Pronat e dobishme e naftës


Për fat të keq, të dhënat mbi dobыvanyyah parë, si dhe përdorim në të naftës fara e ushqimit të njeriut nuk ka mbijetuar. Por ka prova të besueshme që në kohët e lashta njerëzit e përdorur vajra bimore për ushqimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Nuk është ky rregull: nëse tregu ose në dyqanet kishte ushqim organik, interesi i madh menjëherë fillojnë të shkaktojë vajra natyrore bimore parafinuar.

Jo vetëm si paraardhësit tanë të quajtur vaj vegjetal - vaj perimesh.
Kjo ka ndodhur që në kohën kur njerëzit ndjekur postin, vaj vegjetal rreth vospolnyalo si dietën e tij të origjinës ushqimore jetojnë.Pronat e dobishme e naftës, të mbushur mungesën e shumë shumë substanca biologjikisht aktive, të cilat janë të nevojshme për trupin.

Më të vlefshme, sipas biologët, është rafinuar vaj vegjetal ftohtë pari presion. Këto vajra shumë komponentëve, trupi i dobishëm.
Get këto naftës ngutshme në temperaturë të ulët. Karakteristikë është se kur nuk e shtuar kimikate. Metoda e ftohtë është konsideruar e lehtë për shkak se nuk ka vaj shtesë është ndezur.

Më të dobishme për komponentët e njeriut zakonisht gjenden në fara ose bimëve frutore. Për shkak të faktit se natyra e bimëve farë rritet, dhe kjo kërkon që fryti kanë qenë komponentet e nevojshme.


Prodhimin nxjerrje ftohtë tjerrje është e pothuajse të gjithë komponentët biologjikisht aktive dhe grurit. Pas squeezing vetëm mund të fibra që gjithashtu ka veti të dobishme. Kjo është e dobishme për stomakun dhe zorrët. Por të gjitha vitaminat dhe substancave biologjikisht aktive janë në vaj.

Edhe në kohët e lashta ai ishte i njohur se të naftës është shumë i dobishëm kur shtuar në dietë. Ekziston edhe një fakt i padiskutueshëm i cili është se ndërsa shumica e posteve të rrepta, autorizoi përdorimin e vajit vegjetal. Në njerëz, vaj gatimi quajtur vajra këngë.


Në vajrat bimore paraqesin veti të dobishme të nevojshme për trupin e njeriut. Ata kanë një përmbajtje të lartë të acideve yndyrore, dhe komponentëve të tjerë biologjike.

Nëse keni kohë për të ngrënë vaj perimesh, kjo mund të duket e sëmundjeve të ndryshme dhe probleme shëndetësore.

"I brendshëm" vaj vegjetal:

Më të famshme dhe të njohura tani në Rusi, natyrisht, është vaj luledielli. Megjithatë, kjo situatë nuk ishte gjithmonë.
Në Rusi, njerëzit janë shtuar shpesh për dietë e naftës flaxseed dhe kërp. Luledielli njerëzit e naftës filluan të përdorin shumë më vonë.


Vaj Hemp - një vaj vegjetal yndyror, i cili është prodhuar nga husks e frytet e bimëve të kanabisit. Vaj kërpi ka një ngjyrë të gjelbër, por ngjyra është krejtësisht e varur nga metoda e blerjes, kështu që mund të jenë të ndryshme.

Në ushqim, kërp kishin, deri më sot, përdorim shumë të kufizuar, por të keq, për shkak se:

- pronat e dobishme e vaj kërpi: ushqyes, mbrojtëse dhe rigjeneruese,

- butësi dhe elasticitet të lëkurës ofron naftës nga fara kërpi. Gjithashtu, ajo është e lufton mirë dehidratim dhe në gjendje të mbajë lagështi në lëkurë,


- Farë kërpi naftës në depërtimit të mirë. Pastrimi ndodhë shpejt dhe pa lënë një lustër me yndyrë. Naftës është një e mirë reduktimin cilësi agjent,

- Vaj kërpi prodhon forcimin muret e kapilar, dhe prodhon antykuperoznoe veprim

- Vaj kërpi ka aftësinë për të mbrojtur lëkurën nga plakjes së shpejtë. Kjo ndodh për shkak të aftësisë së saj për të lidhin radikalet e lira

- efekt shumë të mirë kozmetike në flokët është vaj kërpi. Prodhon fibrave kapilar Ushqimi, përmirëson strukturën e flokëve, u jep atyre një shndrit shtesë.


Vaj flaxseed ka vlerësuar gjithmonë shumë. Ajo është përdorur si ushqim. Vaj flaxseed mund të përdoret si ushqim, droga, kozmetike.

Bukuri ruse e dinte se nëse përdoret në vaj ushqimor flaxseed dhe e përdorin atë si një krem ​​ushqyes, ne mund të arrijmë një rezultat pozitiv. Vaj flaxseed ofron ngjyra të mirë, ngjyra e flokëve të shëndetshme, dhe ju lejon të ruani të rinjtë.

Përfitimet e mëdha të naftës flaxseed për të trurit. Njerëzit e angazhuar në punën mendore, ajo është e rekomanduar për të përfshirë rregullisht në dietën e naftës flaxseed. Me të është një restaurimi i mëlçisë dhe funksionin normalizimit ndihmon tretjen e ushqimit.


Vaj luledielli.

Në luledielli fara përmbajnë një shumë të naftës biologjikisht të vlefshme perimesh. Ajo është pjesë e dietën tonë të përditshme si "vaj". Tregu dhe dyqanet që shesin vaj luledielli i rafinuar dhe i parafinuar. Të dyja janë në kërkesa të mëdha.

Pronat e shërimit të vajit luledielli i papërpunuar

Vaj luledielli është burimi kryesor i yndyrë-shpjegueshëm vitaminë E. naftës - një antioxidant e madhe, e cila prodhon mbrojtje nga atherosclerosis dhe Sëmundjet të tjera të zemrës. Vitamina E mbështet sistemin imunitar dhe parandalon plakjen. Mëlçisë është vazhdimisht në nevojë për të. Vitamina ka një ndikim të madh në funksionin seksual dhe funksionin e gjëndrave të tjera endokrine. Gjithashtu të përfshirë në metabolizmin e proteinave dhe karbohidrateve, prodhon përmirësuar kujtesën. Një element shumë i rëndësishëm i vajit të lulediellit - Acidet yndyrore të pangopura të veçanta. Këto acide janë quajtur vitaminë F. Është shumë e nevojshme për një qelizat e plotë të enëve të gjakut, mëlçisë, fibrave nervore.


Pronat e vaj ulliri.

Vaj ulliri, i vjetër që quhej vaj ulliri ose vaj druri janë vajra vegjetale, të cilat janë bërë nga fruti i naftës evropiane (lat. Olea europaea). Ajo është një përzierje e triglicerideve yndyrore, përbërja acid yndyror nga acidi ka një përmbajtje të lartë të estereve acid oleik.