Ushqimi për veshkë
Çfarë ju duhet të ndiqni një dietë në sëmundje të veshkave?


Dieta më i rëndësishëm në dështimin e veshkave. Në referencat mjekësore dietën për veshka përcaktuar si "tryezë terapeutik №7». Dietë të rreptë të destinuara edhe për pacientët me sëmundje të veshkave, si glomerulonefriti dhe sindromi nefrotike.
Në Sëmundjet e veshkave tjetër dietë, zakonisht një pak të ndryshme nga e zakonshme. Kufizimet kryesore që kanë të bëjnë enët djegëse, erëza dhe alkool.
Sipas "i veshkave" dietë është e rëndësishme që të kufizojnë sasinë e proteinave në ushqim. Që proteinave prodhuar toksinave që duhet të neutralizoj veshkat. Prandaj, reduktimin e proteinave në dietë të çon në përmirësimin e shëndetit. Shkalla e kufizimit proteine ​​varet nga faza e sëmundjes dhe trajtimin. "Renale" dietë mund burime të tilla si proteina vezë, mish pa dhjamë, shpezë, peshk. Por numri i produkteve në dietën e përditshme duhet të rregullojnë në mënyrë rigoroze mjekun. Mishi dhe peshku janë kuzhinier më të mirë në të zier dhe pastaj piqem apo të skuqura.


Kur dështimi i veshkave është dietë shumë e rëndësishme kalori të lartë, të paktën 3,500 kalori në ditë. Me një mungesë të ndryshimeve të kalorive metabolizmit. Filloni të "djegur" dhjamin jo vetëm e tyre, por edhe proteina. Prandaj, humbje peshe rrit sasinë e toksinave, dhe dietë malobelkovoy kuptimi krejtësisht të humbur. Ushqimi është e këshillueshme për të marrë 4-6 herë në ditë.

Një tjetër pikë e rëndësishme në një dietë të veshkave është për të kufizuar kripë. Kështu, kur renale dështimi rekomandohet jo më shumë se 2-3 gram kripë në ditë. Pacientët me tension të lartë duhet të përgatisin ushqim pa kripë.

Përmbajtja në dietën e mineraleve - fosfor, kalium dhe të tjerët - të zgjedhur në mënyrë individuale. Disa pacientë nuk abuzojnë produktet e rekomanduar me fosfor tepërt dhe kalium. Burimet e fosforit janë të djathë, gjizë, mëlçisë, bishtajore, arra. Kalium të pasura me fruta, banane.
Përshtatshme për pacientët me veshkat e sëmura të gjitha enët e bazuara në drithëra, makarona, patate dhe perime të tjera. Kjo është e sigurt për të ngrënë fruta dhe manaferrat: ato përmbajnë vitamina dhe shumë të vlefshme për veshkat. Kur Sëmundjet e veshkave mund të përdoret praktikisht e pakufizuar çdo supave pakripur vegjetarian.

Kefir, kos, salcë kosi, qumështi, djathi duhet të konsumohen në sasi të rekomanduara nga mjeku juaj. Gjalpë lejuar dhe vaj vegjetal.
Me erëza mund të përdoren vetëm gjethe gji, kanellë dhe qepë të skuqura lehtë. Piper, mustardë dhe erëza të tjera të përmbajnë vajra esenciale të irritojë veshkat.
Pije në dietë mund të №7 komposto, pelte, lëng, hips supë, çaj i dobët me limon, kafe e brishtë. Kakao negativ, natryysoderzhaschye ujë mineral.
Ju mund të hani pothuajse të gjitha ëmbëlsirat: reçel, marmelatë, alte, enët e ëmbël brumë. Ne do të kemi vetëm vidyazykatysya e çokollatë.

Përmend të veçantë duhet të jetë në bukë. Pacientët me pamjaftueshmëri renale nuk mund të hani bukë të zakonshme, pasi ajo përmban shumë kripë. Dhe ata e poqën një të veçantë kripur pa bukë, crepes dhe pancakes pa kripë.
Dëmshme për pacientët me fasulja, qepë, radishes, hudhër, lëpjetë, kërpudha. Është e nevojshme për të eliminuar plotësisht mish, peshk dhe kërpudha supë. Është e këshillueshme që të kufizojnë mish yndyrore, peshk dhe pulave. Për shkak të përmbajtjes së lartë kripa është rreptësisht e ndaluar tymosur, konservuar, peshku i kripur, salcice, wieners dhe salcice, djathrave të të gjitha varieteteve. Nëse sëmundja e veshkave nuk është e rekomanduar si kripur, marinuar dhe turshi perime.

Ndonjëherë në recetë №7 diete përdorin ditë të ndryshme agjërimi.
Fruta apo kokrra të kuqe ditë është që pacienti të japë 5 herë në ditë për 300 g fruta të pjekur para apo manaferrat: mollë, dardha, rrush, luleshtrydhe. Në sezonin e duhur sidomos rekomandohet "ditë shalqi." Nëse e dëshiruar, pacienti mund fruta dhe manaferrat të shtoni sheqer.
Dita perime përbëhet nga 15 kg të perimeve të ndryshme. Nga këto, të përgatitur salads dhe të japë çdo 3 orë nga 300 g. Duke salads shtuar një salcë kosi ose vaj perimesh pak. Sallatat nuk kripë.

Në ditën e perimeve në veçanti të dobishme për ditë kastravec veshkave agjërimit. 5 herë në ditë për të ngrënë 300-400 gram trangujve të freskëta. Nga trangujve mund të shtoni 100-200 gramë salcë kosi.
Kur Sëmundjet e veshkave dhe lëng është e rekomanduar ditore. 4 herë në ditë pi 150-200 ml unsweetened perime apo fruta lëng i holluar me ujë ose supë hips. Totale për ditë - 600 ml leng, 200 ml të ujit, 600 ml hips supë. Para lëng të ditës të jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek, në disa shtete është e kundërindikuar.

Gjatë ditës bollgur agjërimit trupi është i ngopur me vitamina B dhe zorrët dhe veshkat pastruar. Një ditë për të ngrënë 700-750 gram bollgur në ujë me 200 gram bollgur. Pjesa e përditshme është i ndarë në 5 pjesë. Në bollgur një ditë për të pirë 1-2 gota hips supë.
Pancakes hikërror
Përbërësit për 4 servings
Buckwheat Miell - 15 gota • miell gruri - 1 filxhan krem ​​•
Përgatitja:
l Në një gotë qumësht të ngrohtë shpërndajë maja dhe miell hikërror. Pas 1-15 orëve të fermentimit, shtoni yolks vezë, pure me salcë kosi dhe vajra gjalpë, miell gruri, qumësht tjetër, kripë, sheqer. Të gjitha përzierje tërësisht shpatull deri brumë mbetur prapa saj në një vend të ngrohtë për 15.2 orë. Rrahur veçmas bardhë veze dhe krem ​​dhe të lidheni tyre. Add këtë përzierje në brumë, butësisht llokoçis, le të qëndrojë për 10-15 minuta dhe pancakes piqem.

Patates "xhep" me perime mbushje
Përbërësit për 10 servings
800 g patate të ziera • 1/2 filxhan miell • 1/2 filxhan bollgur • 2 vezë •
1 lakër të vogla • 2 karrota të ziera • 2 qepë • 100 g gjalpë • 1 tbsp. vaj lugë gjelle • kripë -. 1 h lugë në sasinë e ushqimit.
Përgatitja:
l zier karrota prerë në kube. Imët pres qepë dhe lehtë të skuqura. Lakra pastër, pres, rënie në ujë të vluar pakripur, vlim 5 - 7 minuta, hidhni në një kullesë, ftohtë, përzierje me karrota dhe qepë, pak kripë. Hot pure patate të ziera me shtyp, shtoni 1 vezë, kripë, miell dhe bollgur, përzierje tërësisht. Brumë patate është mbështjellë, të prerë në sheshet, secili vënë mbushje lakër në krye - një copë gjalpë. Cepat e shesheve të kombinuar dhe të ngjesh. "Xhepat" vënë në një fletë pjekje, greased. Përhapjen vezë dhe derdh 50 g gjalpë i shkrirë. Piqem në furrë deri sa të bëhet.

Karrota sufle
Përbërësit për 4 servings
200g karrota • 100 ml qumësht • 20 g bollgur • 1 vezë • 20 g sheqer • 20 g gjalpë • 50 g të ulët-yndyrë kos fruta • breadcrumbs lara për të formuar.
Përgatitja:
Flokëkuq l peeled, prerë në copa, të vënë në një tigan me nonstick, shtoni mbrapa 50 ml qumësht dhe 10 g gjalpë dhe ziej rreth ngrohjes ulët deri tenderit (10-12 minuta), fort mbyllur kapakun. Hiq nga të nxehtit, të ftohtë, mish i grirë, lidhur me pjesën tjetër të qumështit, bollgur, sheqer, veze, shtoni 50 g gjalpë i shkrirë Mix gjithçka me kujdes. Masë që rezulton është vënë në një formë të vajrave greased dhe spërkatën me breadcrumbs, të qetë dhe kuzhinier në një banjë me ujë deri tenderit (10-15 minuta), të ftohtë, të pranishëm, lotim kos.

Supë kungull me lakër dhe oriz
Përbërësit për 4 servings
500 g Courgettes • 2 karrota • 300 g lakër të bardhë • 15 litra ujë • 3 tbsp. • 2 lugë shekulli oriz. lugë gjalpë • 1 qepë • 1 tbsp. perimesh lugë vaj • 1/2 h. lugë e fletë kripë • 1 gji.
Përgatitja:
kungull i njomë l dhe karrota lahen, lëvore. Kungull i njomë prerë në shirita të trasha, karrota - hollë lakër gris. Imët pres qepë dhe të skuqura në vaj derisa të verdhë të lehta në ngjyrë. Lë gji derdh ujë të valë, të sjellë ujë në një çiban. Oriz larë për të mbushur në ujë të vluar. Pas 5-6 minuta, shtoni karrota dhe lakër, kuzhinier për ngrohje të ulët. 5 minuta para përfundimit të gatimit shtoni copëtuar kungull i njomë, qepë të skuqura dhe kripë.

Inna Arkeologji