Doza ditore e algave jodit


Leshterikët ose leshterik - alga njohur rritet në të gjitha oqeanet e botës. Ajo ka një shije të veçantë dhe përmbajtje të lartë të jodit. Ajo është përdorur gjerësisht në mjekësi. Përfitimet e alga deti i njohur që nga kohërat e lashta dhe sot ajo është përdorur nga mjekët dhe farmacistët. Rëndësia e alga deti është rritur pas ngjarjeve në Çernobilit AU, si dhe rritur ndjeshëm mungesa e jodit dhe rasteve të kancerit tiroide. Leshterikët është një burim natyror i jodit. Unë kam njohur gjatë se futje e përditshme të jodit alga deti - dëshmia më e mirë e asaj.


Që nga kohët e lashta, probleme tiroide shqetësuar shkencëtarët dhe mjekët. Ata arritën në përfundimin se ndikimi tiroide e rëndësishme për të punuar të gjithë trupin. Shumë më vonë, studiuesit gjetën se tiroide prodhon një hormon të veçantë në gjak. Ky hormon të veçantë jetike për trupin e njeriut, për të gjitha organet. Për të formuar këtë hormon kërkohet dozë të përditshme të jodit. Asnjë organ nuk konsumojnë jod sa më shumë që të gjëndrës tiroide. Zgjeruar gjëndër tiroide - është shenja e parë e mangësi në dozë të përditshme të jodit. Rritjet gjëndrës tiroide në një përpjekje për të korrigjuar mungesën e hormoneve. Si rezultat i kësaj, forma e qafës.


Është e rëndësishme që të ketë një shpërndarje të përhershëm të këtij hormoni në shumën e kërkuar, pasi ajo është e dobishme për të gjitha sistemet e trupit. Trupi kërkon një dozë të plotë të përditshme të jodit. Njeriu nuk është më një organ ose sistem që konsumon jod si gjëndër tiroide. Në mungesë të jodit në tiroide gjëndër rritet. Ajo përpiqet për të kompensuar mungesën e hormoneve se duke zgjeruar jod përpunimit, dhe për shkak të rritjes së saj. Gjëndër zgjeruar tiroide ndryshon pamjen, shtrembëron qafën. Me mungesa e jodit ne nje doze ditore prej pasurit sëmundjeve të tilla si hypothyroidism, goiter. Simptomat e sëmundjes - është rritur marramendje, dobësi, ethe, depresion. Kërkohet mungesën e jodit dhe hormoneve të nevojshme për gratë shtatzëna, si ata mund të çojë në zhvillimin e parregullt fetusit.


Gjithkush e di se për të ruajtur nivelin e duhur të jodit është e rekomanduar për të përdorur kripë jodizuar. Ky është një përfitim, por në fakt efekti i kripës jodizuar është mjaft i ulët. Problemi është se pika papërpunuar kripë e jod dhe jod kur të nxehtë avullohet tërësisht. Kështu, gjatë përgatitjen e jodit ne kripe mbetet. Kur prova e tillë përmendet produkt natyral organike, e cila përmban një sasi të madhe të jodit lehtësisht të tretshëm - leshterik. Çfarë është jod veçanërisht të vlefshme në alga deti? Shkencëtarët kanë treguar se jod në leshterik gjetur në formë të pastër, por si komponimet nuk prishen nga të gjitha llojet e ndikimeve. Kjo tregon popullaritetin e madhe e alga deti në vendet e zhvilluara. Janë shtuar alga deti kudo, edhe bukë. Ai u bë një hit gatim. Gradualisht, modës për kale detit shkuar, por në sajë të favor të saj ajo nuk zhduket nga tryezat tona.


Përveç efekteve pozitive në tiroide, algave të dobishme për sistemin e tretjes. Një nga pronat e saj - sekretim aftësia e komponimeve të metaleve të rënda. Me veprimet e saj leshterik ngjan qymyr. Kantier lidhet toksina në traktin gastrointestinal dhe heq ato nga trupi. Ky funksion tregon praninë e alga deti alginate dhe kripërat e acidit alginic. Këto substanca nuk treten në stomak dhe bymehet traktin gastrointestinal. Korrigjuar sistemi i tretjes është i pamundur pa lëvizshmëri normale të zorrëve. Një normalizimi leshterik i peristaltikės prona në përdorimin e tij të rregullt. Mjekët, nutritionists këshilluar me forcë laminaria përfshijnë në dietën e njerëzve që hanë yndyrore, ushqime të lartë kalori.


Përveç kësaj, përdorimi sistematik i alga deti ul kolesterolin dhe parandalon atherosclerosis. Kolesterol është gjithashtu e nevojshme për organizmin, por të tepërt të çon në çrregullimet e sistemit kardiovaskular. "Bad" kolesterolit mbush muret e enëve, duke shkaktuar formimin pllakatë dhe enët e gjakut bllokuar. Dhe rezultati është një mpiksje - një sëmundje shumë të rrezikshme. Nëse mpiksje shkëputet - kjo goditje vullnet, ishemi, të cilat shpesh përfundojnë në vdekje. Në alga deti përmban sterin që lidh "i keq" kolesterolit dhe heq atë. Ndonjëherë komponimet jod i holluar pllakë aterosklerotike.


Gjithashtu, alga deti përmban shumë hekur. Si pasojë, alga deti është i përfshirë në hematopoiesis. Kantier rrit hemoglobinës në gjak, duke rritur rritjen e qelizave të shëndetshme të gjakut të kuqe. Që nga ajo është e algave në rritje në det dhe, rrjedhimisht, ajo thith ushqyesve nga uji i detit, i cili përmban pothuajse të gjithë tabelën periodike. Dhe nuk ka asgjë për t'u habitur në faktin se leshterik përmban jod, magnez, molibden, mangan, fosfor, kalcium, klor, silic, kalium, Vanadium, natriumi, kobalt, nikel, hekur, squfur, zink, Titanium, alumini, bromine, bor dhe shumë të tjerë.


Së fundi, një mizë e vogël në vaj. Siç e kemi gjetur se leshterik përfshin të gjitha elementet, si një sfungjer, është e rëndësishme të dini se ku ishte mbledhur alga deti. Ju nuk mund të mbledhë pranë ndërmarrjeve industriale, rrugët e transportit detar. Gjithmonë tsikavtesya ku ishte mbledhur alga deti, certifikatat e testimit dhe të kontrollit të kalimit. Për të kompensuar mungesa e jodit njeri të mjaftueshme (në ato rajone ku ka një mungesë të jodit në ujë) për çdo ditë për të ngrënë rreth 30-40 gram alga deti. Kantier - mjet i mirë për parandalimin dhe trajtimin e mangësi dhe tiroide sëmundje të jodit.