Shëndeti dhe ujë vzayemopovyazani


Uji nuk ka tërhequr vëmendjen e të tillë të lartë nga publiku si çaj jeshil, antioksidantë apo ndonjë dietë të çuditshme. Por, megjithatë, ajo luan një rol të madh në jetën tonë të përditshme dhe shëndetin e trupit.
Organet tona përbëhet nga uji me rreth 60%, dhe secili sistem kërkon një lëng të trupit. Kjo është arsyeja pse uji është i rëndësishëm për lëkurë të shëndetshme, flokët dhe thonjtë, si dhe vepron rregullator i temperaturës trupore, norma e zemrës dhe presionin e gjakut.
Gjithçka që ne e konsiderojmë të papërsosur - zvogëlimin lodhje apo sportive aktivitetet - mungesa e hidratimit. Por problemi është zgjidhur lehtë. Të gjithë ju duhet të bëni - gjatë ditës për të pirë shumë lëngje dhe hani supave dhe salads perime.
Frutat, perimet dhe burime të tjera të lëngjeve


Furnizuesi i shkëlqyer i lëngjeve në trup është fryt. Për shembull, shalqi, i cili përbëhet nga 90% ujë, zënë vendin e parë në listë. Portokall, grejpfrut dhe pjepër, duke përfshirë misk dhe Muscat, ndiqni atë në këmbë të tij.
Perimet nuk janë ngopur si me ujë si fruta, gjithashtu janë një burim i pasur me lëndë ushqyese-lëngshme. Këto përfshijnë: selino, tranguj, domate, speca jeshile dhe marule.

Furnizuesi fshehur e ujit në trup është ushqime dietë, duke përfshirë bollgur, kos dhe supë. Përveç kësaj, një mënyrë e mirë për të "furnizohem" magjike është përdorimi i qumështit të lëngshme. Next në listë janë sode (edhe dietë), lëngje dhe pije sportive. Reduktuar përmbajtjen e sheqerit në to do të ndihmojë hollim me ujë.

Kafja dhe çaji duhet të jetë e shënuar në listën tuaj, por miti se ata janë dehidratim shkaku, jo të pabazuara, për shkak se ata kanë kryer një efekt diuretik nuk zëvendësojë rrjedhjen lëngjeve në trup.
Por alkoolit - obezvozhyvayuschyy faktor i fortë, ajo është e rekomanduar për të kufizuar përdorimin e saj të holluar ose pirë ujë në një raport prej 1: 1. Për ata shije të pakëndshme të ujit të thjeshtë, të shtoni limon ose inkurajuar që të përpiqen për të krijuar koktej tyre, të tilla si një shurup me raspberries dhe sprigs nenexhik.Sa ujë duhet të konsumohen çdo ditë?


Prindërit duhet të bëni të sigurtë që fëmijët e tyre të marrin një sasi të mjaftueshme të lëngjeve gjatë ditës. Për shembull, Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon dhënien e fëmijëve ujë para se të trajnimit dhe periodikisht gjatë gjithë kohëzgjatjes së aktivitetit fizik.
Kështu, gjatë ushtrimit 9 - Fëmija 12-vjeçari ka nevojë për rreth 90-240 ml ujë çdo 20 minuta, adoleshent - 1-15 litra. Për atletët kanë masat e tyre kundër dehidratim, 500 ml lëng në orë në punësim, 120-240 ml - çdo 15 minuta gjatë klasës dhe 500 ml - një orë pas orëve. Megjithatë, shuma mund të ndryshojnë në varësi të asimilimit individ, temperaturën e trupit dhe aktivitetit lloji. Për shembull, notar humb shumë ujë, kështu që duhet të pini më shumë.Si të dini se në qoftë se trupi juaj ujë të mjaftueshëm?


Një tregues i rëndësishëm është ngjyra e urinës dhe frekuencën e urinimit. Për shembull, nëse një person shkon në tualet çdo 2 - 4 orë, dhe urina me ngjyrë pak, kjo tregon se niveli i lëngjeve në trup është i mjaftueshëm. Në qoftë se nevoja për të urinoj nuk ndodh, për shembull, 08:00-16:00, duke treguar dehidratim.
Në shenjat e tjera të mungesës së ujit në trup mund të jetë lodhja apo dobësi, ndryshimet e shpeshta të humorit ose dhimbje koke që për shkak të faktit që shkakton dehidratim rritur stresin e zemrës gjatë qarkullimit normal. Për të shmangur këtë situatë, është e rekomandueshme që të mbani një ditar, i cili do të jetë i regjistruar numrin e lëngshme dehur.

Pini ujë dhe të qëndrojnë në gjendje të mirë!