Pronat e dobishme e lëng shege


Ne e dimë varieteteve të panumërta e shegë, të cilat ndryshojnë në shije, ngjyra, madhësia fruta dhe kokrra. Çdo fryt përmban më shumë se njëmijë fara, të cilat merrni një lëng të vërtetë shegë. Në varësi të ndryshme me lëng mund të pikturuar në ngjyra nga e bardhë në ngjyrë kafe të errët.

Përbërja e lëng shegë përfshijnë: acide organike të tilla si limoni, malic dhe acidit folik, 10 deri në 20 lëng% janë sheqerit (kryesisht fruktoza dhe glukozë është), aminoacidet, nga të cilat 6 përkasin ashtuquajturat acidet esenciale, polyphenols, të cilat kanë aftësinë për të shpërndarë në ujë, hekur, kalium, bakër, magnez, fosfor, silic, vitamina C, A, PP, E, vitamina të përfaqësuara gjerësisht në grup - B1, tanin B2 dhe elemente të tjera gjurmë që mbështesin funksionimin normal të shumë sistemeve të trupit.Vetitë e dobishme e lëng shege shkaktojë përdorimin e tij në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Lëng shegë paholluar është një antyokyslytelem natyrore si fenolet ngopur, duke lejuar nxjerr kolesterolit të tepërt, zvogëlon rrezikun e ekspozimit të ngritur rrezatimit. Studimet kanë konfirmuar se efektiviteti i saj është shumë më i madh se sa efekti i përdorimit të verë të kuqe, portokalli, rrushi dhe lëngje boronicë, çaj jeshil.

Lëng shegë, si çdo lëng frutash është e rekomanduar për të holluar me ujë ose lëng tjetër (p.sh. panxhar), sepse ajo ka një efekt negativ në smalt dhëmbit dhe murin e zorrëve.


Gjetur se lëng shegë me 20 për qind ose më shumë efektive se antioksidantë të tjera, largon radikalet e lira të dëmshme, e cila redukton rrezikun e kancerit dhe sistemet kardiovaskulare.

Lëng shegë ka efekt astringent, kështu që është e paraparë për sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal, të tilla si dizenteria dhe enterocolitis. Pronat e dobishme e lëng shegë rregullojnë veprimtarinë e stomakut dhe lehtësimin e dhimbjeve akute. Dhe fakti se lëng shegë është tretet lehtë, ajo lejon përdorimin e gjerë.


Lëng shegë eshte nje stimulant biogenic dhe është përdorur në trajtimin e sëmundjeve i pankreasit.

Një numër i madh i acideve organike që përmirësojnë përthithjen e hekurit, të cilat janë pjesë e lëng shegë me acid Askorbik mund ta përdorin atë në mënyrë efektive në trajtimin e anemisë.

Prania e coumarins protyvoynfarktnoe shkaktojë dhe efekti protyvoynsultnoe lëng shegë. Me fjalë të tjera, pronat e dobishme e lëng shegë të ngadalësojë dhe të anuloj rritjen e disa llojeve të qelizave të kancerit. Shfrytëzimi veçanërisht efektive ky mjet për kancerin e prostatës. Vetëm një gotë me lëng shege në ditë ul normën e rritjes së kancerit më shumë se katër herë. Kjo është veçanërisht pronat e vlefshme terapeutike për të moshuarit, sepse kjo ju mundëson për të zvogëluar ose tërësisht seanca vidyazykatysya të kimioterapia dhe terapi hormonale që kanë efekte të dëmshme në trup dhe të shkaktojë një shumëllojshmëri të pasojave të rënda. Që trupi i një personi të moshuar nuk mund të luftojë në mënyrë adekuate efektet e dëmshme të trajtimit standard të formave të avancuara të kancerit, konsumi lëng shegë do të reduktojnë ndjeshëm ndikim të tillë dhe në këtë mënyrë të vazhdojnë jetën e moshuar.

Lëng shegë është bërë obligim për hepatitit B, astma, infeksionet respiratore, malarja, gripi, ascites, djegiet.

Lëng shegë është efektive për kollë dhe fytit sëmundjeve.

Varieteteve të ëmbël lëng ndihmon të rivendosur trupin pas infeksioneve dhe operacionet, përmirëson gjendjen e çrregullime gastro-intestinale, dhimbje stomaku, dhimbje barku i veshkave.
Ndër të tjera, lëng shegë është gjithashtu një diuretik i shkëlqyer dhe cholagogue.
Lëng shumë i dobishëm shegë nënat e ardhshme. Gratë shtatzëna janë të rekomanduara për të pirë koktej me shegë, panxhar dhe lëng karrote në një raport prej 1: 1: 1, sepse ato përmbajnë të gjitha substancat e nevojshme për zhvillimin normal të fetusit dhe pa probleme shtatzënisë.


Lëng shegë përmban antioksidantë dhe isoflavon, të cilat kanë efekte anti-inflamatore.

Lëng shegë ndihmon gjakun procesin dhe rrit nivelin e hemoglobinës në gjak.
Lëng shegë është përdorur gjerësisht jo vetëm mjekësinë, por cosmetology. Bath me lëng shegë shpëtoj e spote moshës, puçrra fytyre dhe Freckles, të nxitur rritjen e flokëve dhe për të rivendosur çehre normale.

Megjithatë, lëng shegë nuk mund të zbatohet për të gjithë. Lëng shegë është e kundërindikuar në ulçerë stomakut dhe gastrit me aciditet (në raste të jashtëzakonshme, të lejuar për të pirë sasi të vogla me lëng shumë e ëmbël shegë pjekur). Tendenca për kapsllëk duhet të kufizojnë rreptësisht futje e lëng shegë, por i jep atij nuk kërkohet.


Si me çdo trajtim, përdorimi i lëng shegë për qëllime mjeksore duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për dozë, sepse përdorimi i lëng shegë në sasi të mëdha mund të shkaktojnë dobësi, të përzier, marramendje dhe vjellje.

Disa receta:

Në aneminë ndihmon për të përdorur 1/2 - 1 filxhan lëng shegë tri herë në ditë për 30-40 minuta para ngrënies.

Me sëmundje kardiovaskulare pini një gjysmë gotë me varieteteve lëng shegë ëmbël (Krimesë Kaukazit apo varietet) për një orë para ushqimit për tre muaj.


Diabeti, hemorroide dhe gastrit me aciditet të ulët ndihmon Përdore kuruar 1/2 - 1 filxhan lëng shegë 1 lugë gjelle mjaltë tri herë në ditë.

Burns trajtohen si më poshtë: holluar lëng me ujë dhe thith zonën e djegur, pastaj spërkat zonë djegur me një oplodnya pluhur të thatë. Në sipërfaqe një kore pjekur, sipas të cilave shërimi është shumë më e shpejtë.

Nëse një dhimbje të fytit vetëm pije të holluar me ujë në një raport prej 1: 1 lëng shegë.