Ushqimi Ulçera duodenale


Ulçera duodenale - një sëmundje nuk ndodh vetëm në të moshuarit, por edhe në adoleshentët studentët. Paekuilibruar, dietë të varfër, stresi është shkaku kryesor i ulçerës. Cilat janë simptomat dhe dietë Ulçera duodenale, ju lutem referojuni në këtë artikull. Ushqimi Ulçera duodenale mund të kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e mjekut tuaj.
Simptomet e Ulçera duodenale
Ulçera më i zakonshëm ndodh në fëmijët më të vjetër. Shfaqja Faktori i kësaj sëmundjeje mund të jetë çrregullime të hahet (paekuilibruar, ushqimi parregullt, sode, ushqim të shpejtë), veçanërisht struktura dhe funksionimi i bakter gastrointestinal traktit Helicobacter pylori quajtur, stresi. Sëmundja manifestohet uritur, dhimbje natën në stomak, belching, të vjella. Përveç kësaj, mund të ketë komplikime si stenozë (ulet lumen të zorrëve), lëvizjet motorike - zbaticë (ushqim rrjedh në drejtim të kundërt) dhe gjakderdhje. Në identifikimin dhe mjeku ulçerë zorrës së trashë rëndim përshkruan një dietë, e cila kualifikohet në varësi të ashpërsia e gjendjes.Ushqimi ulçerë
Ushqimi është 1a rreptë. Të gjitha produktet duhet të pure, të lëngshme apo gjysmë të lëngshme, supave, drithëra, omelets dhe vezë të fërguara. 6-8 vakte në ditë. Nëse gjendja e pacientit përmirëson, specialist parashikon një dietë. 1b dietë. Në gjysmë të shtuar dietë pjatë të pulave grirë, pure patate dhe djathë. Së fundi, dietë 1. Kjo dietë është më i gjatë, ka për qëllim jo vetëm një përkeqësimin e ulcerat zorrë, por edhe si një masë parandaluese për të gjithë pacientët që vuajnë nga ulcera. 1 dietë të përshkruara për një periudhë prej tre muaj deri në një vit. Kjo është më e larmishme, në kontrast me dy të parët. Gjithashtu produktet e pranueshme në dy dietat e para, dietë është shtuar bukën e tharë të bardhë, befstrohaniv të mishit të zier, qofte steamed, pulë të zier.


Ulçerë dietë, e cila komplikuar stenozë
Manifestimi stenozë është të vjella të vazhdueshme. Kjo është për shkak të faktit se për shkak të ngushtimit të 12 Ulçera duodenale (ulçerë ndodh në vendin e mbresë që nuk shtrihet si indet e muskujve) në stomak gjallë një sasi të madhe të ushqimit. Me këtë dietë komplikimeve është i ngurtë. Bilanci i ujit dhe vitamina humbur për shkak të vjella, reduktuar kimike dhe ndikimeve mekanike. Në dietë e pacientit është injektuar me ushqime kalori të lartë, që përmbajnë proteina të kafshëve, proteina qumështi, karbohidratet, lëngje frutash, dhe ushqime të pasuruar me vitamina dhe minerale.


Gjithashtu përfshihen në dietë e ushqimeve të ngurta që kanë pësuar gatim fortë. Vezë të ziera apo vezë të fërguara, si dhe i grirë mish disa herë, të cilat përgatisin qofte dhe peeling. Për ëmbëlsirë - pelte, jellies, puddings. Për t'u çlodhur zorrë, papaverine administruar ose jo-kapanoneve, ai kontribuon në një pasazh më të mirë të ushqimit. Kur gjendja e pacientit përmirësuar dhe të reduktuar stenozë, ai përshkruar një dietë të parë.

Ushqimi për gjakderdhje ulçerë stomakut
Kjo dietë është përdorur për të ndaluar gjakderdhje. Ajo është emëruar në dymbëdhjetë orët e para pas gjakderdhjes, dhe ajo përfshin produktet që reduktojnë punën e muskujve të stomakut dhe të zorrëve, enët e gjakut ngushtoj. Në dietë përfshin krem ​​ftohtë, gjalpë, qumësht. Në rastin kur përkeqësimit të vjella komplikuar, zëvendësohet me të ushqyerit intravenoz në trup marrë ushqyesve dhe vitaminat e nevojshme.


Në ditët e para pas gjakderdhje ndaluar, ju mund të hani gjalpë, qumësht, qull qumështi (gatuar në ujë dhe qumësht holluar), qumështi pure patate, lëng frutash i freskët, i holluar me ujë, një sasi të vogël bukë të thata bardhë. Për të përmirësuar koagulimit të gjakut dhe për të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut është pasuruar gjithnjë dietë me vitamina C dhe K. Kur gjendja e pacientit përmirëson, dietë për të zëvendësuar 1a. Në varësi të ushqyerit e duhur dhe trajtimin e duhur në shumicën e rasteve është e mundur për të reduktuar yyazytsirnist shmangur komplikimet dhe të përsëritur kirurgji.