Pronat e dobishme e alga deti


Leshterikët ose leshterik - një barishte popullor që rritet në mjedisin ujor që ka një shije të veçantë dhe mund të kuruar një gamë të gjerë të sëmundjeve. Pronat e dobishme e alga deti i njohur që nga kohërat e lashta, por janë përdorur me sukses në mjekësinë popullore, dhe sot e kësaj dite. Përdorimi i alga deti në trajtimin e sëmundjeve tiroide si goiter endemike, për shkak të faktit se ajo është bimeve të mira natyrore, në të cilat përqendrimi është kaq i madh.


Tiroide shkencëtarët e interesuar që nga kohët e lashta, për shkak se ata tashmë e dinte në lidhje me ndikimin e tij në funksionimin normal të të gjithë organizmit. Gjëndër tiroide sekreton një hormon të veçantë dhe ia dorëzon atë në gjak. Që nga ky hormon ka një efekt pozitiv në të gjitha sistemet e trupit, është e nevojshme për ndarjen e qetë në sasi të mjaftueshme. Dhe nga ana tjetër, ky organ ka nevojë për jod. Asnjë organ tjetër dhe asnjë sistem tjetër të trupit të njeriut nuk konsumojnë jodit në sasi të tilla si gjëndër tiroide. Me mungesën e jodit, rritet gjëndrës tiroide në madhësi, duke kërkuar për të plotësuar mungesën e hormoneve. Kështu, forma e qafës. Mangësi Jodi është Hypothyroidism shkaku dhe goiter forma të ndryshme, të karakterizuara nga ethet, të qenët i përgjumur, dobësi, edemë, dhe depresioni. Përveç kësaj, mungesa e hormoneve të prodhuara nga gjëndër tiroide, është në shumë raste shkaktojnë anomalitë fetale.


Më parë u përpoq për të kompensuar mungesën e konsumit të jodit të kripës jodizuar. Por kjo metodë nerezultatyven si jod, pjesë e kripës humb vetitë e tij gjatë ngrohjes (gatim), drita e drejtpërdrejtë, i lagësht, etj dhe, më në fund, njerëzit e kuptuan se mënyra më efektive e rimbushje yodonedostatochnosty është përdorimi i jodit që përmbajnë bimë - alga deti. Jodi në forma leshterik komponimet me substanca organike, pra jo të shkatërruara nga forcat e jashtme. Përveç kësaj, kjo formë e jodit më të lehtë për të tretet. Prandaj, vendet e zhvilluara laminaria shtuar në të gjitha enët e mundshme, duke përfshirë bukë. Pronat e dobishme të ketë një efekt pozitiv në gjëndrën tiroide, është e kushtëzuar nga një numër i madh i jodit organike. Shuma e jodit që përmban në Laminaria në kohët e sasisë së jodit të përfshira në çdo fabrikë e njohur tokësor.


Leshterikët është në gjendje për të normalizuar sistemin e tretjes dhe për të hequr substancave të dëmshme dhe metale të rënda si plumbi nga trupi. Aftësia për të shpjeguar këtë veti terapeutike që ofrojnë veprim Sorbent. Fakti se përbërësit e alginates alga deti është acid alginic dhe kripëra të cilat nuk janë të tretet në traktin gastrointestinal, dhe vetëm në rritje në madhësi - bymehet. Ata lidhin toksina dhe largimin e tyre nga trupi, parandalimin e zhytur në gjak.

Përdorimi kronik i alga deti rikthen peristaltikės natyrore, në mënyrë që puna normale e sistemit të tretjes. Sepse alga deti është një domosdoshmëri në dietën e njerëzve të cilët konsumojnë ushqime të lartë kalori.


Petëzim, së bashku me të tjerët, ka veti të dobishme, nxisin sekretim e kolesterolit dhe, rrjedhimisht, të arteriosklerozës kurë. Kolesteroli është e nevojshme për proceset normale të kalimit në trup dhe tejkalim të saj depozituar në muret e enëve të gjakut, duke formuar pllakave aterosklerotike është duke shkaktuar sëmundje - arteriosklerozës. Një pllakë është shkaku trombozë. Për këtë arsye, sëmundjet e zemrës koronare, goditje, dhe vdekjet janë të zakonshme.

Si pjesë e alga deti gjeti sterols - substanca molekulat e të cilave lidhen me kolesterolit, duke formuar njësi pazgjidhshëm dhe për të hequr atë nga trupi. Përveç kësaj, ne mund të konsiderojmë provuar shkencërisht se prania e komponimeve alga deti yodoorhanycheskyh që janë në gjendje për të shpërndarë pllakë aterosklerotike.


Kantier është kredituar meritave me pronat e dobishme të tilla si pjesëmarrja në gjak, rrit nivelin e hemoglobinës dhe rrit numrin e qelizave të kuqe të gjakut. Kjo hekuri, i cili është pasuruar me alga deti dhe gjakut njolla të kuqe.

Aftësia dalluese është aftësia e alga deti ekstrakt ushqyesve nga uji dhe lidhje. Kjo është në sajë të karakteristika të tilla si leshterik përmban elemente të tilla si magnez, mangan, molibden, jod, fosfor dhe klor, kalium, kalcium, silic, natrium, vanadium dhe kobalt, hekur, nikel dhe zinkut. Dhe, përveç kësaj, squfur, alumin, titan, bor, bromine dhe të tjerët. Dhe përsëri, alginic, acid Pantothenic dhe folik, laminaryn, choline, biotin, inositol dhe beckons. Prania e një varg të tillë të elementeve shpjegon efekt i dobishëm e alga deti në sistemet e ndryshme të trupit.


Pluhur alga deti është në gjendje për të marrë jashtë stresin dhe banish depresioni, bromine rregullon proceset e aktivitetit të trurit. Petëzim mund të kuruar sëmundje të ndryshme të sferës seksuale dhe të ngadalësojë procesin e plakjes, dhe një maskë me leshterik japin efekt të veçantë kozmetike në fytyrë, qafë dhe fusha të tjera. Leshterikët shërojnë plagë të vogla, zbut lëkurën, duke eliminuar rrudhat dhe rrit elasticitetin e lëkurës.

Megjithatë, që nga ekstrakte alga deti dhe akumulon substanca tretur në ujë, ju duhet të blini prodhuesit e produkteve të dëshmuar. Uji nuk shpërndahet vetëm ushqyesve. Kjo është mbledhja e leshterik në zonat e kontaminuara ekziston rreziku të merrni një dozë të plumbit dhe toksina të tjera. Pra blerë kale deti duhet të testohen në dyqane, priza certifikatat e interesuara të laboratorit të cilësisë.