Pronat e dobishme e hikërror qull


Buckwheat është një premtim i të rinjve dhe shëndetin e trupit. Më parë, hikërror konsiderohet ushqim i të varfërve dhe njerëzve të thjeshtë, por tani, nëse ju zayazykate hikërror në një restorant, të themi se kjo është vetëm për shijen tuaj të mirë, në modë pikëpamjet progresive në ushqim të shëndetshëm. Zgjedhja e hikërror qull thotë se ju kujdeseni për figurën e tyre. Cilat janë pronat e dobishme e hikërror qull?
Hikërror, nuk ka dyshim. Nuk janë provuar povikmy do të thotë jetëgjatësi, shëndetin dhe përmirësimin e trupit të njeriut. Në Rusi, hikërror fituar popullaritet të madh në mesin e aziatikëve. Ironikisht, në Tokën e diellit në rritje në nder të hikërror qull quajtur shumë fshatra dhe qytete, lumenj dhe stacion. Mënyra e vërtetë për të përdorur atë në ushqim është e ndryshme nga e zakonshme për rusët. Japanese besojnë se nuk është qull hikërror, dhe petë speciale bërë nga miell hikërror. Atëherë tërë banorët e festave Korean kombëtare janë të shoqëruara me një pjatë të veçantë të pronave të dobishme të hikërror dhe hikërror qull e bëra nga të ashtuquajturit SAE mo Duk, ose me fjalë të tjera, scones tradicionale të përgatitura nga miell hikërror. Por kinezët mund të bëjnë hikërror edhe lutem, çokollata dhe dehja.Konsiderohet në ditët e sotme në modë për të ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ndjekin ushqimin e duhur, kështu që zgjedhja e pjatave hikërror në restorant theksoj pranishëm tuaj. Shumë përshëndeti në dyqane dy lloje të hikërror - yadrytsyu dhe shkëputje. Të dyja janë bërë nga kokrra hikërror, me membranat ndarje fruta. Dallimi karakteristika të dobishme është se yadrytsya quhet hikërror, gjithë kernel, dhe shkëputje - një bërthamë të ndarë në pjesë më të vogla. Zgjedhja do të varet nga ajo që ju do të luajnë në tryezë - të lirë ose jo. Ajo është e mirë për të zgjedhur hikërror steamed, pas gatimit ajo ka hije të mirë, erë dhe shije, përveç dridhë i zhveshur steamed gatuar shpejt. Buckwheat është e pasur me hekur, i cili është shumë i dobishëm dhe të nevojshëm për trupin e njeriut. 100 gr. nezharenoy hikërror shumë vitamina B dhe vitaminë E, një sasi të madhe të kalciumit dhe zinkut.


Nezharenaya hikërror është një nga produktet shumë të pakta që janë të përshtatshme për normale dhe për dietë. Buckwheat - një burim i madh alternativë. Ajo është në dispozicion në dyqanet e gjithë vitit. Shumë njerëz të cilët për herë të parë u përpoq hikërror në të ardhmen nuk do të ndryshojnë zgjedhjen e tyre, duke besuar se hikërror është çelësi për jetëgjatësi, shëndet dhe përmirësimin e trupit të njeriut. Buckwheat pronat e saj të dobishme si yadrytsi përshtatshme jo vetëm për gatim atë në formën e tij të pastër, por për mbushje e rosave, patave, derra, dhe për Krupnik. Kur ju zgjidhni hikërror në dyqane, i kushtoj vëmendje për pamjen e saj në vendin e parë, dhe klasën.


Shkalla me e larte sugjeron kokrra cilësi të padyshimtë. Rajs klasën e parë pak më keq në atë që përmban më shumë plumbin nga materiali i huaj kokrra të thyera. Një inspektim vizual i drithërave në dyqan, ajo është e mirë për të zgjedhur një ngjyrë të zbehtë cunguar. Nuancë të kuqërremtë zakonisht tregon se të përfundojë hikërror shkoi temperaturë të lartë, duke humbur shumë nga cilësitë e tij të dobishme. Ndërtesat me paketën e shtypjes nga drithërat, joshë atë. Nëse ju gjeni myk apo edhe një erë të huaj, ju keni të drejtë për të kaluar atë përsëri në dyqan, sepse ajo flet për korrupsion të saj. Ndërtesat hikërror mbahen mirë të shkurtër dhe mundësisht në një enë qeramike ose qelqi për shkak hikërror shpejt humb vlerën e saj ushqyese dhe shijen e saj përkeqësohet.


Shumë besojnë se të gatuaj qull - kjo është vetëm një kuzhinier i madh, por William Pokhlebkin kështu që nuk është konsideruar dhe i dha disa këshilla për të ndihmuar të bëni një pjatë shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Për shembull, ju e dini se drithërat për vëllimin e nevojshme njësi të përdorë dy njësi të ujit. Kur gatim ushqimi, kapaciteti duhet të jetë e mundur për të mbyllur kapakun fort, në fillim të zjarr gatim për të bërë të fortë. Zotërit kryesore e fshehtë e gatimit hikërror qull nuk është për të hequr kapakun në tenxhere plot me qull gatimit sepse hikërror e rëndësishme jo vetëm ujë të vluar, por me avull.