Pronat e dobishme e hikërror


Buckwheat - jo vetëm ushqim, kjo është lloj i një simbol i identitetit kombëtar të Ukrainës. Sa e ëmbël është për banorët e hapësirës ruse? Lehtësia e përgatitjes, disponueshmërisë dhe cheapness.
Për më tepër, ajo në përgjithësi është ngopje dhe shije meritat e hikërror drithëra. Meriton vlerë praktike hikërror veçantë vëmendje për shkak se ajo nuk ka nevojë për plehra ose kimike ose organike. Ata, në të kundërtën, vetëm prishin shijen e fasule.

Buckwheat është ndoshta centrali i vetëm që nuk ka frikë nga barërat e këqija dhe madje edhe më të suksesshëm të tyre duke luftuar: ajo zë shumë lloje, suppresses, shkatërron ato që vitin e parë të mbjelljes, e dyta është pa asnjë ndërhyrje në të gjitha është shkarkuar plotësisht i lirë nga stuhitë 'yanystyh herbs. Dhe së fundi, hikërror është një bimë e shkëlqyer mjaltë. Fushat hikërror Përfitimet lagjen e koshereve të dukshme, sepse kështu vrasin dy zogj - në njërën anë, në mënyrë të konsiderueshme rrit parqe e produktivitetit, dhe të tjera - pllenim nga bletët rritet në mënyrë të konsiderueshme kulture e hikërror. Rritje hikërror lejon zero mbeturinave ekonomi të larmishëm, në të cilën nga hikërror, miell hikërror, mjaltë, propolis, dyll dhe pelte mbretërore.Buckwheat - një komponent universale e një dietë të shëndetshme. Pronat e dobishme e hikërror tashmë është e qartë se, siç u përmend më parë, është rritur pa ndihmën e "kimisë". Fasule e saj përmban: 16% proteina lehtësisht të tretshëm (në mesin e tyre aminoacidet të tilla si arginine dhe lysine); 30% karbohidrate dhe 3% yndyrë; një numër i madh i mineraleve (kalcium, hekur, bakër, fosfor, jod, zink, bor, kobalt, nikel); fibra; citrik, acid malik dhe oksalik; vitaminë B, P dhe PP. Kazanok me hikërror qull - një lloj kit kompakt ndihmës së parë, sepse hikërror mund të përdoret lehtë si një mjekësi alternative.


Në hikërror përmban hekur, i cili përshpejton formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe siguron një çehre të shëndetshme. Me kalium mbështetur presionin optimal të gjakut, dhe kalcium - aleat besnik, ndihmon luftën prishjen e dhëmbëve, thonjtë i brishtë dhe eshtra brishtë, magnez heq depresioni, dhe ndihmon të shpëtoj e peshë të tepërt.

Sipas mjekëve, pronat e dobishme e hikërror ndihmon pacientët diabetit dhe në përgjithësi të gjithë ata të cilët janë të trashë, sepse ajo është më pak karbohidratet se kokrra të tjera. Nuk është çudi që njerëzit e mëdhenj dhe diabetikët nuk mund të hani ushqime të larta në karbohidratet. Një pjatë e hikërror krejtësisht të zëvendësuar produktet e pacientit jetësore të tilla si bukë dhe patate.


Buckwheat ndihmon zemrën, mëlçisë, ndihmon shpëtoj trupin e kolesterolit të tepërt (kjo do të thotë se tifozët nuk duhet të frikësohen hikërror sklerozë pleqërie dhe probleme të zemrës), toksina, joneve të metaleve të rënda. Prona fundit është veçanërisht e rëndësishme për banorët e qyteteve dhe rajoneve me mjedisin problematike.

Hikërror është rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga sëmundje vaskulare, reumatizma dhe artriti, ajo redukton pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, brishtësinë e tyre, pengon formimin e mpiksjen e gjakut. Ndër të gjitha dridhë i zhveshur tjera hikërror gjeni më të mirë zëvendësues të mishit të cilësisë.


Në mjekësi, hikërror vlerësojmë sasi masive e rutinë - një substancë që ndihmon për të nënshkruar muret e enëve, ndalesa gjakderdhje, shëron venat dhe i bën ata një efekt parandalues. Në indet lidhës hikërror rutin forcon enët e gjakut mikroskopike. Përfundim: nëpërmjet përdorimit të hikërror mund të shpëtoj nga sëmundje vaskulare. Përveç kësaj, ajo forcon sistemin imunitar dhe përmirëson qarkullimin. Buckwheat gjithashtu vlerësojmë aftësi të shquar për të mbështetur vizionin dhe trurit qarkullimin.

Në hikërror përmban një sasi rekord prej hekuri, kështu që duhet të përdoren për anemi. Mjaft prej 2 lugë miell hikërror, hetim qumështit në nivelin e hemoglobinës të kthehet në normale. Nëse keni ndërmend seriozisht hikërror trajtohet, ju e dini që është një shumë e pronave të dobishme nuk janë të skuqur hikërror, dhe i zbehtë të verdhë.


Me hikërror e shërimit miell miell përgatitur buding 1 lugë gjelle, holluar 100 ml ujë, ju duhet të gatuaj për ngrohje të ulët për disa minuta. Kjo pije është e rekomanduar në atherosclerosis, të mjaftueshme për të marrë 1 filxhan dy herë në ditë. Nuk është një tjetër recetë që do të jenë të dobishme për të vuajnë arteriosklerozës: 3 lugë hikërror (copëtuar), i holluar me 300 ml ujë. Në të njëjtën kohë në një pan vlim nevojën 1 litër ujë dhe i derdhni miell holluar gradualisht. Pastaj ju duhet të valoj deri në një qëndrueshmëri të trasha, nxitje të vazhdueshme. Kjo buding duhet të përdoren në të ftohtë në mëngjes dhe darkë në 100-150 ml rrjedhën e trajtimit është e rekomanduar për të vazhduar për dy muaj, atëherë ju duhet të marrë një pushim për disa javë (në hënë).


Pacientët me ethe reumatike mund të ndiqni dietën hikërror. Rezultate Dietë Hahet hikërror qartë: ënjtje të shkuar poshtë, dhimbje më të përbashkët zhduket.
Nëse urth dhemb, ju (agjërimi) për të bërë pluhur hikërror (elb bluaj në një mulli kafeje) tri herë në ditë në një h tip. Lugë.

Nëse abrasions pacientit dhe inflamacion të tjera të lëkurës, ndihmon pluhur mirë hikërror. Për të marrë buckwheat të ndezur në skarë, bluarje në një mulli kafeje, përzier me ujë në mënyrë që të formojnë një masë të ngjitet. Kjo në masë të aplikojnë për vendet e përflakur për 15-20 minuta.


Në sëmundjet aneminë trajtuar në një hikërror pan është terren në një mulli kafeje për formimin pluhur dhe të marrin 2 lugë 4-5 herë në ditë para ushqimit. Kjo përzierje është i sigurt për të pirë qumësht të ngrohtë. Paralelisht mund të marrë mjaltin nga hikërror - 1 lugë gjelle tri herë në ditë, pas ngrënies.

Pronat e dobishme e hikërror ndihmojë shëruar dhe tiroide. Ajo duhet të jetë i bluar qelqtë, të përzier me një gotë hikërror peeled dhe i copëtuar arra dhe një gotë mjaltë hikërror. Kjo përbërje duhet të ruhen në kavanoz qelqi të mbyllur fort. Një herë në javë, merret me mëngjes, drekë dhe darkë, me ujë ose çaj. Kursi i trajtimit është 2 muaj.