Ushqimi duhet të emërojë mjek dieteJeta jonë në njëqind vitet e fundit ka pësuar ndryshime të mëdha, ndryshime shumë serioze nënshtruar ushqimet që hamë. Ne konsumojnë një sasi të madhe të "shtesave" dhe duhet të besojnë çdo fjalë prodhuesit që të gjithë "a" shtohet në mish natyrore dhe qumësht - vetëm për të përcjellë tek ne substancat më të dobishme.
Ku dikur njerëzit vijnë te mjeku në qoftë se ata kishin për të hequr një dhëmb apo ata zabolilo zemrën, tani ne do të shkojmë te mjeku dhe ai na ndihmoi të mbajtur të shëndetshëm me një dietë të zgjedhur posaçërisht, ose të humbasin peshë (shtim në peshë) duke përdorur një tjetër individ krahasohen vakt qark.


Ngadalë por me siguri dietist është një nga mjekë specialistë, të cilat çdo njeri vetë-respektuar listat shtimin e detyrueshëm të "tim". Së bashku me berber tij, dentist, urolog (a gjinekolog) narcologist, trajner palestër dhe beautician duhet tani kanë dietës "e tyre".
Pse i referohen një dietës?
Këtu tani tingëllojë pyetje mjaft e përshtatshme është: pse? Pse unë duhet të kontaktoni një mjek diete?
Përgjigja e thjeshtë është për të vetëm të qëndrojnë të shëndetshme, të pakta, të bukur, i gëzueshëm dhe kështu fun - shumë, shumë vite.


Çka e shkakton njerëzit që të kthehet në dietës?

Shumë shpesh - sëmundja dhe nevojën për të përmirësuar shëndetin nëpërmjet bilancit të zgjedhur të saktë të proteinave, yndyrave, karbohidrateve, minerale dhe vitamina.
Atletët shpesh kanë nevojë për dietë të zgjedhur posaçërisht për të mos fituar peshë për të fituar në masë të muskujve shpejt për të humbur një kilogram pak para konkurrencës
Njerëzit të cilët janë të trashë ose kanë probleme shëndetësore apo pamjen për shkak të peshë të tepërt, janë gjithashtu një takim me dietës.
Por gjithnjë e dietës për të kthyer njerëzit plotësisht të shëndetshme që nuk kanë probleme me dhëmbët dhe stomak, nuk vuajnë nga hipertensioni apo mbipeshë. Vetëm për aq kohë sa ata duan të mbajnë shëndetin e tyre deri të shënojë dhe të shijshme për të ngrënë pa frikë për atë që nesër nuk mund ta përballojë atë "shijshme" lejuar.


Çfarë është "mbipeshë"?

Njerëzit pakënaqur me peshën e tyre - përqindja më e madhe e pacientëve dietës. Dhe jo gjithmonë vjen me mbipeshë, trashje, reale apo imagjinare, ndonjëherë pacientët vijnë në pritje, anorexic holluar, për t'i ndihmuar ata për të "hedhur jashtë një kilogram pak" (nganjëherë kanë tendencë për të humbur peshë 46 kg, me një rritje në peshë prej 48 176).
Si dietist pret peshë normale për çdo pacient? Për shkak se ajo nuk përdor standarde 90-60-90 apo peshën e 56 kg për të gjithë.

Detyra e parë dietës - për të identifikuar peshën ideale për çdo pacient dhe pastaj të vendosë në bazë të shqyrtimit të historisë suaj mjekësore dhe gjetjet e ekspertëve mjekësor - nëse do të luftojë për çfarëdo qoftë ajo ishte ideale dhe forca është trupi juaj.

Shqyrtimi i dietës

Dietës kryen një studim të plotë për të ju bëjë një plan individual të hahet, bazuar në stilin e jetës tuaj të ardhshëm.
Për të filluar shqyrton përbërjen e trupit të pacientit: përqindja e muskujve dhe ind dhjamor, funksionin normal të veshkave - ruajtja e ujit ndikon pesha është përcaktuar se cili lloj pacienti ka kockë, e vështirë apo e lehtë.

Një test i sistemit endokrin, çrregullime metabolike në trup.
Ai përbëhet zakonet hahet portret, preferencat apo pacientin. Për të arritur këtë:
testimi kompjuter për të identifikuar shprehitë ushqimore: fara luledielli nduk, hani dy çokollata në mes të mëngjes, drekë dhe darkë, të ketë një çift të pints në frontin e TV
diagnostifikimi psikologjike do të ndihmojë në përcaktimin jo i formuar ose mbipeshë thjesht zakoni i "bllokim" probleme apo plotesine juaj nuk është i lidhur me varëshme, dhe pacienti është në depresion, ai ka nevojë për të rregulluar ushqimin gjithashtu konsideruar depresionin.

Kështu, informacioni është mbledhur dhe përpunuar, përcaktuar peshën tuaj personale ideale, gjenden anomalitë të shkaktojë, trauma psikologjike, zakon familja, hormonale Vetëm në diagnozën dhe të gjejnë një mënyrë për të ndikuar në trajtim.

Dietë juaj personal

Kush emëron dietë? Një mjek diete profesional. Pas analizimit të gjitha të dhënat e mbledhura, dietist do t'ju japë një udhëzues multi për veprim, duke gjetur se përmban rekomandime të hollësishme të shëndetshme (vetëm për atë person) ushqim. Ky përfundim është pikturuar në detaje një dietë të ekuilibruar që ofron frekuencën dhe numrin e ngrënies, përbërjen e produkteve që janë me vlerë të ligët dhe të cilat duhet të shmanget. Ky plan duhet t'i përmbahen disa muaj, dhe nëse diçka nuk i përshtaten, ju duhet të ri-aplikojë te mjeku për të rregulluar, për shembull, dozen ose frekuenca e marrjes së një produkti apo produkteve. Ju gjithmonë mund të gjeni se çfarë është e nevojshme për të zëvendësuar një burim të veçantë të proteinave apo karbohidrateve për funksionimin normal të çdo organizmi.

Mjeku mund të konsiderojë të nevojshme për të përshkruajnë pilula për të përmirësuar metabolizmin ose thithjen e kalorive.
Dhe edhe në qoftë se ju keni zgjedhur dietë të kënaqur plotësisht, ju duhet ende të paktën një herë në vit për t'u konsultuar me dietist tuaj - çdo gjë shkon si duhet?