Ushqimi për gastrike dhe duodenale ulcerat


Ushqimi për ulcerat gastrike dhe duodenale reduktuar kalori, kryesisht për shkak të karbohidrateve. Konsumimi i kufizuar i kripës (norma ditore duhet të reduktohet me rreth gjysmë). Produktet duhet të vlim ose steamed, pastaj fshij. Pamjen përfundimtare natyrisht - të lëngshme ose kashopodibnyy. Ju nuk mund të në këtë dietë të ngrënë enët e nxehtë dhe të ftohtë.
Vlera Daily ushqim mjekësore dietë për ulcerat gastrike dhe duodenale duhet të ndahet në 6 pritjet gjatë natës për të pirë qumësht. I ashtuquajturi lëngshme pa - jo më shumë se 15 litra.


Përbërja e përditshme racioneve dietë terapeutik për ulcerat gastrike dhe duodenale: jo më shumë se 80 gram proteina (70% prej tyre - kafshë), 90 oz. yndyrë (20% e tyre - perime) 200 gr. karbohidratet. Gjithsej kalori-deri në 2000 kcal.
Ne rekomandojmë enët e mëposhtme dhe produktet në dietë për ulcerat gastrike dhe duodenale: supave mukoze nga bollgur, kënaqur, oriz, elb perla me shtimin e përzierje vezë, qumësht, krem, gjalpë; viçi ligët, mish viçi, lepuri, pule, gjeldeti (pa lëkurë dhe yndyrë, ju duhet të valoj disa herë mish i grirë, të paraqitura në formën e pure ose peeling një herë në ditë); sufle me avull (një herë në ditë në vend të mishit) të peshkut varfër, të zier pa lëkurë; qumësht, krem, sufle me avull me të përgatitur fllad djathë pure; tre vezë të ziera në një ditë apo në një omëletë me avull; Bollgur rralla gatuar, miell bluarje, hikërror pureed, tërshëra, oriz me qumësht ose krem; pelte dhe pelte me fruta të ëmbël, buding qumësht, sheqer, mjaltë; çaj i dobët me qumësht ose krem, fruta të freskëta dhe lëngje kokrra të kuqe, i holluar me ujë dhe sheqer, hips supë; vaj të freskët gjalpë, i rafinuar vaj vegjetal - në formën e shtesave në ushqimet e përgatitura.


Nga dietë dietë për ulcerat gastrike dhe duodenale duhet të fshihet: bukës dhe miellit produkteve, perime, snacks, ëmbëlsira, fruta të freskëta, salcat dhe erëza, pijet joalkoolike, kakao dhe kafe.


Ushqimi për ulcerat gastrike dhe duodenale, menu shembullore si në vijim:


Mëngjes i parë. Dy vezë të ziera, një gotë qumësht.
Mëngjes të dytë. Një gotë qumësht.
Dreka. Pjatë supë mucous bollgur, me avull sufle pule, fruta pelte.
Tea. Krem qumësht, hips supë.

Darka. Pureed qull qumësht oriz, një gotë qumësht.
Para gjumit. gotë qumësht.