Ushqimi për trashje


Sot, në vendet e zhvilluara të paktën 30% e popullsisë vuajnë trashje . Adiposity - Një nga problemet më të mëdha të kohës sonë.
Urgjenca e problemit qëndron në faktin se numri i njerëzve që janë mbipeshë është në rritje, e cila është e mundshme për shkak të ndryshimeve në mënyrën e jetesës. Armët më të rëndësishme dhe më efektive në luftën kundër trashje - të ushqyerit e duhur.
Me trashje shpesh zhvillojnë atherosclerosis, diabet, sëmundje të zemrës, nyjeve, mëlçisë dhe traktit biliar.


Dietat universale të përshtatshme për të gjithë trashë nuk ekziston. Çdo pacient kërkon një qasje individuale.
Ka 4 gradë e trashje.
Në fazën e parë mbipeshë se ideale ose normale në 10-29%
në të dytin - në 30-49%
në të tretën e - në 50-99%
në shkallën e katërt - 100% më shumë.Nuk janë parimet themelore të përgjithshme:
Dietë përmban rritur shumat e proteinave (120 g) të reduktuar - yndyrë (60-70 g), karbohidratet (200-250 g) dhe kripë (5-8 m) për 1 litër lëng. Vlera e energjisë e dietën e përditshme të rreth 2.000 kalorive.

Pesha totale e 3 kg racionin ditor
Ushqimi është i përgatitur në zier, e pjekur dhe të zier.
Erëza përjashtuar, për të mos thyer oreksin.
Ushqimi duhet të jetë 5-6 herë në ditë.


Produktet e rekomanduar:

Bukë thekre dhe miell i pasitur;
supë perimesh me drithëra, supë, supë, supë, hash;
brishtë mishit yndyrë të ulët dhe supë peshku me qofte, perime;
mish ligët dhe peshku në zier, zier dhe pjekur si lejohet pas pjekje paraprak valë;

vezë - 1-15 copë. ditë, të ziera ftohtë si omëletë proteina me perime;
kefir, kos, qumësht, salcë kosi në një pjatë, pa yndyrë djathë, djathë të butë;
krem kufizuar vaj, vaj vegjetal;
drithëra freskët me hikërror, elb perla dhe drithërat;
kungull, kungull, lakër, prej trangujve në forma të ndryshme;
fruta dhe manaferrat unsweetened para ose pas trajtimit të ngrohjes (pelte, mus, komposto);
salcë domate, perime të bardhë, çaj, kafe e zezë me qumësht;
fruta, kokrra të kuqe dhe perime lëngje.

Produktet nuk rekomandohet:


bukë të bardhë, gjalpë dhe pudre pastë;
supave qumësht me makarona;
mish yndyrshëm dhe peshku, salcice yndyrore dhe sallam, tymosur, konservuar;
djathë yndyrë, krem, djathë i kripur;
derri, deleje, viçi yndyrë;
oriz, bollgur, makarona, fasule, të kripura dhe perime turshi;
rrush, rrush të thatë, sheqer, karamele, reçeli, mjalta, akullore, pelte, yndyror dhe aromë salcat, majonezë, mustardë, rrikë;
lëng rrushi dhe e ëmbël, kakao, çokollatë, vendas tjera të ëmbël;Me trashje III -. Diplomë IV duhet plotësisht vidyazykatysya e drithëra dhe makarona, sheqeri, reçeli, mjalta, çokollata dhe kështu me radhë D. Duhet të theksohet se futje yndyrë duhet të jetë i kufizuar, por jo të eliminuar ato krejtësisht. Shuma e yndyrë në dietë duhet të jetë 55-75 g, jo më shumë, duke përfshirë edhe dhjamin që është pjesë e shumë ushqime proteinike. Pas moderim mund të përdorni gjalpë dhe vaj perimesh - 20-30 gram në ditë. Fundit mundësisht të freskëta dhe të rafinuar - vaj i parafinuar përmban shumë phosphatides që nxisin tretjen e yndyrave dhe metabolizmin e tyre në trup.

Vakt e fundit duhet të jetë të paktën 2-3 orë para gjumit.
Burimi: www.vashdietolog.ru