Pronat e dobishme e vaj pishe


Naftës është prodhuar nga hala bredh dhe fidaneve të rinj qiparisi. Kjo ngjyrë të qartë të lëngshme pa ngjyrë ose zbehtë të verdhë me një erë të rrëshinor ka disa veti të shquar që e bëjnë të naftës bredhi është konsideruar si një nga barnat më të vlefshme. Pronat e dobishme lejojnë të naftës të përdorin atë gjerësisht në mjekësinë popullore, sidomos si anti-inflamator, shërimin, Burns, baktericid dhe kozmetike.Pronat e dobishme e vaj pishe:

- rikthen imunitetin


- është një furnizues natyrore të paqëndrueshme dhe vitamina
- forcon sistemin nervor,
- aktivizon metabolizmin,
- lodhje,
- përmirëson disponimin,
- joints trajton,
- znebolyuye,
ka efektin anti-inflamator,
- është një e mirë agjent antiseptik dhe deodorizing.

Receta tradicionale duke përdorur vaj pishe

Për të trajtuar një shtupë lënduar fyt duhet të përfundojë në fund të një shkop druri, ta fusë në të naftës dhe yndyrat bredh bajamet sëmurë. Me të njëjtin qëllim mund të përdorni pikatore rregullt disponueshme apo shiringë (për ujitje). Intervali midis trajtimeve duhet të jetë 4-6 orë, numri i trajtimeve të përditshme - 2-5 herë.

Ju mund të gërmoj vaj ekstra në hundë për 1 - 2 pika. Në instiluese siklet të mundshme (teshtitjes, djegia) që shpejt të kalojë.

Kur pneumoni ose bronkit pacienti inhalimi është përgatitur: enë e vluar pikoj ujë 3-4 pika. gjalpë (ju mund të përdorni pompa). Pacienti leans mbi kapacitet, duke mbuluar kokën me një peshqir dhe merrni frymë shërimin avull. Pas procedura duhet të fshij naftës në zonën e gjoksit e pacientit dhe mbuluar atë me një batanije.

Kur të ftohtë, SARS, gripi është e nevojshme për fërkim të naftës në gjoks, në qafë dhe jakë zonës dhe masazh këmbë duke përdorur vaj. Pas masazh nevojën e pacientit për të veçanta paketat përfundojë letër, të fshehur të ngrohta të veshin çorape të japin fytonastoy me veprim bën të dalë djersë. Procedura duhet të përsëritet çdo 5 - 6 natës, 4-5 herë në ditë..

Ju mund të gërmoj hundë tej naftës bie në 1.

Nëse keni kollë duhet të dalë 3-5 pika. vaj mbi bazën e gjuhës pas zgjimit në mëngjes dhe para pjesës tjetër të natës. Për të kryer procedurën - më pak se 7 ditë.

Vetitë e dobishme e vajrave veçanërisht evidente në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës.

Kur diatez në fëmijët është vaj shumë të mirë, të bëra nga të naftës dhe fëmijë pisha krem ​​me vitaminë C (ose vaj ulliri) në një raport prej 1: 3 ose bredh vaj, vaj squfurit dhe krem ​​fëmijës në raport 3: 3: 4. Vaj duhet të aplikohet në zonën e prekur për 7-10 ditë.


Vaj është përdorur me sukses me bruises dhe gërvishtjet, por sipërfaqja e madhe plagë që nuk mund të zbatohet.

Kur vlon, carbuncles rekomanduar pjesë lagësht e rrobave garzë do të thotë bërë nga vaj pishe dhe ointments Vishnevsky në një raport prej 7: 3 dhe atë të bashkëngjitni zonën e lëkurës së pacientit, atëherë të mbuluar me letër të veçantë për të compress dhe siguruar fashë. Procedura kryhet gjatë ditës 2-3.

Shkallë Burns III ("A" dhe "B") ka një efekt shërimi do të thotë e bëra nga nafta qiparisi dhe spermacete në raport prej 3: 7. Kur gatim në shtëpi emulsioni spermë mund të zëvendësohet me ndonjë yndyrë të brendshme (pakripur). Do të thotë të vënë në vend djegur për ditë 2-3.


Kur stomatit, malcim nullesh, sëmundjet periodontale dhe dhimbje të dhëmbëve dhe ndihmon ngjyhet në pjesë të naftës i fashë ose qeth se për lehtësim dhimbje është aplikuar në mukozën apo dhëmb vetëm 10-15 minuta. Nëse dhimbje dentare qetësua, atëherë kjo procedurë duhet të kryhet një herë në disa orë. Nëse sëmundjes periodontale duhet të trajtohet me aplikimet (15-20), shkalla përsëritja është e mundur vetëm pas 4 - 6 muaj. Zbatime të duhet të mbahet mend se përplasja zgjatur me vaj e mukozës bredh mund të shkaktojë djegie.


Kur bruises dhe fraktura pronat e dobishme e vajrave të ndihmojë të shpejt të ushqejë kocka njerëzore dhe të shëruar vendin e therjes. Për ta bërë këtë, fshij vajra bredh zona të trupit (dy herë në ditë) me mumje gojë paralel të dëmtuara - (. Deri në 05 oz Në mëngjes dhe në mbrëmje) asil.

Kur radiculitis, dhimbje të nervit shiatik, shumë kompleks, myositis duhet të fshij njollat ​​e lënduar duke përdorur bredh naftës. Efekti i terapisë të tillë do të jetë më shumë në qoftë fërkim sjellje menjëherë pas një dush apo ngrohja deri joints prekur. Numri i procedurave - 10-15.


Kur adenoma e prostatës rekomanduar pyhtovuyu ujë dhe vaj bredh. Në ujë të nxehtë për 40 gradë, është e nevojshme për të dalë 5 pika. vaj, pastaj mjet rezulton përdorur lavazheve vagjinore hyjnë në zorrën e trashë dhe pastaj të shtrihen në barkun e tij për 10 - 15 minuta. Nëse pacienti nuk do të përjetojnë acarim nga microclysters, pastaj gradualisht, çdo ditë sasia e naftës në automjet mund të rritet me 2 cap., E çuar atë në 12 pika.

Kur kolit dhe enterocolitis duhet të trokas kapak 5-6. vaj bredhi në 01 litër ujë të zier ose të distiluar. Ju mund të përdorni një mikser. Pranimi: tri herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet.


E rëndësishme! Vaj Bredhi mund të përdoret për ulcerat stomak!

Kur bezson është konsideruar si një mjet i mirë duke marrë një dush me 3-6 pika vaj. Kohëzgjatja e dush - 25-30 minuta në ditë. Numri - 10-12 banja.

Në mënyrë që të rivendos lëkurën marrë banja me 3 - 5 pika vaj pishe. Temperatura e ujit - rreth 38 gradë. Nga gjatësia e banjës së naftës bredh efekt të varur e ndikimin e tij në trupin e njeriut: 15-20 minuta për të qenë në këtë banjo jep një ndjenjë e lodhjes lehtësi; më shumë se 20 minuta - duke rezultuar në relaksim të muskujve dhe gjumë të shëndetshëm. Për më tepër, banja bredhi forcimin e sistemit nervor.