Pronat e dobishme e perime kastravec


Në kohët e lashta, healers shpesh të përshkruara në lëng e tyre pacientët me shalqi, si një diuretics efektive natyrore për lehtësimin e ënjtje. Supë fruta vjetër palme janë përdorur shpesh për të trajtuar sëmundje të mëlçisë, duke përfshirë verdhëz. Nëse një person i sëmurë me tuberkuloz, mjekët rekomanduar që domosdoshmërisht është më shumë tranguj për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, duke u shpëtoj e kollitjes. Përdorur kanë këtë kopsht bimëve dhe për të përmirësuar funksionet e traktit gastrointestinal. Shumë shpesh - kapsllëk. Cilat janë pronat e dobishme e kastravec perimeve?


Pronat e dobishme
Së pari, kastravec - kalori produkt dietetike. Ka shumë kripëra alkaline, të cilat shpejt neutralizoj rritur aciditetin e stomakut lëng, nxisin tretje më të mirë të proteinave dhe yndyrave. Kjo është veçanërisht e rëndësishme të dini se njerëzit me mbipeshë nga trangujve nuk raspolneesh. Nga ana tjetër ai përmbajtja e lartë e kripërave minerale të kaliumit dhe natriumit, i cili ka efekte të dobishme në funksion të muskujve të zemrës (miokardit), veshkat dhe enëve të gjakut. Sepse kastravecat kane theksuar efekt diuretik, ato duhet të përfshihen në dietën shpesh ata që vuajnë nga hipertensioni, kyçeve reumatizma.


Konsumi i rregullt i kastravec për parandalimin e ekspertëve të shëndetit të rekomandojë për të gjithë. Por mbi të gjitha, kjo perime është e nevojshme për njerëzit tavolinë me presionin e lartë të gjakut (kastravec - një diuretik natyror), dështimi i veshkave, të dëmtuar me ujë kripë metabolizmin kapsllëk. Për ta bërë këtë, thonë nutritionists mjaftueshme për të ngrënë 100 gram domate të freskëta për mëngjes, drekë dhe darkë. Nga rruga, pektin dhe fibra të saj të vlefshme bimore, jo vetëm të përmirësojë funksionin e traktit gastrointestinal, por edhe të pengojnë në mënyrë të konsiderueshme në zhvillimin e proceseve putrefactive në zorrë, përmirëson peristaltikės, të nxitur sekretim e kolesterolit të tepërt.


Në këtë kuptim lëng veçanërisht e dobishme kastravec, e cila ka veti antibacterial. Sa më shumë që të përdorni një pije profilaktik, më pak të ngjarë që "bie në" një lloj të infektimit. Edhe në qoftë se ajo hyn në trup, ajo do të shkatërrohen pothuajse menjëherë nga agjentët të veçanta të kastravec. Trangujve të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë pozitiv në sistemin tonë endokrine. Për shembull, këto perimet përmbajnë formë lehtësisht të tretshëm të jodit dhe për këtë arsye shumë e dobishme për ruajtjen e funksionit normal të tiroides, si profilaktik kundër hyperthyroidism. Në kastravec ana tjetër plotësisht të parandaluar shndërrimin e karbohidrateve në yndyrë ekstra, normalizimin qelizat e indeve të furnizimit të trupit, duke parandaluar një person nga të qenit mbipeshë, të lartë të gjakut urinës (që çon në përdhes), rritjen e proceseve bile, lehtësimin mëlçinë dhe veshkat. Çdokush që vuan nga hipertensioni, atherosclerosis, sëmundje të zemrës, sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, dhe ata me nivele të larta të kolesterolit në gjak dhe gjatë shtatzënisë, mjekët rekomandojnë fuqimisht vidyazykatysya përdorimin e turshi turshi ose për të shmangur ndërlikimet e mundshme.