Shalqi është e mirë për shëndetin


Shalqi është jo vetëm ëmbëlsi shijshme verës, ajo është shumë e mirë për shëndetin e trupit, dhe për këtë arsye ka të bëjë me të ushqyerit klinike. Ky hulumtim provuar shumë klinika. Një studim i tillë u botua në revistën amerikane, ku lëng shalqi është konsideruar një mjet të besueshëm që ndihmon të rivendosur zemrën dhe muskujt në atletët. Gjithashtu, shalqi përmban enzima që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trupit të njeriut.


Shkëlqyer agjent antioxidant.


Shalqi përbëhet nga lycopene dhe carotenoids (lutein dhe beta-carotene). Journal of Nutrition botoi një artikull që thotë se në qoftë se ju hani rregullisht lëng shalqi mund të rrisë nivelet e antioksidantë që janë reagim mbrojtës i kancerit.Rikthen dhe normalizes presionin.


Amerikan Journal botoi një studim në të cilin është raportuar se pacientët të cilët kanë hipertension dhe predhipertoniya, trashje, përdoret 7 javë ekstrakt shalqi se kishte një lloj L-arginine dhe përmban 6 g L-citrulline, ulur presionin e gjakut dhe përmirësimin e funksionit arterial.


Atherosclerosis zhvillon përmes mosfunksionim endotelial është kur anije nuk mund të zgjerohet plotësisht. Provuar tashmë se shalqi është në gjendje të ngadalësojnë proceset e tilla si duke hapur mundësi të mëdha për ata që dëshirojnë të krijojnë një ilaç që do të jetë parandalimin e arteriosklerozës. Gjithashtu, ajo mund të jetë një ndihmës i mirë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Tani përdorur drogë - statin, të cilat kanë një numër të efekteve anësore dhe mund të shpërthejë muskujve të zemrës.


Shalqi është e dobishme për gjak.


Journal of Nutrition publikoi informacion që rrit shalqi arginine aminoacideve në gjak, ata janë formuar në lëng e shalqi. Ky zbulim është i rëndësishëm në mjekësi, sepse ajo ndihmon për të përballuar me patologji arginine kardiovaskulare. Deri në 30 studime konfirmojnë këtë teori


Shalqi në metabolizmin.


Revista amerikane ka publikuar pronat e dobishme e tortë shalqi, studimet kanë treguar se ajo është një ilaç i besueshëm për obeziteti dhe diabetit, një krizë metabolike. Ata që kryen studimin, tha se këto rezultate janë unike, sepse ato dëshmojnë se mishi i shalqi - një ushqim që duke përdorur arginine luftuar me mosfunksionim vaskulare, normalizes sistemin e enëve të gjakut të zemrës, pastron gjakun.


Vitaminat që përmban shalqi.


Bostana përmbajnë një sasi të madhe të proteinave. Një nga revista e famshme amerikane tha se në qoftë se përdorimi i farave shalqi miell në industrinë ushqimore, pastaj hap shumë mundësi të reja FO shëndetin e njerëzve që vuajnë nga sëmundjet e zemrës, sëmundjet e gjakut, sëmundjet e enëve të gjakut, probleme gastro-intestinale. Pra, hani, sa më shumë që të jetë e mundur është një bimë e dobishme dhe ju nuk do të keni probleme shëndetësore, në të kundërtën, ju do të përmirësojë gjendjen tuaj. Gjithashtu, shalqi është shumë i dobishëm për lëkurën dhe një mjet i madh për humbje peshe. Ka shumë dieta interesante dhe të famshëm shalqi. Ajo pastron veshkat, mochevik luftuar me cystitis dhe sëmundje të tjera të veshkave, largon toksina nga trupi. Prandaj është e rëndësishme që të marrë sa më shumë verë kjo të shijshme dhe më e rëndësishmja, çfarë përfiton ushqimi!


 
R3r3r389.