dha" të ngarkesës këtë problem për të obscheynfektsyonnыm sëmundjeve.
D) Përveç kësaj, mos harroni se kujdes porsalindur përfshin organet gjenitale të higjienës, duke përfshirë masat si të pamjaftueshme në këtë drejtim, sidomos vajzat, mund të çojë në shumë sëmundje infektive.


Gjetja e simptomave në një fëmijë, ju nuk mund të shmangë një vizitë te mjeku, kështu që nuk do të vonojë këtë fushatën kohë të pacaktuar. Infeksioni nuk është e njëjtë, ajo duhet të trajtohet, dhe përveç kësaj, ajo mund të jetë e nevojshme për të marrë një numër masash ubezpechyvshy fëmije nga komplikacione të mëtejshme. Një nga kushtet është një dietë që është bërë posaçërisht për fëmijët me sëmundje të sistemit urinar. Në mënyrë të qartë, mbeturinat nga përpunimi i ushqimit dhe lëngjeve të trupit në një farë mënyre rrjedh nga trupi i njeriut. Sistemi urinar luan një rol të drejtpërdrejtë, shërbejnë për të tërhequr urinës nga trupi (si, në fakt, emri i këtij grupi). Kështu është e qartë se disa ushqime dhe pije do të përjashtohen nga dietën e një fëmije, dhe disa, në të kundërtën, rekomandohet për përdorim.


Disa dieta të hartuara për çdo rast, ka tashmë vigjilent te mjeku, i cili, pas shqyrtimit dhe diagnozë të saktë, së bashku me procedurat e caktuara dhe drogat me siguri do të bëjë ato në dispozicion të prindërve. Relive nuk është e nevojshme, kjo nuk do të thotë se fëmija tani do të jenë të privuar plotësisht nga të gjitha gëzimet e jetës që mund të ofrojnë ushqim i madh, por disa uyazyka ende duhet t'i përmbahet. Ushqimi (jo një racionet uria, në të cilat ulen e topmodely moderne) për fëmijët me sëmundje të sistemit urinar do të synojnë në objektivat specifike, të tilla si normalizimin metabolizmin e purines dhe për të reduktuar prodhimin e acidit urinës në trup. Kjo dietë është e emëruar në prani të urolithiasis dhe me përjashtim të produkteve që përmbajnë sasi të konsiderueshme të purines.


Për shembull, kur kjo dietë përjashton peshk, mish dhe kërpudha broths, mëlçisë, veshkave, kafe, kakao, çokollatë, fasule dhe më shumë. Megjithatë, ajo është e rekomanduar për të marrë miell dhe bukë e pjekur nën detyrim të produkteve të pjekjes, produktet e qumështit, vezë, drithëra, perime, sallatë, fruta, manaferrat, reçel, reçeli, mjalta, lëng dhe kështu me radhë.

Për dietë që është projektuar për fëmijët me sëmundje të sistemit urinar përfituar, jo vetëm për të zgjedhur si duhet, por në mënyrë strikte të respektojë se ajo nganjëherë është mjaft e vështirë për të bërë. Në përgjithësi, në qoftë se prindërit duan një fëmijë ndjekur një dietë të caktuar, ata kanë vendosur një shembull për veten tuaj dhe gjithashtu vidyazykatysya nga të hahet lloje të caktuara të ushqimeve, për shkak se në mënyrë të padrejtë do të ndalojë fëmijë që thithin më të lumtur, kështu që, në fakt, kjo nuk do të jetë dobi.