Shëndeti shërimin pronat e lakër


Në Rusi, popullariteti i lakër ushqimit perimeve zë vendin e dytë. Shumë gjithashtu e di se lakër ka veti të ndryshme medicinale dhe shërimit. Kjo perime është e pasur me vitamina dhe minerale. Lakra përmban pothuajse të njëjtën sasi e vitaminës C si frutave agrume, dhe përveç kësaj, vitaminë A, vitaminë B, K, P, PP, acide të tilla si folik, tartronova, pantothenic. Lakra është e pasur në carotene, kalium, hekur, kalcium, fosfor, natrium dhe magnez, fibra dhe shumë ushqyesve.


Është e rëndësishme që thartuar lakër vitaminë C rrit sasinë e lakër të kuqe me të njëjtën për vetitë e saj ushqyese. Sot le të flasim për pronat shëruese shëndetin e lakër.

Lakra, për më tepër, përmban shumë ushqyesve, e cila ka veti shëruese. Para së gjithash, ajo ka efekte të dobishme në traktin gastrointestinal. Fresh lëng lakër heq ulcerat, eliminon dhimbje dhe promovon shërimin. Dhe gjithashtu një efekt pozitiv në gastrit, kolit ulcerative, sëmundjeve të mëlçisë. Për trajtimin e ulcerat gastrike dhe duodenale lakër lëng duhet të merret tre herë në ditë në formën e nxehtësisë për gjysmë ore para ngrënies. Ju duhet të fillojë me një filxhan e gjysmë, gradualisht duke rritur sasinë e lëngut në një gotë të plotë. I gjithë kursi është 40 ditë, edhe pse lehtësim i parë do të jetë e dukshme brenda pak ditësh. Fresh lakër dhe promovon sekretim e toksinave nga trupi, normalizes florën e zorrëve, heq kapsllëk. Megjithatë, nëse ju keni një hyperacidity stomak, nga vidyazykatysya lëng lakër të mirë.


Përveç kësaj, me lëng të freskët lakër mund të reduktojnë ndjeshëm rrezikun për shëndetin e kancerit, veçanërisht kancerin e zorrës së trashë. Ajo përmban një substancë të quajtur indoles, të cilat ndihmojnë për të reduktuar estrogjenit femra hormon, i cili është prodhuar në komponimet e trupit tonë që kontribuojnë në kancer. Konsumi i shpeshtë i rregullt i lakër mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit.

Lakra e mirë për punë dhe sistemit kardiovaskular dhe shëndetin. Për shkak se ajo përmban shumë vitaminë C, flavonoids dhe fibra, lakër në mënyrë të konsiderueshme forcon enët e gjakut, ul kolesterolin, parandalon atherosclerosis. Nutritionists përfshijnë lakër në dietat terapeutike për njerëzit me sëmundje të veshkave dhe traktit urinar, si dhe diabeti dhe trashje. Lakra merr dhimbje të ndryshme dhe bën plagëve efekt anti-inflamator, për shkak të asaj që është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Është e rekomanduar për të vënë gjethe para lakër të plagëve të ndryshme, ulcerat, djegiet. Lë lakër mund të zvogëlojë dhimbjen në artrit, reumatizmi, përdhes.


Për këtë lakër të freskët përfundon duhet të bëhet gjatë natës. Kursi i trajtimit për të marrë efektin e dëshiruar është disa javë. Nëse ju hani vetëm lakër për qëllime mjekësore dhe shëndetësore është më e mirë për të marrë këtë perime të freskëta. Lakra, trajtimi i mbajtur ngrohjes, humb një sasi të konsiderueshme të ushqyesve. Kjo mund të reduktohet me lakër steamed gatim, ky trajtim do të ruajë vitaminë C. Për lëng të freskët e lakër, gjethe feta duhet grij 2 herë, pastaj shtrydh me napë ose përdorni shtrydhëse frutash e perimesh. Kjo 2 kg lakër mund të merrni deri në 1 litër lëng. Përgatitur fllad lëng për të pirë menjëherë dëshirueshme, magazinimit shpejt të fillojë procesin e shpërbërjes së aminoacidet. Lëng të freskët mund të ruhen për më shumë se 2 ditë, edhe në frigorifer, deri në këtë pikë do shkatërrimin e vitaminave. Të lëng lakër nuk ka çuar në prodhimin e gazit në rritje, ajo mund të jetë përzier me lëng të freskët karrota.


Lakra gjithashtu përdoret në mënyrë aktive për qëllime kozmetike, sepse ajo është shumë e rëndësishme për lëkurën dhe flokët. Lakra zbardhues ka veti medicinale, pastron, ushqen dhe tonet e lëkurës dhe e bën atë të butë dhe të qetë, dhe të përdoret si një pjesë e maska ​​fytyrës të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës. Për të bërë një maskë e lë lakër, ata duhet të pres dhe kuzhinier në qumësht deri në slurry. Ajo duhet të jetë e ftohtë dhe të aplikoni në lëkurën e fytyrës dhe qafës. Duke lënë për njëzet minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Nga ana tjetër, djegur me ujë të valë dy gjethe lakër për të zbutur, pastaj njomet ato në vaj perimesh dhe i vënë në fytyrë dhe qafë. Pas 15 minutash, hiqni gjethet, larë zierje e kamomil.


Nëse lëkura është shumë e thatë, ju mund të bëni një maskë me vaj perimesh, vezë e verdhë veze dhe lakër llapa. Përbërësit duhet të jenë të përziera në proporcione të barabarta dhe të aplikoni një shtresë e hollë e përzierje në lëkurë fytyrë. Lënë për 20 minuta dhe del me të larë maskë vetëm ujë të ngrohtë (jo të nxehtë). Nëse lëkura zbehet, ju mund të përgatisë një maskë. Fresh lakër lë duhet të jetë prerë në copa të vogla dhe përzierje e tyre me 14 teaspoons e maja. Hidh përzierje 14 gota lëng molle dhe shtoni një lugë çaji mjaltë të lëngshme. Përzierje dhe të aplikoni në fytyrë. Lini jo më shumë se 20 minuta, pastaj fytyrën e mirë të pastër me një shtupë pambuku.


Nëse ju dëshironi të hiqni spote moshës dhe Freckles, të marrë një leckë të pastër njomet me lëng të freskët lakër, një ngjeshje të vogël dhe të vënë në fytyrë për 10 minuta. Kjo procedurë mund të bëhet në një ditë të gjatë deri sa ju të merrni efektin e dëshiruar zbardhues, por jo më shumë se 30 herë. Lakra është e mirë për qëllime kozmetike, jo vetëm për lëkurën, por edhe flokët. Nëse flokët tuaj është i dobët, këshilla hollë e janarit, do të ndihmojë në forcimin përzierje e tyre me lëng shtrydhur fllad lëng limoni, e lakër dhe spinaq. Kjo përzierje duhet të rubbed në lëkurë e kokës çdo ditë.