Ku për të filluar ushqime të ndarë


Parimi i ushqimit pjesshëm është për të zvogëluar numrin e kalorive të përdorura. Siç e dimë, më shumë kohë në mes të ngrënies gjatë ditës, aq më shumë është prodhuar në hormonet e trupit tonë që stimulojnë oreksin, dhe si pasojë, më shumë ushqim që ne hamë në rastin e parë.

Kështu, duke reduktuar intervale kohore në mes të ngrënies, këto hormone janë prodhuar në sasi të vogla, duke çuar në humbjen e oreksit. Shkencëtarët kanë zbuluar se trupi i njeriut kërkon uritur për 15-20% më shumë kalori se sa trupi, i cili është në një gjendje të yndyrë. Kjo është përparësi kryesore e pushtetit pjesshëm - reduktuar marrjes të ushqimit dhe mungesë pothuajse të plotë të urisë njerëzore.Ushqyerit pjesshëm është një nga mënyrat më efektive për të humbur peshë. Pra, kjo është dhe ku të fillojë ushqim ndarë? Organizëm uritur që vazhdimisht ka nevojë për ushqim, në rastin e parë do të bëjë "rezervat" në formën e yndyrë folds në ijet dhe bark. Ata hëngrën të njëjtën ushqim shërbeu në mënyrë të vazhdueshme dhe në sasi të vogla, ajo ngadalë transformon trupin në duke menduar se nuk ka nevojë në magazinë. Nëse kjo ushqimi ndahet bëhet një mënyrë të përhershëm të jetës, duke u themeluar në metabolizmin e trupit tonë, aq yndyrë nuk është më e formuar, dhe gradualisht duke u bërë në dispozicion. Përveç kësaj, një rol të rëndësishëm në këtë humbje peshe luan një faktor psikologjik, si njerëz të ditur se çfarë vakt tjetër do të vijë pas 2-3 orësh, nuk do të hani një mëngjes të përzemërt apo drekë për shkak të frikës për të qenë të uritur. Në përgjithësi, në mënyrë jetese e duhur dhe të shëndetshme Aspekti psikologjik luan një rol kryesor.


Pra, ku të fillojë ushqim ndarë? Me këtë parim, futje e ushqimit është shumë e rëndësishme që vlera e energjisë së ushqimeve u ngrënë norma ditore është e nevojshme nga organi për funksionimin normal. Llogarit sasi të drejtën e ushqimit vetëm - jo se ai kapërceu një gotë. Posaçërisht matur ushqimi nuk është e nevojshme, vetëm të hahet me pjata të vogla, ku një sasi të madhe të ushqimit thjesht nuk përshtaten dhe pa aditivëve. Filloni ditën tuaj me një vend nevojitet një mëngjes të përzemërt, e cila është të përbëhet kryesisht nga karbohidratet. Dreka dhe darka duhet të përfshijnë fibra dhe yndyrna. Në përgjithësi, gjatë gjithë ditës, bëjnë tre pranimin e plotë e ushqimit të nxehtë, dhe në mes tyre - për një meze të lehtë. Më shumë nuk hahet mirë, sepse kjo rezulton se ju hani pothuajse vazhdimisht, e cila nuk mund të vërtetë si shumica e njerëzve të cilët punojnë në një zyrë ose punë që kërkon lëvizje të vazhdueshme.


Rastësisht, ushqimi i pjesshëm rostiçeri duhet t'i jepet vëmendje të veçantë. Në asnjë rast nuk do të marrë arra dhe fara, patate të skuqura dhe bare çokollatë, në të cilën shumë yndyrna dhe ngopje zhduket shumë shpejt. Gjithashtu, nuk do të hani ushqim të shpejtë si vakt kryesor apo një rostiçeri.

Ideal për snacking produkte janë fruta të freskëta dhe perime, kos natyral unsweetened, bukë gruri tërë, bukë dhe drithëra ose muesli. Në mënyrë që të procesit djegur dhjamin u zhvillua siç duhet dhe të japë rezultate të mira në dietën e përditshme duhet të përfshijnë acidet yndyrore omega dhe elementët gjurmë dhe vitamina. Ata janë në vaj peshku, vaj ulliri parafinuar, mustardë dhe vaj flaxseed. Përveç kësaj, gjatë ditës ju të marrë shumë ujë. Gjueti për të ndarë ushqim nevojë për një kohë të gjatë për të ndjehen efektin që ka pasur.