Mushkërive shëndetësor ka nevojë për një dietë


Nëse ju keni qenë të diagnostikuar me sëmundje kronike obstruktive të mushkërive (COPD), kërkesat dietë mund të jetë shumë më serioze se të tjerët. Potencialin tuaj të energjisë është e kufizuar, kështu që të përgatisë dhe të hani ushqim të bëhet e vështirë. Ose ju mund të merrni disa lloje të drogës dhe depresioni ndjehen që reduktojnë oreksin.
Megjithatë, të ushqyerit e duhur dhe mbajtjen e një peshë të shëndetshme është veçanërisht e rëndësishme për pacientët me COPD. Pse është kaq e rëndësishme dhe se si ju mund të mbani të shëndetshme, të përshkruara më poshtë.


3 arsye pse një dietë të shëndetshme është e nevojshme në COPD
A e dini se muskujt e frymëmarrjes në njerëzit që vuajnë nga COPD, konsumojnë 10 herë më shumë kalori se sa njerëz të shëndetshëm? Kjo është për shkak se frymëmarrja kërkon shumë më tepër energji.
Nëse vuani nga COPD, dietë të ekuilibruar do të ndihmojë për të përballuar me gjendjen tuaj dhe do të shkaktojë përmirësim në shëndetin. Për të plotësuar futje dietetike janë të paktën tre arsye:
Jeni te kalorive humbur, por ka një peshë të tepërt. Në këtë rast:Rrit yyazytsirnist sëmundjeve infektive;

Ju jeni shumë më shumë gjasa të vuajnë nga lodhje dhe dobësi;
Muskujt që kontrolli frymëmarrjes dobësojë.You trashje. Në këtë rast:
Zemra juaj dhe të lehtë për të punuar më fort;
Trupi juaj ka nevojë për më shumë oksigjen;
Frymëmarrja mund të bëhet më e vështirë, sidomos shtyrjen yndyror përqendruar në bel.Nëse keni COPD, me dietë të pasur me ushqim të shëndetshëm:Ndihmon të mbajë një peshë të shëndetshme;
Ofron trupit energjinë e nevojshme;
Jep kalori të mjaftueshme për të mbajtur të frymëmarrjes dhe të muskujve forcë;

Ajo i ndihmon trupit të luftojë infeksionet duke forcuar sistemin imunitar.Nëse jeni të sëmurë me COPD, ndoshta në dietë të zakonshme do të bëjë disa ndryshime. Por nuk do të përpiqet të ndryshojë tërësisht dietë pa u konsultuar me një dietës kualifikuar ose përfaqësues tjetër të kujdesit shëndetësor. Ai duhet të jetë në gjendje të bëjë një plan të detajuar të hahet në bazë të nevojave individuale.


Ushqimi për COPD


Këtu janë disa rregulla Kur shkon në një dietë për COPDHani më shumë produkte të shëndetshme të tilla si fruta, perime, drithërat, produktet e qumështit dhe proteina. Ushqime të pasura në fibra, veçanërisht e rëndësishme. Ata normalizuar tretje, kontrollin e sheqerit në gjak, uljen e kolesterolit dhe për të ndihmuar të mbajë një peshë të shëndetshme.

Pini më shumë ujë. Ajo jo vetëm që parandalojnë formimin e gazeve nëpërmjet përdorimit të ushqimeve fijor, por edhe razzhyzhyt pështymë që vjen nga mushkëritë më lehtë kollë. Shumica e njerëzve kanë nevojë për 6 deri në 8 gota ujë në ditë. Bisedoni, megjithatë, me mjekun, pasi disa kushte shëndetësore duhet të kufizojë futje fluide.
Zgjidhni pije që përmbajnë kafeinë dhe jo të gazuara. Pritini poshtë në alkool, të cilat mund të paparashikueshme të ndërveprojnë me ilaçe, frymëmarrje të ngadalshme dhe kollitjes komplikojë.

Flisni për produkte specifike. Disa ushqyesve, të tilla si acide omega-3 yndyrore mund të zvogëlojë rrezikun e inflamacion dhe për të përmirësuar funksionimin e mushkërive. Pyesni mjekun tuaj nëse ju mund të rrisë futje tuaj të ushqimeve që përmbajnë substancë.
Shmangni kripë. Salt ruan ujin në trup, e cila e rrit ënjtje. Kjo gjendje mund të marrë frymë më të vështirë. Për të reduktuar futje kripë, të përpiqet për të lexuar etiketat në ushqime dhe zgjidhni ato që përmbajnë më pak se 300 mg kripë për shërbejnë, përdorni erëza pa kripë dhe nuk shtoni kripë gjatë gatimit.

Shmangni ushqimet që shkaktojnë gaz ose bloating. Të gjithë e dinë siklet se si të mbushur me njerëz në stomak. Dhe kjo mund të shkaktojë frymëmarrje të rëndë. Për të reduktuar gazit dhe bloating, të eliminuar nga ushqimet menu të tilla si fasule, brokoli, lakër brukseli, kungull i njomë dhe lulelakër, sodas, skuqur, me erëza, ushqime yndyror.
Tsuraytes ushqime "bosh". Ushqime të tilla junk si patate të skuqura dhe ëmbëlsirat, nuk kanë asnjë vlerë ushqyese.
Nëse keni nevojë për të fituar peshë, zgjidhni ushqimet e lartë me proteina dhe kalori, të tilla si djathë, gjalpë badiava, vezë, qumësht dhe kos. Mos harroni aditivëve të ushqimit që rrisin sasinë e kalorive dhe ushqyesve të marra nga ju çdo ditë.


Ushqimi është e bukur në COPD


Nëse vuani nga vakt COPD mund të duket detyrë bezdisshëm. Për të ndryshuar këtë situatë, ndiqni këto këshilla:
Kursejnë energji:Zgjidhni ushqime që janë të lehtë për t'u përgatitur. Kjo është shumë më e rëndësishme se sa aftësi kuzhinës shkëlqejë.
Kërkoni ndihmë kur gatim. Të angazhohen në procesin e anëtarëve të familjes apo miqve, dhe gjithashtu mund të shikoni në organizimin e ofrimit dreka.
Ngrijë pjesë shtesë dhe gatuaj ato, sidomos kur ju jeni të lodhur.

Vakt kryesor duhet të bëhet në fillim të pasdites, kur ju kanë fuqi të mjaftueshme.Për të marrë frymë më lehtë gjatë vakt:Hani ulur dhe jo shtrirë. Kjo do të parandalojë stresin shtesë në mushkëri;
Në qoftë se ju përdorni një sistem të furnizimit të vazhdueshëm me oksigjen, përdorni kateter tuaj gjatë ushqimit të trupit energji të mjaftueshme për të ngrënë dhe tretje e saj;
Zgjidhni ushqimin që është e lehtë për të bëj;
Hani më shpesh, por më të vogla pjesë;
Pini lëng në fund të darkës, të mos jenë të kënaqur shumë shpejt.
Stimulojnë oreksin tuaj:Mbani ushqime të shëndetshme brenda syve dhe mundësive;
Hani një shumëllojshmëri ushqimesh të shëndetshme, zgjidhni enët e tyre të preferuar;
Krijo një atmosferë të këndshme në dhomë ngrënie, kthehet në muzikën tuaj të preferuar, ndërsa të hahet;
Hani me të tjerët sa herë që ai vetëm menaxhon;
Prohulyuytesya ose të angazhohen në sporte.

Kontrolli peshë në COPD


Për të lehtësuar mbikëqyrjen e peshës së tyre dhe për të mbajtur atë brenda sërë normale, është e rëndësishme që të ndiqni këto rregulla:Peshojnë veten një herë ose dy herë në javë, një frekuencë të veçantë varet nga këshillat e mjekut tuaj. Nëse jeni duke marrë diuretics duhet të peshohen çdo ditë.

Konsultoni mjekun tuaj nëse ju keni humbur ose fituar 700 gram në ditë ose 2 kg në javë.
Ndryshojë dietën tuaj vetëm nën mbikëqyrjen e një profesionist.
Nëse keni nevojë për të humbur peshë, pyesni ushtrime në lidhje të veçanta që mund të forcuar muskujt e gjoksit.