Pronat e dobishme e sapun


Sapun normale është në të vërtetë në çdo shtëpi. Megjithatë, jo të gjithë e di se një bar të njohur dhe të njohura për ne nga fëmijëria e sapun ka shërim pronat dhe nuk është vetëm asistent kryesor në jetën e përditshme, por edhe ndihmon të shpëtoj e shumë sëmundjeve. Pronat e dobishme e sapunit njohur për një kohë të gjatë.
Dorëshkrimet e lashta i tha sekretin e shfaqjes së sapun. Tre mijë vjet më parë në të lashtë rrebesh rëndë Romës larë larg nga mali SAPO, ku ka sakrifikuar dhe varrimi ritual, djegur në turrën e druve të vdekur yndyrë të kafshëve dhe hiri të lumit, në afërsi të cilat gratë larë rrobat. Laget menjëherë vënë re se liri u larë mirë. Heq me të larë nga mali Sapo shumë është përdorur për larje dhe trajtim dush. Që atëherë dhe atje nga fjala romake "SAPO" Anglisht "sapun", Turqisht "Sabun", Frëngjisht "SAVON" dhe italiane "sapone".Sapun, të ngjashme me moderne ekonomike, e përdorur në të lashtë Sumer, Babiloni dhe Egjipt. Marrë ujin e tij përzierjen me hi druri dhe duke shtuar yndyrë gjatë gatimit. Pastaj masë derdhur në molds, të thata, të prerë në copa, dhe pastaj përdoren për larje dhe higjienike procedurat. Në 30 vitet e sapunit XVIII shekulli u zhvilluar në mënyrë aktive në një shkallë industriale, për shkak të zbulimit nga ana franceze procesin Kimistë për sodë kaustike. Një dekret nga sapun Perandori i Rusisë bëhet produkti më i rëndësishëm strategjik së bashku me kripë dhe ndeshjet.


Çfarë është karakteristikë e sapun? Fakti përfshira në livadh të bukur, jo vetëm për të shpërndarë poshtër, por gjithashtu të kenë aktivitet të fortë antimicrobial. Mjekësia moderne përdor sapun si antiseptik. Sapuni është një produkt i domosdoshëm në shtëpi dhe në çdo sferë të prodhimit dhe të shërbimeve. Një pjesë e sapunit është më e lirë dhe në të njëjtën kohë do të thotë më universale të kimikateve shtëpiake. Për më tepër sapun natyral, pa parfum dhe kozmetike aditivëve janë ekologjikisht miqësore produkt dhe nuk shkaktojnë reaksione alergjike.


Përdorimi i Pronat e dobishme e sapun në mjekësi

Në rrezikun e infektimit nga një pacient i infektuar dhe doreza mungesa huyazykah, sapun dorë siklet dhe prisni deri sa siklet thatë. Filmi sapun redukton rrezikun e infeksionit. Pas duke folur me pacientin larë duart me ujë.
Në mëngjes, scrapes dhe shkurtime yndyrat dhe zonat sapun të prekur për të shpejtuar shërimin dhe për të zvogëluar mundësinë e depërtimit të infeksioneve të ndryshme.
Kur kafshon qen pas ndalimin e gjakderdhje të bashkangjisë në gazë plagë ngjyhet në ujë me sapun.

Në therje menjëherë pomastit sapun mavijosur. Kjo do të ndihmojë për të parandaluar ënjtje dhe bruising.
Në një të ftohtë duhet të njomet një zgjidhje sapun shtupë pambuku dhe procesin e tyre sinuset. Kjo procedurë është e pakëndshme, por shumë të efektshme. Qe mund të veprojë si parandalimin e gripit dhe në simptomat e para.

Është e dobishme që të përdorin sapun kur abscese. Për ta bërë këtë, të përziera në raport 1: 1 vrer zbutur sapun, sheqer dhe qepë integruar. Përzierje ishte llokoçis mirë dhe të shtoni në vlim gjatë natës, fiksimin suva fashë. Procedura për të bërë pastrimin e plotë të plagët e qelb.

Sëmundjet fungale e këmbëve fshij prekur furçë këmbë me sapun sapun, dhe pas tharjes trajtoni lëkurën me një zgjidhje të jodit.
Nga acarim kur rroje lëkurën pas procedurës sapun siklet, le të thatë pak shkumë, dhe pastaj pije me ujë.
Easy trajtojnë djeg sapun shtëpiake.

Maja dhe sëmundjet tjera fungale gjinekologë të rekomandojë për të larë duke përdorur sapun.
Kur Saddleblankets dhe lëkura acarim pas myytesya me sapun 2-3 herë në ditë.

Sepse sapun nuk përmban alergeneve dhe ka veti antibacterial, ajo është e dobishme dhe e domosdoshme për trajtimin e gjëra të sapolindur.
Lahen enët sapun nuk dëmtojnë trupin e njeriut, që nga pas shpëlarje saj mbetet surfactants (surfactants).
Sende personale: kombinezon, pajisje gozhdë, furçë dhëmbësh, shtupë dezinfekton në një zgjidhje e sapun.
Për flokët e trashë dhe eliminon zbokth lani flokët tuaj vetëm sapun dhe pije zierje e bimëve, acidifikuara me uthull ose acid limoni me ujë.

Kur puçrra fytyre 2-3 herë në javë lahen me sapun.

Për beauticians bukur të lëkurës janë të këshilluar për të larë 2 herë në javë me sapun, dhe pastaj lyej lëkurës krem ​​për fëmijët.
Nga drithërat dhe të çara në këmbë e rekomanduar ditore dush të nxehtë me sapun rroje dhe sode. Për ta bërë këtë në 2 litra ujë të nxehtë për 1 lugë çaji sode buke dhe 1 lugë gjelle sapun rroje. Pas procedurës vajos këmbë yndyrë krem ​​dhe veshin çorape pambuku. Procedura është e rekomanduar për të bërë gjatë natës.

Nëse kapsllëk është e rekomanduar për të prerë një pjesë të vogël të sapunit dhe ngjitur në rektum tuaj.

Me këmbë dobësia dhe Zhvendosjet shpeshta këmbës më të ulët në një kovë me ujë të nxehtë (pasi vuan një këmbë) dhe 30 minuta masazh zonën e prekur me sapun vazhdimisht derdhje në një kovë me ujë të nxehtë. Zhytem në vezë e bardhë garzë fashë dhe të bëjë të përbashkët dhimbshme. Të lënë të thatë. Kryen procedurën çdo ditë për një javë.
Për të parandaluar salmonellozave pije vezë dhe pula në ujë me sapun.


Industri moderne prodhon një shumëllojshmëri të gjerë të higjienës. Por sapun është një mënyrë tradicionale, ekonomike dhe të padëmshme për të luftuar sëmundje të ndryshme.