Hani në shtëpi dhe ndjekin një dietë pa kripë


Për shumë njerëz drekë apo darkë në komunitet - një mënyrë për t'u çlodhur dhe chat me miqtë. Në qoftë se ju ndiqni dietë kripë pa - kjo nuk është një arsye për të braktisur kohë të këndshme, vetëm me kujdes vendin e një qëllim në një restorant. Salt - nuk është vetëm Solonka në tryezë. Ajo është gjithashtu sildenafil natriumi, bikarbonat natriumi (sodë buke Pekarska) dhe monosodium glutamate. Në kuzhinë aziatike është shpesh shtohet msg dhe salcë soje që përmban një shumë të kripës. Por me planifikimin e duhur dhe duke përdorur këshillat tona, ju mund të vazhdojë të gëzojë edhe kufizimin konsum kripë.


Gjërat për të kujtuarUshqim në restorant gjithmonë përmban shumë kripë.
Pothuajse të gjitha restorantet do të jenë të lumtur për të shkuar për t'u takuar ju dhe të përgatisë ushqime me më pak kripë ose jo.
Ushqimi mund të jetë pothuajse pa kripë, por jo më pak e shijshme.Çfarë është një dietë të kripur pa?
Në qoftë se ju ndiqni dietë kripë pa, ju duhet të kufizojë futje tuaj të kripës dhe sodiumit tjetër. Në varësi të gjendjes së mjekun tuaj shëndetësor mund të kufizojnë sasinë e kripës në 2 gram në ditë. Kufizime të tilla mund të jenë problematike për ata që duan për të ngrënë në komunitet për shkak se ushqimi në restorante - është burimi më i madh i kripës në dietën tonë.


Pse është e rëndësishme që të kufizojnë sasinë e kripës kur ju hani jashtë?
Kripë e mban ujin në trup. Kjo mund të çojë në sëmundje të caktuara, të tilla si dështim të zemrës, sëmundje të veshkave ose diçka më keq. Për shembull, në dështim të zemrës kripë shumë në trupin e komplikon edhe më tepër zemrën tashmë të dobët për të kryer procesin e qarkullimit. Lëngjeve të tepërta mund të grumbullohen në mushkëri, e cila e bën të vështirë për të marrë frymë. Fluid mund të grumbullohen në këmbë, këmbët, këmbëve dhe bark. Një konsum i kufizuar kripë do të përmirësojë shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Shmangia futje kripë nëse harchuyeshsya jashtë?
Ajo do të marrë disa përpjekje për të shmangur kripë që ju hani në vende publike, sepse ju mund të vështirë të them se gjellë përmban shumë kripë, duke kërkuar në menu. E gjitha varet nga cila rrugë restorant kuzhinier përbërësit të cilat ata përdorin, sa kripë është shtuar. Këtu janë disa këshilla për të shmangur kripë keni ngrënë në një restorant:Është e këshillueshme që të zgjedhin restorantet ku enët janë të përgatitur për të porositur, në vend të restoranteve të ushqimit të shpejtë dhe institucione që ofrojnë shuplakë.

Shumica e restoranteve të ushqimit të shpejtë të informacionit në dispozicion në përmbajtjen lëndë ushqyese në enët. Ju mund të kërkoni këtë informacion dhe pastaj zgjidhni ushqime të ulët në kripë.
Enët etnike të tilla si aziatike apo meksikan, zakonisht përmbajnë një shumë të kripës. Jo domosdoshmërisht tërësisht vidyazykatysya e këtyre pjatave, thjesht pyesni për të ndihmuar ju zgjidhni vakt me përmbajtje të ulët kripë.
Nëse ju vizitoni disa institucione për drekë apo darkë, provoni atë për pjesën tjetër të ditës për të ngrënë ushqime me përmbajtje të ulët kripë. Kjo ju ndihmon për të mos shkuar përtej normë.
Të mësojnë të gjithë në lidhje me çfarë produkte janë nevojat tuaja dhe të cilat janë të shmangur më të mirë. Për shembull, në 1 lugë gjelle përmban rreth 2000 mg kripë. Më poshtë ne ofrojmë një listë të produkteve të dëmshme dhe të dobishme. Marrin atë me ju në restorant, atëherë ju mund të zëvendësojë ushqim me meny një alternativë më e dobishme.Këshilla për të hahet në një restorant
Ushqime që duhet të shmanget


Është më mirë për të zgjedhur ose të kërkojë
Tymosur, shëruar, mish i kripur, peshk, shpezëFresh pjekur, i zier, i pjekur gjatë një zjarri apo pjek mish të hapur, peshk ose pulave
Proshutë, proshutë, qentë e nxehtë, rulet mishi dhe djathë


Pjekur të freskët në një derri të hapur zjarr, gjeldeti ose pulë
Perime te konservuara


Perime të freskëta steamed, pa kripë shtuar.
Aditivëve: perime turshi, ullinj, ketchup, salcë gurit


Pritini feta kastravec, uthull maltit, ketchup ulët në kripë dhe mustardë
Sauces: sojë, salcë domate, diçka në lëng të vetSalcë soje është i ulët në kripë, vaj ulliri
Salcë për sallatë


Vaj dhe uthull, lëng limoni ose salcë me përmbajtje të ulët kripë
Hahet ushqim të shpejtë: patate të skuqura, pica, tэkos


Simple patate pjekur sandviçësh me pule, i pjekur në skarë
Supave dhe lëngjet e mishit


Sallatat pa dolli, proshutë, djathë, ullinj
Lëng domate ose ndonjë pije që përmban lëng domate (Mary Bloody)


Lëng portokalli dhe lëngje të tjera agrume

Oriz Fried ose oriz me herbs


Rajs, steamed. Aziatikët shpesh shtoni kripë në oriz që të mos pyes.
Makarona me salcë domatesh


Makarona, sbrыznutaya vaj ulliri ose domate të freskëta


Ice krem, sherbet, kos të ngrirë dhe muffins - të gjitha këto produkte përkasin desserts me përmbajtje të ulët të kripës.
Pule, i pjekur në skarë, steamed perime dhe një patate e pjekur - kjo është një alternativë e mirë në qoftë se ju jeni të hahet në një restorant dhe në përputhje dietë kripë pa.