Dietë të shëndetshme rrezik 11 zëvendëson zakonshëm


Pothuajse të gjitha rekomandimet moderne për ushqim të shëndetshëm janë të këshilluar që të kufizojnë karbohidratet, sidomos rafinuar. Në të njëjtën kohë, duke hequr disa ushqime nga dieta duhet të sigurojë një zëvendësim. Por mund të zëvendësojë sanduiçe të përbashkëta, makarona, pica, patate? Ajo rezulton që mundeni. Ekspertët zgjedhur 11 receta, duke përfshirë enët e përgatitura dhe të dhëna për të provuar tifozët e zjarrtë të pica, makarona, sanduiçe dhe patate pure. Ajo doli shumë enët e shijshme, dhe madje edhe për t'u habitur që ata nuk gjithmonë të hani një shumë të karbohidrateve bosh në vend të ushqimeve konvencionale.Pancakes patate
Zëvendësim: Kungull në vend të patateve
Tavernë për shije si patate, por përmbajtja e karbohidrateve pak në kohë. Rub kungull i njomë integruar, shtoni vezë të specifikojë pancakes dhe të skuqura në vaj ulliri.


Pure


Zëvendësim: Lulelakër në vend të patateve
Vlim lulelakër të freskëta ose të ngrira ose të gatuaj atë në mikrovalë. Shtoni vaj ose përhapjen, bluaj në blender ose pure. Sezonin me kripe dhe piper për shije, dhe keni ardhur pjatë, sinqerisht, nuk i jep patate pure zakonshme. Për t'u bërë edhe më e shijshme duke shtuar hudhër pjekur, djathë ose salcë kosi.Lasagna


Zëvendësim: Feta kungull i njomë në vend të fletëve të testit
Pritini katër ose pesë kungull i njomë gjati në feta trashësinë e dy centimetra. Vënë ato pak herbs italiane, e vënë në një shtresë të vetme në një fletë pjekje me shtresë jo-ngjit dhe vendin në një preheated 220 ° C furrë për 20 minuta. Jo perederzhyte - ata duhet të jenë të fortë, por jo crispy. Pastaj gatuaj si lasagna zakonshme, duke paraqitur shtresat e mishit ose perimeve toppings dhe derdhje salcë e tyre, por në vend të fletëve të testit të ndajnë një nga një shtresë e feta kungull i njomë.
Spageti


Zëvendësim: Prerë kungull i njomë në vend të petë makarona
Kungull sikur projektuar posaçërisht si boshllëqet për spageti. Të gjithë ju duhet të bëni njeri - prerë fruta në gjysmë dhe për të hequr fara. Pastaj çdo gjysmë në një pjatë të shkurtuar, shtoni një filxhan çerek e ujit, kuzhinier në mikrovalë furrë për 10 minuta ose derisa kungull i njomë është e tenderit. Get, cool, lugë hiqni strip "spageti" salcë kalitur domate dhe djathë.


Cheesecakes


Zëvendësim: Bollgur në vend të miellit

Mix një gjysmë gotë me bollgur, sa më shumë ose më shumë djathë, dy vezë, shtoni kanellë, vanilje, arrëmyshk. Mix në një blender deri qetë. Piqem cheesecakes si zakonisht.


Makarona dhe djathë


Zëvendësim: Prerë perimet në vend të makarona
Edhe një pjatë të shpejtë - makarona dhe djathë - ju mund të bëni dietë qoftë se ju përdorni gjysmën e shumës normale të makarona dhe shtoni disa gota përzierje të ngrirë perime.


Sallatë me petë


Zëvendësim: Një përzierje e perimeve ose fasule në vend të gjysmë vermiçeli

E njëjta ide si në rastin e makarona dhe djathë, por këtu do të jetë fasule veçanërisht e bukur me ngjyrë, domate, vezë të ziera fort, pule, proshutë, ton. Kjo sallatë - bazë, ju mund të plotësoni pothuajse asgjë, salcë djathi, majonezë, lëng gëlqere dhe madje edhe feta avokado.


Patate të skuqura me shije djathi


Zëvendësim: Low-yndyrë strips djathë në vend të patate të skuqura
Merrni strips djathë, lëre në feta gjysmë centimetër të trasha, të përhapur në fletë pjekje, duke lënë në mes të 2-3 feta cm. Vendoseni në furrë për 4-5 minuta në 190 ° C deri shkrihet djathi dhe bëhet kafe e artë. Le të ftohtë dhe për të hequr patate të skuqura nga kuvertë.Pica


Zëvendësim: Kërpudha të mëdha në vend bazat për pica
Hiq këmbët, vënë kapak mbi një fletë pjekje greased dhe piqem vajra 5-10 minuta për të pidsoh pak kërpudha. Shto domate salcë, djathë dhe proshutë, apo produkte të tjera për pica. Vendoseni në furrë, prisni derisa djathi shkrihet. Për një shije të këtë gjellë është e njëjtë si pica, por cilësi më të njomë.


Makarona me mish


Zëvendësim: Patëllxhan në vend të makaronave
Në viçi terren është më mirë të mos përzierje makarona dhe patëllxhan copëtuar. Për më tepër, dhe të shpërndaj më shumë "elegant" - interpretimin e moussaka greke në realitetet e kuzhinës sonë. Para se të piqem mishin me patëllxhan, prerë patëllxhan duhet, luledielli, skuqur lehtë në vaj ulliri, pastaj mbushje, patëllxhan, salcë domate, erëza dhe, nëse dëshironi, djathë.Sandwiches


Zëvendësim: Lakra në vend të bukës
Pritini proshutë, mish të zier dhe salcë (të tilla si të ulët-yndyrë majonezë) mund të përfundoi në gjethe lakër. Shumë më pak kalori, më shumë vitamina dhe shije shumë të ngjashme me një sanduiç të rregullt.