Kërpudhat kefir dhe pronat e saj të mrekullueshme


Shumë prej nesh kanë dëgjuar për kërpudha tibetiane qumështit. Ajo është quajtur gjithashtu kërpudhat yogis indian ose kefir kërpudhat. Pra, çfarë është kefir kërpudhat?
Kefir kërpudhat - është një organizëm kompleks i përbërë nga bakteret Acid acetik dhe maja, streptokokeve qumështit dhe shkopinjtë. Së jashtmi kjo ngjan oriz rozmoklyy ose djathë drithëra grimcuar.

Historia kefir kërpudhat është shumë në të kaluarën. Hapi shërimin pronat e kërpudha qumësht murgjit tibetian. Ishin ata të cilët filluan të përdorin vetitë e tij të mrekullueshme, konvertohet qumësht konvencionale terapeutike në produkt.Kërpudhat sekreton enzimat specifike stvorazhyvayuschye kos qumësht të shtetit, përbërjen e tij kimike për pronat se sa kos klasik. Ai përmban shumë vitamina, minerale, bakteret acid acetik, acid folik, proteina, polysaccharides, lactobacilli dobishme dhe alkool.

Kërpudhat kefir dhe pronat e saj të mrekullueshme

Produkti ka një ndikim pozitiv në traktin e tretjes. Ajo shpejt rikthen microflora zorrëve në mënyrë aktive duke shëruar ulcerat të ndryshme, normalizes shqetësime të biliare dhe metabolizmit. Vetëm kos largon komponimet e metaleve të rënda që hyjnë në trup nëpërmjet ajrit të ndotur urban dhe ujë. Kefir kërpudhat heq kripë, joints otlozhyvshuyusya, shkrin dhe heq gurë nga fshikëz e tëmthit dhe veshkat, patogjenëve dhe komponimet e tjera të rrezikshme. Vetëm kërpudhat kefir pengon reaksione alergjike, normalizes kolesterolit në gjak dhe sheqer, redukton inflamacion, përmirëson aktivitetin e aktivitetit të trurit, përmirëson imunitetin, aktivitetit seksual.


Pak njerëz e dinë se paketat e kos përdorura në plagët dhe shkurtime - imponojnë garzë ngjyhet ato në zonat e prekura. Njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis, duke përdorur kërpudha kefir për të ndaluar kufizimin muret e capillaries.

Unë duhet të them se ushqimi ynë zakonshëm - një "i vdekur" ushqim, nuk mund plotësisht peretravytsya në stomak, kështu që vetëm të kalbet në traktin gastrointestinal tonë dhe në këtë mënyrë formon një helm, e cila redukton jetën tonë, duke vrarë brenda. Kefir kërpudha - një lloj eliksir, e cila është në gjendje për të shpëtuar trupin tonë, neutralizon dhe japin këto helme, pa i lejuar ata të jenë të zhytur në gjak, duke helmuar qelizat.


Kefir kërpudhat rrit energjinë, promovon përtëritje, forcimin, pastrimin e trupit.
Dijetarët shumta Studimet kanë treguar se bakteret e dobishme e acidit laktik parandalimin e kancerit - ata nxisin sistemin imunitar për të luftuar qelizat e kancerit. neutralizoj efektet e dëmshme të enzimeve, të cilat janë burimet kryesore të rritjes së qelizave të kancerit në zorrë, jo vetëm që parandalon shfaqjen dhe zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë dhe kancerit të gjirit, por edhe të ndihmojë për të kuruar këto sëmundje të tmerrshme. Sipas mjekëve, konsumi ditor i kërpudhat kefir (400-500 g) është një masë efektive për të parandaluar kancerin!


Kërpudha tibetiane domosdoshme për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Diabetikët duhet të kufizojnë veten për ushqim, një nga ndalesat e mëposhtme në lidhje me sheqer ushqimit. Por shumë pije mund të përfshijnë këtë komponent. Një person mund të pini çaj pa sheqer, ujë soda, megjithatë të kufizuar, çdo person ka tendencë të konsumojnë jo vetëm produkte, por edhe të marrë kënaqësi prej tyre. Sigurisht, kur pi jo vetëm e dobishme, por e shijshme, ajo përmirëson mirëqenien, dhe kjo mund të bëjë pa desserts ëmbël. Kefir kërpudhat përshtatet faturë - dhe kjo është e dobishme dhe e shijshme. Një mungesë e sheqerit në dietë diabetik mbushur me fruktoza - e njëjta substancë gjenden në fruta.


Kefir kërpudhat ndihmon në zvogëlimin ardhurve peshë, si ajo prishet yndyrë, duke i kthyer ato në komponimet e thjeshta përshpejton largimin e produkteve të dëmshme të metabolizmit. E njëjta gjë është e rekomanduar 1-2 herë në javë për të bërë një ditë agjërimi tibetian kefir thjeshtë.
Mrekullia kos është përdorur në kozmetikë, pasi ajo përmirëson flokët dhe lëkurën.

Si për të bërë një kos mrekulli në shtëpi?

Për përgatitjen e produktit që ju nevojitet ose qumësht i pasterizuar dyqan natyrore qumësht 32 ose 25 për qind yndyrë), i shkrirë apo qumësht të zier nuk është i përshtatshëm! 300-500 gram. Hidh qumësht në një plastike ose qelqi enë të pastër, të vënë aty 2 lugë qumësht kërpudha. Cover enë me garzë dhe të vënë në një vend të errët. Pas rreth 2-3 ditë nga një kos kërpudhat. Merrni një kullesë plastike (ene metalike pengon zhvillimin e kërpudhat mund edhe të shkatërrojë atë!) Dhe pije vыcherpayte, ndarë atë nga copa e kërpudha. Ztsidit në një enë të pastër. Duke vënë gunga e mbetura në një kullesë, pije në ujë të rrjedhshëm në temperaturë të dhomës (nëse përdoret në shishe blerë ujë, grumbulluara ujë apo pranverë, ajo rritet më të shpejtë) dhe derdh në një tas, mbuluar me një dozë të re të qumështit.


Mos dyqan kërpudha në frigorifer apo pranë ngrohje, apo pronat e saj të mrekullueshme tretur. Nëse jeni të vijnë në shtëpi për disa ditë, vënë kërpudha në një kavanoz të qumështit, gjysmë-holluar me ujë. Pas mbërritjes, menjëherë ikjen kos, kërpudha dhe pije.
Kërpudha e zakonshme është gjithmonë e bardhë! Nëse ju shihni se ajo do të errësohet, kjo do të thotë se ai shkatërruar kujdesin tuaj të pahijshme.

Në rast se ju nuk planifikojnë të përdorin produktin herë, por vetëm çdo ditë të tjera, vënë enët me kos në frigorifer, por nuk ngrijë atë!


Si të përdorni kefir kërpudhat?

Pirë kefir kërpudhat në 200-250 ml për 30 minuta ose një orë para gjumit (mundësisht), ose në mëngjes përpara se të hahet. Mos u shqetësoni se në 10 ditët e para të ju do të rrisë prodhimin e gazit në zorrë, udhëtime më të shpeshta në banjë. Kjo është normale. Gradualisht, këto simptoma të pakëndshme do të shkojnë për asgjë, dhe gjendja juaj vetëm do të merrni më të mirë çdo ditë.

Pirë kefir kërpudhat për 20 ditë. Merrni një pushim për 10 ditë për të shmangur varësinë. Nëse ju keni një Sëmundjet serioze, sëmundjet, kefir trajtim kërpudhat duhet të përsëritet gjatë gjithë vitit.


Pas një viti e trajtimit trupit kefir kërpudhat shëruar plotësisht, kjo do të ndihmojë në pronat e tij të mrekullueshme! Mos harroni që gjatë ndaluar për të pirë alkool, yndyra dhe enët djegëse.