Çfarë është mjaltë gjemba deve


Ne të gjithë dashuri mjaltë, jo vetëm për shkak se ajo e shijshme, por edhe për shkak se ajo është e dobishme, si çdo fëmijë e di. Ka shumë të produkteve të mjaltit, secila prej të cilave është i njohur për vetitë e saj shëruese unike, aromë dhe shije të pakrahasueshme. Nga rruga, ndoshta, nuk dihet sa faktin se mjalti është ende produkt të ulët kalori. Sigurisht, gjithçka varet nga klasa zgjedhur, por ende. Për shembull, në "dietë" mjaltë përmban ajo merr vetëm 206 kalori. Dhe pastaj vetëm 100 gram, dhe ju skushaete 1 lugë çaji cookies dhe gjithçka. Ajo rezulton se vetëm 1 -3 gram shkon në trupin tuaj, atë në kalori më pak dhe sheqer, dhe dobia maksimale dhe shëndetin!


Nëse ju e konsideroni veten një ekspert në prodhimet e mjaltit, atëherë më thoni, A jeni në dijeni të një shumëllojshmëri të mjaltit, e cila është bërë nga ferrat deve? Së pari dëgjuar për këtë mjaltë magjike? Por nuk ka asgjë magjike, në të vërtetë. Kjo është një mjaltë shumë kalori, e shijshme dhe flavorful, por për shkak se jo të gjithë mund ta përballojë atë dhe janë shumë të rralla në raftet në dyqan, kështu një risi. Çfarë është mjaltë gjemba deve? Për të ngrënë atë me çaj? Kjo sigurisht që është e vërtetë, por ka prona të tilla që jo të gjithë e di. Ndoshta ju nuk do të ballafaqohet me mjaltë, por ajo papritmas zhvilloi një takim përshëndetës dhe pastaj ju mund të nxjerr në njohuritë e tij të mjaltit bërë nga ferrat deve dhe ju them se ai është i pajisur me cilësitë medicinale.


Së pari, që do të thotë në lidhje me atë mjaltë - kjo është i pakrahasueshëm në të gjithë. Për këtë arsye, ajo është një produkt i rrallë dhe shumë të vlefshme. Shih procesin e prodhimit dhe ndoshta mund të provoni një lugë çaji në Kirgistan-shtëpi gjemba deve mjaltë. Por jo vetëm në këtë vend, por edhe në afërsi të saj vende - fqinjët.

Së dyti, ky mjaltë ka një aromë të këndshme të ëmbël, shije të fortë, e cila i jep një kënaqësi të vërtetë dhe duhet t'u pëlqej të gjithëve tasters.

Tani ajo është e nevojshme të marrin në konsideratë nëse mjaltit në shërimin e zonës, e bërë nga gjembat deve, dhe në përgjithësi ajo është përdorur në mjekësi? Në të vërtetë, ky lloj i mjaltit kombinon shërbimeve të produkteve të mjaltit. Ne mund të themi se gjemba deve mjaltë - kjo mbretëri mbret mjaltë. Pra, nëse papritmas prybolelo fyt që vetëm të hahet një lugë të këtij produkti të çmuar, ju menjëherë mund të harrojmë për siklet. Nëse vuajtur papritmas gulçim, zë shkuar, kohë të gjatë nuk e ka ndihmuar me dhimbje të rënda të fytit, pastaj përsëri, mjaltë do të jetë asistent tuaj më të mirë dhe mjeku. Për ata të cilët shpesh janë të përfshirë në sport, përdoret për aktivitet fizik, të cilët kanë dhimbje në nyje, muskuj, i aftë me gjemba deve mjaltë. Ky ilaç shëron reumatizmi e Kirgistanit, dhimbje të nervit shiatik dhe njoftime të depozitave kripë. Ata që ngre ndjenjën e rëndësisë njohur e shurdhim në shpinë, ndjesi shpimi gjilpërash pakëndshme, paaftësia për të funksionuar normalisht. Në mënyrë që të shërohen shpejt, ne përdorim ointments, gels, serums, shpesh vizitoni mjekun, dhe pas blerë një shumë të drogës. Në rastet më të rënda, injeksione janë të nevojshme. Por pse të shpenzojnë të gjitha këto, nëse ka të tillë një mjet i mrekullueshëm, mjaltë? Në qoftë se ne nuk mund të blejnë mjaltë, të cilat ne jemi tani duke konsideruar, ajo është e mjaftueshme për të gatuar balsam tuaj shërimin nga varietetet e mjaltë, e cila është në shtëpi. Ose ju mund të blejnë në dyqane.


Zonat jugore të Kazakistanit është e ndotura fjalë për fjalë me këtë bimë - gjemb deve dhe bletët shumë i lumtur të vizituar këtë vend qiellor për të mbledhur nektar nga bimët. Pas këtyre "workaholics" janë duke u përgatitur mjaltë, bletarëve janë duke kryer një detyrë - për të mbledhur mjaltë dhe të japë atë për njerëzit në nevojë për fuqinë e tij shëruese.

Ka karakteristika të këtij mjaltë - të verdhë apo të lehta të verdhë, kristalizimi formuar shpejt një precipitat të bardhë. Shumica e shkurre deve gjembave - jo të lartë, megjithatë, dhe të ketë lule me gjemba vjollcë për këshilla. Kur kjo mjaltë është shitur në tregje të lira, është e vështirë të besohet se ajo është me të vërtetë e njëjta lloj mjaltë, e cila kushtoi shumë traktate në lidhje me përfitimet dhe shije. Gjëja kryesore - nuk e bëjnë një gabim, përndryshe ajo do të jetë shumë zhgënjyese, nëse në vend të shërimit mjaltë, rrallë është tërheqja e Kirgistanit, ju thjeshtë blej mjaltë të përzier me ujë. Askush nuk dëshiron të overpay, por sidomos nuk duan të shpenzojnë para për të bërë mjaltë nga komponentët artificiale.


Rastësisht, bletët ditë janë të gatshëm të ofrojnë rreth 4 kilogramë nektar. Në qoftë se ju numërimin e anëtarëve të familjes një zgjua, ju mund të imagjinojmë se çfarë afërsisht një ditë ky numër rritet në 20 kg dhe më shumë. Kjo shumëllojshmëri e mjaltit kërkon që çdo person, por për fat të keq, për shkak se çmimi i saj nuk është gjithmonë në dispozicion. Dhe kjo do të ishte mirë që të dini tjetër për ju është një mjet i mrekullueshëm për qetësimin dhe relaksuese. Po, mos u habitni gjemba deve mjaltë përkryer heq disponimin negativ uplifting dhe përballimin me depresionin. Ka shumë të pasura me vitamina, elementët gjurmë dhe minerale që ndikojnë pozitivisht në trupin e njeriut. Ajo kontribuon për të rritur mbrojtjen e trupit, dmth, imunitet, rregullon funksionimin e duhur të traktit digjestiv dhe të përballen me sëmundjet gjinekologjike, të dy gratë dhe burrat. Për shkak se ky mjaltë ka një alergjeniteti ulët, ju mund të merrni të dy fëmijët dhe të rriturit, dhe gratë shtatzëna dhe të vjetër. Në mëngjes e vështirë në kohë për të marrë deri dhe të konfiguruar në punë. Tani ne mund të harrojmë për këtë, sepse deveja mjaltë gjemb në gjendje të shpejt të siguruar energji për gjithë ditën!Blues Vjeshtë zyyazytsi ftohjet dhe gripit në përgjithësi nuk do t'ju shqetësojë në qoftë se ju të marrë parasysh se nevojat mjekësore të çdo familje. Ai - një burim i fuqisë, qëndrim të shkëlqyer, mekanizëm i shkëlqyer për rregullimin e të gjitha proceset metabolike në trup. Nëse ju doni të bëni një dhuratë të bukur - nuk mendoj se vendim - ferrat deve mjaltë!

Të qëndrojnë të shëndetshme!