Ushqimi për dysbiosis zorrëve, dysbacteriosis ushqim
Çdo shkelje lidhur me një karrige, nëse kapsllëk ose diarre mund të tregojë dysbiosis zorrëve. Një nga shkaqet e dysbiosis është dietë e çekuilibruar, e cila është arsyeja pse dietë rrit efektin e trajtimit.
Diarre rezultojnë nga fermentimi në zorrë, ndryshim i tillë është shumë i kripur dhe ushqimi me erëza. Gjithashtu shmangur skuqur dhe pjekur, kuzhinier së shumti steamed. Kryesisht dietë për dysbacteriosis zorrëve në rast të diarresë përfshin gjithsej apo përjashtimi i pjesshëm nga dietë:


mish yndyror dhe peshku, duke përfshirë konservuar;
turshi dhe marinades;
mish dhe salcice tymosur;
produktet e qumështit;
perime të papërpunuara, fruta;
kërpudha;
ëmbëlsirat.
Nëse kapsllëk është e rekomanduar për të përfshirë në ushqime dietë që stimulojnë zorrë. Në përgjithësi, dietë për dysbiosis zorrëve, kapsllëk provokon pak më ndryshe nga sa më sipër. Është e këshillueshme për të shmangur të lashtave rrënjë që i përkasin kategorisë së erëza (rrepkë, hudhër, etj). Fried, tymosur ushqim, kripësia dhe marinades kundërindikuar.
Por ju mund të bëni pa përjashtim të mëlçisë. Nëse kapsllëk diversifikuar ushqimi dysbacteriosis do të përdorni perime të freskëta, produktet e qumështit, enët bazuar në drithëra të ndryshme, përveç bollgur dhe oriz.

Çfarë shenjat nuk flasin për praninë e një çekuilibër të dietë të zorrëve të mikroorganizmave për dysbacteriosis zorrëve në çdo rast parashikon plotë pije pritjes përjashtimi që përmbajnë alkool.
Në përputhje me të gjitha rekomandimet për zgjedhjen e produkteve, ju duhet të ndiqni rregullat bazë të ushqim të shëndetshëm:
Hani në një orar të - në një dhe të njëjtën kohë, sipas rekomandimeve të mjekut. Trupi merr përdorur për të njëjtat periudha kohore dhe duhet kohë për t'u përgatitur për tretje e ardhshëm;
Ju nuk mund të ha tepër. Edhe në një trup të shëndetshëm ka një kufi, dhe ushqim të tepërt ai thjesht nuk mund të tretet;

kujdes përtyp ushqimin. Pështymë sekretuar gjatë përçapje, përgatit ushqimin për tretje të mëtejshëm.
Mos harroni se pavarësisht nga gjendje e sëmurë është e nevojshme për të parë një mjek, i cili do të dietë në dysbacteriosis, rekomandojë dietë me dietë të individualizuar.