Të ndihmojë me dhimbje koke festive


Askush nuk ka vendosur një objektiv për të pirë shumë, por ndonjëherë ka festat. Mbani këto këshilla të dobishëm për parandalimin hangover dhe luftuar këtë gjendje të dhimbshme.


Parandalimi Hangover


E di se në qoftë se ju do të pini më shumë se një servings disa të alkoolit, ju duhet të paguani për burimet e trupit nuk është projektuar për t'i bërë ballë konsumit të tepërt të alkoolit dhe ditën tjetër ndjehen mirë. Por edhe në rastin më të "tmerrshme", ka disa gjëra që mund të ju ndihmojë të parandaluar një gjellë e mbetur në të gjitha, ose të paktën të marrë atë nën kontroll.
Mos pini në të gjitha, ose të paktën të përpiqen për të pirë më pak


Në vend të kësaj jepni vetes qasje të pakufizuar në varg bar, kufizojnë veten një ose dy kokteje. Pini ngadalë dhe nuk përpiqen për të pirë më shumë se një pije në orë. Kjo periudhë kohore lejon kohë trupit metabolizmin e alkoolit. Përveç kësaj, një pije nuk do të thotë një filxhan çaj jeshil. Ne jemi duke folur për birrë, gotë verë ose një shërbejnë pije alkoolike.


Pini shumë ujë


Që alkoolit çon në dehidratim, fillojnë dhe mbarojnë partinë e tyre me ujë të bollshëm, dhe çdo xhami pijeve pjesë uravnoveshyvayte e ujit. Këshilla e thjeshtë është për të rregulluar çdo pije alkoolike një ose dy gota ujë, ndërsa ju jeni në një parti.
Mos pini me stomak bosh


Prania e ushqimit në stomak ndihmon holluar përqëndrimin e alkoolit. Hani atë që ju pëlqen, duke u fokusuar në karbohidratet komplekse.


Të jetë i zgjedhur në atë që ju pini


Nëse është e mundur, të qëndrojnë larg nga pijet me sheqer dhe të gazuara, si ato të përshpejtojnë absorbimin e alkoolit në gjak. Preferojnë pije me alkool të ulët, të tilla si birrë ose vodka ulët kalori. Pije pije transparente apo slabookrashennye: alkool errët të tilla si Bourbon ose verë e kuqe përmban më shumë përbërës që kontribuojnë për dhimbje koke.Nëse kjo është shumë vonë për të marrë masa parandaluese


Nëse e vjetër duke thënë se "çdo gjë duhet të jetë në moderim" ishte injoruar, zgjedhje të drejtë e ushqimit për ditë mund të jetë shpëtimi juaj. Edhe në qoftë se sanduiç yndyrshëm për mëngjes - kjo e fundit, çfarë do të ju pëlqen, hani atë: ushqimi kontribuon në largimin e alkoolit nga trupi.
Pasi të keni ngrënë, zahystytesya dhimbje koke duke përdorur drogë, mbi banak, të tilla si ibuprofen. Shmangni duke marrë qetësues, ju lutem përmbajnë Acetaminophen, të tilla si Tylenol, pasi ato mund të shkaktojnë dëmtim të mëlçisë. A nuk e refuzojnë një filxhan kafe ose mjete të tjera tonik - ajo ndihmon në parandalimin e dhimbje koke detyruar hangover.Dehidratim


Ju duhet të rivendosur ekuilibrin normal të ujit. Fytin tuaj dhe goja e tharë për shkak të dehidrimit të shkaktuara nga pronat diuretik të alkoolit. Dehidratim gjithashtu ndikon muskujt, duke shkaktuar ato ndjenjat e dobësisë. Pini shumë ujë dhe elektroliteve humbur nivelin e mbushur, duke përdorur ujë me sheqer pak apo ujë mineral jo të gazuara.


Dispepsi


Alkoolit të tepruar irriton rreshtim stomak, duke shkaktuar vjellje, probleme të tretjes apo, në rastet më të rënda - të vjella. Filloni me Alka ujë mineral dhe hani ushqime të lehta dhe lehtësisht të tretshëm të tilla si banane, biskota saltine ose supë.Nervozizëm dhe lodhje


Që të mëlçisë punon për ngarkesë të tepruar, duke u përpjekur për të asimiluar alkool, ju mund të ndjeni simptomat e sheqerit në gjak të ulët. Kjo mund të shkaktojë nervozizëm tuaj dhe sjellje sipas qejfit. Ndërsa shumica ushqime mund të ndihmojë në rivendosjen e sheqerit normal të gjakut në trup, zgjidhja më e mirë do të ishte produkte që përmbajnë fruktozë, e cila është në gjendje të përshpejtojë aftësinë e trupit për të metabolize alkool. Hidh në një gotë të madhe me lëng portokalli ose të përgatisë një fruta apo agrume lëng të freskët.Ushtrimi më e mirë për lehtësimin e një gjellë e mbetur


Para se të filloni workouts tuaj tradicionale të tilla si orë çiklizmit, ju duhet të mendojnë dy herë. Veten ushtrime nuk janë të efektshme kundër hangovers.
Vërtetuar se rritja e endorphins në gjak, e cila rrit pas ushtrimit, mund të përballoj dhimbjen (megjithëse shkurtimisht). Por dehidratim që e shoqëron ushtrim, mund të përkeqësohet simptomat. Merrni shënim sa keq ju mendoni, dhe në qoftë se ju nuk mund të lëvizin ose të kaloni stërvitje, preferojnë stërvitje kardio apo të ripërtëritshme yoga. Por në fakt, e vetmja gjë që trupi juaj ka nevojë tani - një pushim.

Alkooli ndikon negativisht në cilësinë e gjumit - strays hipofizë nga ritmin njohur dhe liron hormonet e gabuara që rregullojnë gjumin. Sistemi nervor qendror gjithashtu bëhet perevozbuzhdennoy, duke shkaktuar që rrit ndjeshmërinë ndaj dritës, tingujve dhe kontakt. E gjithë kjo do të thotë që ju të merrni me cilësi të fle një natë të mirë. Nëse hangover juaj është me të vërtetë e vështirë, nuk përpiqet ndjenja fajtor për të pasur rregulluar një ditë pushimi - çlodhur pak dhe për të marrë disa fle.