Pronat e dobishme e kos natyral


Supermarkete Shop janë plot me një varietet të produkteve të qumështit. Prodhuesit moderne kënaqshëm shumëllojshmëri të pasur, një shumëllojshmëri të kompozimeve të ushqimit të dobishme dhe ushqyese. Gjalpë, djathë, Gjizë, kos, qumësht i thartuar pjekur dhe produkte të tjera të qumështit, jo vetëm shije të mirë, por gjithashtu ka disa prona të dobishme.


Merrni, për shembull, kos. Shumica e dyqaneve janë paraqitur si lloje të produkteve që sytë devijojnë. Ndoshta nuk është një njeri i cili ka dëgjuar fraza reklamat që tregon se jo të gjitha yogurts janë njëlloj të dobishme, dhe kjo është e vërtetë. Konsideroni pronat e dobishme e kos natyral dhe të ju them se ju duhet të marrin në konsideratë duke zgjedhur këtë produkt.Sot për prodhimin e kos duke përdorur qumësht, dhe, në varësi të teknologjisë së përgatitjes - nganjëherë të thatë, që nuk i heq nga pronat e dobishme e produktit. Në zemër të prodhimit është procesi i fermentimit me të cilën arrin të marrë rezultatin e dëshiruar. Kushti më i rëndësishëm për procesin e suksesshëm të fermentimit është i përfshirë ngushtë mikroorganizmave të caktuara të jetesës që i përkasin familjes së bakteret e acidit laktik.

Si për të bërë kos?
Për të filluar me qumësht i pasterizuar. Pastaj shtoni një numër të baktereve të dobishme. Thermophilus Streptococcus dhe Lactobacillus - dy mikroorganizëm kryesor të përfshirë në prodhimin e kos. Në të dhënat e ngrohtë qumësht mikro përpunuara sheqerit në substancë laktik nën influencën e cila formoi një mpiksje të veçantë të butë. Kultura bakteriale të përdorura në prodhimin e kos, të aftë për të kthyer 30% të lactose, e cila e bën produkt i përshtatshëm në dietën e njerëzve që vuajnë nga intolerancë lactose, dhe e qumështit sigurisht nuk është konsumuar.


Nga-produkt i fermentimit është acid laktik, i cili promovon thithjen e proteinave dhe të elementeve të ndryshme gjurmë, dhe në të njëjtën kohë, dhe shërben ruajtës, duke lejuar kos për të mbajtur pronat e saj të dobishme më shumë se sa qumështi.

Çfarë ndodh kur kos është prekje?
Me përdorim të rregullt kos natyral përmirëson ndjeshëm microflora zorrëve, metabolizmin, rritje e jashtëzakonshme shërohet, parandalimin bërë e shfaqjes, rrit imunitetin. Përfshira në kos natyral dhe shumë vitamina - C, B dhe elemente të tjera gjurmë - kalium, kalcium dhe minerale.


Këtu janë përfitimet e kos:
- përmban më pak kalori;
- në përbërjen e tij më të proteinave;
- pa sheqer;
- ajo ka më shumë kalcium.

Një tjetër tipar është kos se ai ka aftësinë që të vij në stomak, dhe, rrjedhimisht, të reduktojë urinë, të rritur trupin e përgjithshëm. Komponentet kos ndihmë eliminimin e toksinave nga trupi i njeriut, toksina dhe substanca të ndryshme të dëmshme.

Por! Të gjitha këto pronat e dobishme e natyrshme vetëm kos natyral. Një produkt që ka pësuar zgjatur trajtimi i ngrohjes, për fat të keq, nuk kanë prona dhe përfitime të tilla nga kjo është minimal. Ajo ndryshon nga homologët e tij të dobishëm raft jetën dhe magazinimit uyazyka - ju mund të mbani atë në temperaturën e dhomës për një kohë të gjatë. Në disa raste, kos, i përbërë nga teknologji që siguron trajtimin e ngrohjes mund vazhdon edhe muaj, ndërsa afat kos është nga 3 deri në 30 ditë në një temperaturë prej nga 2 deri 6ti gradë.


Ku fruta dhe manaferrat?
Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet çështjeve të tilla si prania e frutave kos dhe manaferrat. Jar pothuajse të gjitha foto shijshëm pikturuar me imazhin e manave apo fruta shtohet kos. Por, shpesh, të blesh një kavanoz të tillë, blerësi do të jenë të pakënaqur - shtesat e deklaruara natyrore ose shumë pak, dhe shumë të vogël copa, feta ose aspak. Mos menjëherë, nuk e kuptuar, prodhuesit fajësuar, fakti që fruta dhe manaferrat në kos mund të shtohet në forma të ndryshme: chunks, dekoruar me temperatura të larta - atëherë ju do të ndjeni shijen e plotë dhe aroma e copa të frutave apo manaferrat. Në versionin e dytë - fruta ose shtesë Berry është përfshirë në kos natyror në një bllokim të bërë nga manaferrat ngrirë në një teknologji të veçantë. Pjesë në këtë rast nuk mund të jetë, por aromë dhe shije të duhet të jetë i pranishëm domosdoshmërisht.


Si te zgjidhni?
Kjo pyetje shqetëson çdo lover për të shijuar këtë produkt shijshme dhe të shëndetshme si kos. Të bëjë një zgjedhje të saktë. Së pari, nuk do të jetë dembel për të shqyrtuar me kujdes paketimin dhe të lexoni të gjitha informatat në dispozicion për të. Kos natyral duhet të quhet vetëm kos, jo "yohurter", "pije yohurtni" për këtë kategori nuk i përkasin. Ka uyazyka këto ruajtjes dhe përgatitjes metodën e kos, si dhe të gjitha komponentët.

Së dyti, mos e blej kos në rrugë, në tabaka dhe degët e tjera të shitjes me pakicë që nuk kanë ngrirje. Gjatë verës mund të jetë shumë e nxehtë, dimri - luhatjet shumë ftohtë dhe temperatura në magazinë dhe të dobishme pronat nuk shfaqet në mënyrën më të mirë. Edhe blerja e kos në supermarket, i kushtoj vëmendje të temperaturës në ruajtje - për Pajisje Ftohje instaluar sensorë që temperatura rekord.


Së treti, i kushtoj vëmendje për gjendjen e paketës - nëse ka apo deformuar - nga blerja vidyazykatysya më të mirë.

Përdorimi i kos natyral të favorshme ndikon në gjendjen e trupit të njeriut, përmirëson cilësinë e jetës. Kushtoj vëmendje në zgjedhjen e këtij produkti, ju lutem vini re rekomandimet tona - dhe gëzojnë shije të mrekullueshme, duke i dhënë shëndetin tuaj trupit dhe forcën!