Ushqimi osteoporozën


Osteoporozën - një sëmundje e cila gratë janë në rrezik më të madh, veçanërisht gjatë menopauzës, kur ndryshimet hormonale përshpejtojnë humbjen e eshtrave.


Si mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve të lidhura me osteoporozën?


Për të zvogëluar ngarkesën në nyje tuaj nëse ju jeni mbipeshë, është e rekomandueshme që të ulet. Por, duke vendosur për të shkuar në një dietë, mos harroni se humbje peshe shpejtë në këtë rast është i papranueshëm, pasi kjo "humbur peshë" dhe kockave (indeve të eshtrave).
Për furnizimin e një sasi të mjaftueshme të kalciumit të nevojshme për ndërtimin e kockave dhe forcimin e tyre, mjekët rekomandojnë që gratë të konsumojnë një shumë të kalciumit ushqimeve të pasura të tilla si qumështi me pak yndyrë (në qoftë se ju jeni alergjik ndaj qumështit, zgjidhni produktet e qumështit, kos yndyrë të ulët, brokoli, lulelakër, salmon, perimet me gjethe jeshile.


Vaj susam mund gjithashtu të përdoret në mënyrë efektive për parandalimin e osteoporozës për shkak të përmbajtjes së lartë në atë të kalciumit dhe fosforit, të cilat janë gjithashtu absorbuar shumë mirë nga trupi. Vaj susam 1 lugë çaji përmban normë ditore e kalciumit.
Ekspertët amerikanë, për shembull, ju rekomandojmë që gratë duke marrë drogë hormonozameschayuschye konsumojnë 1.000 mg e kalciumit çdo ditë dhe gratë postmenopausal që nuk janë trajtuar me estrogjenit - 1500 mg kalcium në ditë. (Një gotë qumësht i skremuar përmban 300 mg kalcium).


Që shumica e grave marrin ushqim vetëm gjysmën ose një të tretën e kalciumit që ata kanë nevojë, disa mjekë rekomandojnë të eliminuar dallimin përmes shtojcave kalcium (sildenafil kalcium apo gluconate kalciumi efektive në uljen humbjen e eshtrave).
Mungesa e magnezit mund të shkaktojë osteoporozën sepse magnezit është i përfshirë në procesin e thithjen e kalciumit, dhe duke e mbajtur atë në kockë.
Nëse ju thithin një shumë e kalciumit, por trupi është i mangët nga magnez, kalcium, në vend se për të përmbushur një rol pozitiv, të depozituara në organet vitale.

Vitamina B6, nga ana tjetër, jep magnez në qelizat dhe përmirëson tretshmërinë e tij.
Për zasvoyivsya kalcium, trupi ka nevojë për vitamina A dhe D.
Ndërhyjë me thithjen e kalciumit si pirja e duhanit, alkoolit, caffeine në numër të madh, mungesa e aktivitetit fizik.
Në konsumin e kalciumit-ushqime të pasura gjithashtu duhet të shmangin ushqime të lartë në të fosforit, të cilat mund të kontribuojnë në humbjen e eshtrave. Në mesin e ushqimeve të pasura me fosfor - mish të kuq dhe pije të buta (të tilla si Coke). Gjatë hulumtimit u bë e qartë se mbështetësit e një dietë vegjetarian në pleqëri kockat janë më të dendur se mish-ngrënësit.

Për të ndihmuar të ruajtur nivelin e nevojshëm të estrogjenit dhe për të shmangur rënie të mprehtë atë pas menopauzës dhe kështu të ndihmojë në parandalimin e osteoporozës, disa nutritionists këshillojnë gratë postmenopausal të konsumojnë më shumë ushqime që përmbajnë estrogjene bimore, veçanërisht tofu (gjizë sojë), qumësht soje dhe produkte të tjera të soje.
Fëmijët, kur sistemi i formuar kockave duhet të merrni kalcium të mjaftueshme (nga produktet e qumështit ose në qoftë se fëmija i tyre nuk është të ngrënët mirë, me vitamina dhe minerale komplekset), përndryshe një fëmijë do të kanë hedhur bazat për zhvillimin e mëtejshëm të osteoporozës.