Ushqimi për pancreatitis


Pancreatitis - një shumë të pakëndshme, sidomos sindromi i saj i fortë dhimbje, një sëmundje ku pankreasit është e prekur, një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë. Për shembull, enzimat pankreatike ndihmojë të tretet proteina, yndyrna dhe karbohidratet në zorrët. Një hormonet e pankreasit (insulinë, etj) - të rregulluar nivelet e glukozës në gjak. Ju mund të bëhet sufferers myyazytsilnym për shkak të shumë arsye - infeksion, bllokim të qumështit ose kancer fshikëz e tëmthit, trauma, helmintiasis, helmim, alergji dhe përdorimin e dozave të mëdha të alkoolit, në qoftë se ju bëni atë me rregull për t'u patur zili.


Si rezultat i të gjitha të listuara dhe pancreatitis ndodh kur, pse, pra, të fillojnë për të sulmuar hekuri është enzimat e tyre - ata janë në mënyrë dramatike më aktive dhe agresive për të gjithë mjedisin, dhe mbi të gjitha për të njëjtën gjëndër që shtohet në mënyrë dramatike. Kjo situatë ndodh akut dhe jep shumë mundimeve - dhimbje barku akute, të vjella, abuzimin e një karrige, deri në zalisur. Por, duke hequr shenja akute pancreatitis, ju keni një shans për të qëndruar me pancreatitis kronike, veçanërisht në qoftë se ju keni atherosclerosis, sëmundje të mëlçisë, sëmundje tiroide, ulcerative kolit.

Inflamacion në pancreatitis kronike është larguar, pastaj ndez përsëri ngadalë, dhe indeve gradualisht normale pankreatik është zëvendësuar nga mbresë. Në jo të mirë, siç e dini, nuk ka, dhe për këtë arsye kërkojnë trajtim në kohë dhe kompetent. Fillimi më parë për trajtimin e pancreatitis, të më yyazytsirnosti 100% shërim si funksion dhe strukturën e pankreasit.

Komponenti kryesor i trajtimit - një dietë të veçantë për pancreatitis. Në 2-3 ditët e para në përgjithësi duhet të mohoj. Dhe absolutisht, dhe më të mirë për pjesën tjetër të jetës, për të shmangur alkoolit, skuqur, yndyror dhe ushqimeve pikante, supë e fortë, lëngje thartë, ushqime tymosur, erëza (qepë, hudhër, uthull, rrikë, mustardë), si pancreatitis, pasi ka ndodhur, është nuk është një zakon i mirë për të kthyer në qoftë se ju jepni atij një shans.

Ushqimi për pancreatitis fillon me vetëm 4 ditë, që është, ndërsa ju mund të në pjesë të vogla, të vogla, të paktën 5-6 herë në ditë. Në këtë kohë, rekomandohet disa mish, peshk, të ulët-yndyrë djathë të freskët, djathë të butë. Përmbajtja e yndyrës në dietë është e kufizuar në 60 g në ditë duke eliminuar mish derri, mish deleje yndyrë. Limit ushqime karbohidrate, veçanërisht e ëmbël. Ushqimi konsumuar vetëm në formën e nxehtësisë. Në sfondin e një dietë të tillë këtu gradualisht rivendosur pankreasit pas pancreatitis. Dhe për të shmangur një përsëritje e asaj që ndodhi, do të përpiqen që të rrinë të ushqyerit racional pa tepërt.

Nëse kjo ndodh, ju jeni të diagnostikuar me pancreatitis kronike, veçanërisht e rëndësishme për të ndjekur shkolluar dietë për të parandaluar përkeqësimin. Ushqimi rekomandohet piqem në furrë ose kuzhinier për një çift. Nuk mund të jetë vetëm disa gjëra si buka thata bardhë ose i krisur, supave, perime (pa lakër) dhe drithërat. Mish - mish ligët, mish viçi, pule, gjeldeti, lepur në një sufle, dumplings, qofte. Peshku duhet të jetë i varieteteve të ulët-yndyrë - Natyra, pozitë e lartë, Pike, lloj krapi, Natyra shafran, krap zier apo formë avull. Produktet e qumështit duhet të jetë i thartë - kos, acidophilus, kos, djathë kosi, djathi i butë (Holandeze, Yaroslavl, etj). Gjalpë dhe vaj vegjetal mund të shtohet në ushqime të gatshme. E mira do të jetë kokrra të ndryshme, sidomos hikërror dhe tërshërë si bollgur pureed, petë të ziera dhe petë. Perimet gjithashtu duhet për të fshirë dhe të valoj - karrota, kungull, kungull i njomë, patate, lulelakër, panxhar.

Nga fryti mund të pureed dhe pjekur mollë e ëmbël peeled, fruta të thata, komposto, jellies, fruta dhe salcë kokrra të kuqe, lëngje kosi. Por freskëta bukë, pastë, mish yndyrore, pulave dhe peshku, mish, djathrave dhe sallam pikant mirë përjashtojë nga dietën tuaj krejtësisht. E njëjta gjë vlen për mish, pule, peshk, kërpudha supë, schiv, supë, krem ​​yndyrë kosi, vezë, mish derri dhe deleje yndyrë, fasule, lakër, rrepkë, radishes, lëpjetë dhe spinaq. Jo lëngje të përshtatshme dhe acid, fruta, ëmbëlsirat, turshi, turshi, erëza, piper, dhe të gjitha ushqimet skuqur. Pra, është pas shumë e shijshme, por më besoni, pankreasi të shëndetshëm është më e rëndësishme dhe më të këndshme!