Pronat e dobishme e frutave dhe perimeve


Çdo ditë të hamë një shumëllojshmëri ushqimesh, mos hezitoni, megjithatë, se ata jo vetëm që kanë vlerë të veçantë ushqyese, por edhe pronat e të dobishme. Përfitimet e frutave dhe perimeve të fillojnë t'u thonë për ne në shkollë, duke folur në lidhje me dietën e duhur dhe të shëndetshme. Por ne gjithmonë t'i përmbahen edhe rregullat themelore dhe pastaj pyes veten - ku janë sëmundje dhe probleme të ndryshme, si peshë të tepërt ose vështirësi të tjera.
Pronat e dobishme e perimeve dhe frutave të njohur për një kohë të gjatë. Çdo produkt është përdorur në ushqime mund të sjellë përfitime të dy trupit dhe dëme. Përcaktoni vlerën dhe përfitimet e produkteve të ndryshme në jetën e tij dhe të gjithë ka ushqim.Sigurisht, ju e dini në lidhje me rreziqet e yndyror, erëza, ushqim shumë i kripur, dhe ju kufizojnë konsumin e saj. A ju hani fruta dhe perime që përmbajnë fibra të mjaftueshme, e cila ndihmon pastruar trupin e toksinave akumuluar dhe substanca të dëmshme, vitamina, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në funksionimin normal të trupit dhe ushqyesve të tjera?

Pronat e dobishme e ushqimeve bimore janë në gjendje të parandalojnë shumë sëmundje, por gjithashtu të sigurojë ndihmë të paçmuar në trajtimin e tyre. Njohja pronat e dobishme e frutave dhe perimeve mund të bëjë siç duhet dietën tuaj dhe për të shmangur shumë probleme. Ne ju ofrojmë informacione të dobishme mbi pronat e dhuratat e natyrës që janë në dispozicion për të gjithë.


Lakra mund të mbrojë stomakun nga ezofagut dhe kancerit. Të pasura me vitamina A, C, K, dhe gjithashtu përmban disa vitamina B me minerale në përbërjen e tij - hekur, kalcium, magnezit, fosforit - pjesëmarrësve të domosdoshme të shumë proceseve në trupin e njeriut. Prania e vitaminës C lakër e bën një mënyrë e madhe për të forcuar sistemin imunitar, nivele të ulëta të kolesterolit. Për më tepër, përfitimi nuk është vetëm i njohur për ne, por lakër lakër brukseli, kohlrabi, lulelakër. Ka shumë receta me lakër, kanë shije të shkëlqyer dhe pronat e dobishme.


Patate. Vështirë se dikush mund të imagjinoj ushqimin e tyre pa këtë perime. Supave, casseroles, pure patate, patate sallatë janë shije ushqyese dhe të shkëlqyera. A lëng që nuk perime të zëvendësueshme ndihmon në trajtimin e gastrit me aciditet të lartë, një diuretik, reduktimin e presionit dhe kështu heq edemë. Lëng patate përmban një sasi të madhe të marrjes kalciumit ajo është e rekomanduar për pacientët që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare.

Selino - një perime unike, dieters manar. Përmban vitamina B, C, D, magnez, zink. Përdorimi i kësaj perimeve që ka veti të dobishme, ndihmon të shpëtoj nga pagjumësi, neuroza, mëlçinë dhe veshkat, kthimeve meshkuj burrëri dhe parandalon zhvillimin e sëmundjeve të prostatës. Supë recetë për shtatë-ditore humbje peshe dietë është e thjeshtë, dhe efekti i përdorimit të tij - të shkëlqyer. Për supë lakër ju duhet (1/2 plug), qepë (3 copë.), 2 piper jeshil i ëmbël, 2 domate (të freskëta apo të konservuara), 1 karotë, 1/2 zhardhokët selino dhe 2 jeshile rrjedh, gjeth. Nuk është një supë mund të jetë çdo numër, të gjithë bukurinë e saj është se sa më shumë që ju hani, peshën më të shpejtë humbur. Për javën e një dietë të tillë mund të humbasë 7 kg. Uria nuk është i bezdisshëm. Kur përdorni këtë rekomandohet dietë plotësimin e komplekseve vitaminë dhe të përdorin 2 litra lëng në ditë.


Kungull. Kjo perime përmban sasi të lartë të carotene, normalizes metabolizmin, rritjen e qelizave, forcimin e sistemit skeletor, dhëmbët. Është në kungull përmban mjaft vitaminë T rrallë, e cila luan një rol të rëndësishëm në formimin e trombocitet. Kungull të njohur dhe një numër i madh i përmbajtjes së hekurit.

Molla. Konsumimi i tyre i rregullt normalizes traktin gastrointestinal, dhe të gjithë sistemin e tretjes, heq kapsllëk, përmirëson oreksin. Gjithashtu, këto fruta të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të mëlçisë dhe të fibrave të veçanta bashkëngjitni veten në molekulat e kolesterolit dhe për të hequr atë nga trupi. Pronat e dobishme e mollëve për të shmangur kancerin e zorrës së trashë.


Dardhë ka antibacterial, pronave, ka një efekt pozitiv në stomak dhe zorrët. Komposto Dardhë efektive në trajtimin e prostatitis. Një përdorim i fortë kollë të ziera ose të pjekura dardha, bëjnë efekt antitussive. Futje e rekomanduar diabet lëng dardhe.

Lemon ka veti antiseptike. Lëng i saj është e rekomanduar për përdorim nga njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis, urolithiasis, çrregullime metabolike, sëmundje të traktit gastrointestinal. Uji me lëng limoni mund gargarë me pectoris, dhe lëng nga ky fryt lyej zhvillohet në lëkurë të prekur nga kërpudhat. Dhe, sigurisht, në një të madhe vitaminë limon C, e cila është e nevojshme për të përmirësuar mbrojtjen e trupit, të forcuar muret e enëve të gjakut. Një fetë e limon mund të shtohet në çaj, lëng limoni - për të përdorur për salads, lëvozhgë shtuar për ëmbëlsira.


Manaferrat nuk janë pas frutave dhe perimeve. Në luleshtrydhe - një përmbajtje të lartë të vitaminës C, fosfor, hekur dhe kalcium. Shkencëtarët kanë vërtetuar se përdorimi i saj redukton rrezikun e kancerit.

Boronicë ka antipiretik, veti antibacterial. Ky kokrra është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, pastrimin e enëve për parandalimin e aterosklerozës, sëmundjeve të sistemit urogjenital. Përfshira në taninet boronicë të rritur veprimin e shumë barnave, duke përfshirë antibiotikët. Ne përdorim pronat e dobishme e lëng boronicë dhe kur zbatohet nga jashtë - për të trajtuar ekzemë thatë, plagë septike dhe të lënë. Boronicë ka efekt antioxidant dhe radioprotective, rrit imunitetin, promovon sekretim e toksinave dhe substancave të dëmshme.