Ushqimi për përdhes


Një nga sëmundjet më të zakonshme kronike të nyjeve është përdhes
Përdhes - një sëmundje e shkaktuar nga çrregullime metabolike, duke përfshirë metabolizmin purine (vonesë dhe akumulimin e acidit urinës dhe kripërat e saj, otkladыvayuschyhsya kryesisht në nyje dhe çanta kyçeve, shpesh në gishtin e përbashkët e parë, kyçin e këmbës dhe gju nyje) .
Rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes luan ushqim.
Overeating konstante, sidomos përdorimi i sasive të mëdha të mishit dhe ushqime të tjera që përmbajnë të ashtuquajturat bazat purine të ndikojë negativisht në natyrën e sëmundjes. Predispozicion trashëguar dhe mënyrë jetese i ulur janë gjithashtu të rëndësishme.


Në trajtimin e rolit përdhes kryesor për një dietë të veçantë. Qëllimi i këtij dietë është normalizimi i metabolizmit purine.
Një dietë që përmban një sasi normale të yndyrës (80-90 g), karbohidratet (400-450 g) shumën e reduktuar e proteinave (70-80 g) dhe kripë (8,10 m), një sasi në rritje të lëngjeve (2-25l).
Racionin ditor në masë prej 3 kg
Vlera e energjisë nga 2500-2700 kkal per dite.
Mishi dhe peshku janë të përgatitur vetëm në formë të zier.
Pacientët duhet të hani 4-5 herë në ditë. Temperatura e thjeshtë e ushqimit.Produktet e rekomanduar:

Thekër dhe bukë gruri gri, bukë dhe brumë gjalpë produktet e bardhë e bëra në sasi të kufizuar.
supë, borscht, turshi, supë, qumështit, vegjetarian dhe fruta supave.
mish ligët dhe peshku 1-2 herë në javë.
perime të ndryshme, fruta, manaferrat në forma të lloj dhe të ndryshme të përgatitjes, agjërimi ditë me përdorimin e zarzavate të freskëta dhe fruta.
Pjatë me drithëra dhe makarona në moderim.
vezë - 1 pc. në ditë.
qumësht, produkte qumështi, djathi dhe enët me ta.

salcat domate, qumësht, krem ​​kosi.
acid limoni, majdanoz dhe kopër.
ujë mineral alkaline, hips supë, çaj i dobët me qumësht.
vaj vegjetal dhe gjalpë.Produktet nuk rekomandohet:

mprehta djathë, trurit, mëlçisë, veshkat, mushkëritë, mish viçi, lojë, mish, peshk dhe kërpudha supë, salcice, harengë, peshku i konservuar dhe mish i tymosur,
fasule, fiq, raspberries, Kastrati,
spinaq, lëpjetë, marule, raven, rrikë, mustardë, piper i zi,
kafe organike, kakao, çaj të fortë.
Shmangni ushqimet dhe pijet që stimulojnë sistemin nervor: djegëse, i kripur, snacks turshi. Është e nevojshme për të eliminuar plotësisht alkool!
Agjërimi i plotë nuk është i rekomanduar.
.Nëse kombinimi i përdhes trashje duhet të kufizojë kalorive nëpërmjet furrë, karbohidratet neto (ëmbëlsirat), drithëra dhe yndyrna.
Gjithashtu, kur sëmundja rekomanduar sportive. Për shembull, në këmbë ndihmon në forcimin e sistemit nervor dhe për të përmirësuar metabolizmin. Megjithatë, gjatë acarimin nuk duhet të bëjë ndonjë lëvizje të papritur.

Ne nuk e rekomandojmë veshur ashpërsia, këmbë të zgjatur, descents të shpeshta dhe të ngjitet në shkallët, duke ecur pa ndërprerje.